Podmiot odpowiedzialny | AstraZeneca AB |
Kod ATC | A10BD15 |
Procedura | CEN |
Substancja | Dapagliflozyna, Metformina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xigduo?
Lek ten zawiera dwie różne substancje: dapagliflozynę i metforminę. Obie należą do grupy leków określanych mianem doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Lek ten jest stosowany w leczeniu cukrzycy zwanej cukrzycą typu 2 u pacjentów dorosłych (w wieku 18 lat i starszych) i zwykle pojawia się u starszych pacjentów. U pacjentów z cukrzycą typu 2 trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie reagować prawidłowo na insulinę wytwarzaną we właściwej ilości, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru we krwi. Ten lek powoduje, że nadmiar cukru jest wydalany z organizmu wraz z moczem i obniża stężenie cukru (glukozy) we krwi.
Działanie dapagliflozyny polega głównie na usuwaniu nadmiaru cukru we krwi. Metformina działa głównie poprzez hamowanie produkcji glukozy w wątrobie.
• Są to leki przyjmowane doustnie w cukrzycy.
• Lek ten należy stosować razem z zaleconą dietą i programem ćwiczeń fizycznych.
• Lek ten jest stosowany, kiedy nie można uzyskać właściwej kontroli cukrzycy za pomocą innych leków przeciwcukrzycowych, w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym.
• Lekarz może zalecić stosowanie wyłącznie tego leku lub tego leku razem z innymi lekami używanymi w leczeniu cukrzycy. Mogą to być inne leki przyjmowane doustnie (oraz) lub insulina podawana we wstrzyknięciach.
• Jeśli pacjent aktualnie przyjmuje zarówno dapagliflozynę jak i metforminę w pojedynczych tabletkach lekarz może zalecić zmianę terapii na leczenie tym lekiem. W celu uniknięcia przedawkowania nie należy kontynuować przyjmowania dapagliflozyny i metforminy, gdy pacjent przyjmuje ten lek.
Istotne jest dalsze przestrzeganie zaleceń dotyczących diety i wysiłku fizycznego przekazanych pacjentowi przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.
Jaki jest skład Xigduo, jakie substancje zawiera?
• Substancjami czynnymi leku są dapagliflozyna oraz chlorowodorek metforminy (metforminy HCl).
Każda tabletka powlekana Xigduo 5 mg/850 mg zawiera jednowodny propanodiol dapagliflozyny w ilości odpowiadającej 5 mg dapagliflozyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
Każda tabletka powlekana Xigduo 5 mg/1000 mg zawiera jednowodny propanodiol dapagliflozyny w ilości odpowiadającej 5 mg dapagliflozyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.
• Inne składniki tabletki, to:
− Rdzeń tabletki: hydroksypropyloceluloza (E463), celuloza mikrokrystaliczna (E460(i)), magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa.
− Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), makrogol 3350 (E1520(iii)), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenki (E172).
Dawkowanie preparatu Xigduo – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jaką ilość leku stosować
• Ilość tego leku, jaką pacjent będzie przyjmować różni się w zależności od stanu pacjenta oraz aktualnie przyjmowanych dawek metforminy oraz/lub odrębnie przyjmowanych tabletek dapagliflozyny i metforminy. Lekarz poinformuje pacjenta dokładnie jakiej mocy tabletki tego leku pacjent ma przyjmować.
• Zalecana dawka to jedna tabletka dwa razy na dobę.
Stosowanie leku
• Tabletkę należy połknąć w całości popijając połową szklanki wody.
• Tabletkę należy przyjmować w trakcie posiłku. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych ze strony żołądka.
• Tabletki należy przyjmować dwa razy na dobę, jedną rano (podczas śniadania) a jedną wieczorem (podczas kolacji).
Lekarz może zalecić stosowanie tego leku wraz z innymi lekami, aby obniżyć stężenie cukru we krwi. Mogą być to leki przyjmowane doustnie lub insulina podawana we wstrzyknięciu. Należy pamiętać, aby przyjmować te inne leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.
Dieta i wysiłek fizyczny
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy nadal stosować właściwą dietę i uprawiać ćwiczenia, nawet jeżeli pacjent stosuje ten lek. Ważne jest więc, aby nadal stosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń; w szczególności, jeżeli pacjent stosuje dietę cukrzycową mającą na celu utrzymanie właściwej masy ciała, pacjent powinien kontynuować tę dietę podczas stosowania tego leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Xigduo, u pacjenta może wystąpić kwasica mleczanowa. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: silne nudności lub wymioty, ból brzucha, kurcze mięśni,ciężkie zmęczenie lub utrudnienie oddychania. W przypadku wystąpienia u pacjenta kwasicy mleczanowej pacjent może natychmiast wymagać hospitalizacji, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. W takiej sytuacji należy natychmiast zaprzestać przyjmowania tego leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xigduo – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać spożywania alkoholu, a także leków zawierających alkohol w okresie przyjmowania tego leku, ponieważ alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia u pacjenta kwasicy mleczanowej.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Xigduo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, powinna przerwać stosowanie leku Xigduo, ponieważ nie zaleca się jego stosowania w drugim i trzecim trymestrze (czyli w ostatnich 6 miesiącach) ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy sposób kontroli glikemii podczas ciąży.
Jeśli pacjentka karmi lub chciałaby karmić piersią, powinna o tym powiedzieć lekarzowi, zanim zacznie przyjmować ten lek. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy ten lek przenika do mleka karmiących matek.
Ulotka Xigduo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Xigduo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Xigduo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Xigduo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Xigduo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Xigduo w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Xigduo - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Xigduo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Biorę ten lek od 1,5 roku, przepisał mi go kardiolog, ponieważ jestem po zawale i bajpasach. Teraz często mam bakterie w moczu, a ostatnio ból przy oddawaniu moczu i brak ciśnienia.
Xigduo jest najgorszym lekiem na cukrzycę typu 2. Przemysł farmaceutyczny wymyślił go, aby zbić na nim kasę. Tymczasem ci, którzy go biorą, niech zwrócą uwagę na duże podwyższenie poziomu kreatyniny, przesączania kłębuszkowego GFR, spadku żelaza i pojawienie się cukru w moczu (rzekomo to normalne). Wartość cukru we krwi pozostaje taka sama jak po Sioforze, ale mydli się oczy pacjentowi, że ten lek chroni serce przed skutkami ubocznymi cukrzycy. Zróbcie sobie badania laboratoryjne po 2 miesiącach używania tego leku, a zobaczycie zmiany na minus. Przeczytajcie również dokładnie ulotkę i zwróćcie uwagę na duże skutki uboczne. Lekarzom nie ma co wierzyć, dopóki nie sprawdzi się na własnej skórze, jakie skutki uboczne one posiadają.
Biorę Xigduo 5 mg/1000 mg od 3 miesięcy, cukier mam zbliżony do prawidłowego. Brak większego łaknienia i dość szybka utrata wagi.
Jak dużą masz utratę wagi w ciągu miesiąca?
Biorę ten lek od dwóch tygodni i cukry nie drgnęły, ale za to mam cały czas metaliczny smak w ustach. Jestem ciekawa, czy ktoś jeszcze miał taką sytuację.
Przeczytaj mój wpis o nicku msa.
Używam Xigduo raz dziennie od 2 lat. Duży spadek wagi, niegojąca się wysypka i guzki na dłoni, częstomocz. Cukier w miarę, ale stosuję też Siofor 1000 i Gliclade 30. Cukrzyca od około 13 lat.
Używam leku kilka miesięcy z małą przerwą, niestety jestem mało zdyscyplinowany odnośnie diety, a ćwiczenia to jutro będą… Cukier w ciągu dnia 120, na czczo od 118 do 150. Myślę, że gdybym robił odpowiednią dietę i ćwiczenia, cukier byłby na poziomie 100. Ptica lata jak szalona. 😊
Wszystko ok, ale dlaczego jest taki drogi?
Biorę Synjardy 12,5/1000 prawie od roku. Straciłam około 15 kg bez żadnych dodatkowych starań, aż się wystraszyłam, co może być przyczyną! Cukier 110-115! Badania bardzo dobre! Apetyt mały! Nie mam potrzeby podjadania – słodycze zbędne! Jeżeli to rzeczywiście zasługa leku, to rewelacja! (69 lat) Figura jak za młodych lat.
Już chyba nie Synjardy, bo wycofali.
Nie wycofali, ja biorę. A ten lepszy od Synjardy?
Witam. Biorę ten lek od ponad roku, wszystko było ok do maja. Ptaszek mój także się zaczerwienił i obrzękł, lekarka przepisała antybiotyk, czekam na efekt.
Od soboty biorę 2 razy dziennie. Od tego czasu jestem jeszcze bardziej zmęczona, senna tak, że bym mogła spać cały czas i zasypiać z tego zmęczenia wszędzie. Czuję się słaba, brak sił. Czasami występuje przyspieszone tętno i bóle serca od czasu do czasu, tak że zastanawiam się, czym spowodowane. Czytałam skutki uboczne czy ewaluacje, ale nigdzie nie znalazłam tego. Być może mój organizm reaguje inaczej. Ciśnienie ostatnimi dniami sprawdzam, jest niskie, ale na co dzień raczej takie mam, jak i cukier w normie, z którym nie miałam problemu. Choruję na insulinooporność od niedawna, a od soboty biorę ten lek z tego powodu. Nie wiem, czy dalej brać, czy zrezygnować. Nie mam możliwości skonsultowania tego, a wizyta dopiero za miesiąc. Fatalnie się czuję po tym leku. Ale może to początki przyzwyczajenia organizmu. Ja nie mogę funkcjonować, ogólnie fatalnie się czuję, mimo na ten moment braku biegunki czy wymiotów.
zazywam ten lek dwa razy dziennie już miesiąc
cukier super się uformowal.
mimo że wprowadziłam ścisła diete
co do spadku wagi to bzdura .
To może zacznij ćwiczyć, sadło samo nie zniknie.
stosuję któryś rok na początku schudłem około14kg i mimo że nie stosuję żadnej diety waga stoi praktycznie w miejscu dla mnie rewelacja
Biorę Xigduo 100- od poczatku stycznia,na dzień dzisijeszy schudłem około 10 kilogramów.Niedogodności to częste biegunki innych skutków ubocznych nie mam,czuję się dobrze.
Pierwszy dzień brania leku -jak na razie męczy mnie biegunka.Zobaczę co będzie dalej.
Stan. Zazywam te leki juz 8 miesiecy,cukier obnizyl sie rewelacyjnie z 250 rano (mimo przyjmowania innych lekow) na poczatkowo 150 a teraz nie przekracza 120. Poczatkowo po zazyciu xigduo 5/850 czulem sie zle : nudnosci, brak apetytu , ociezalosc,sennosc – lekarz stwierdzil ze to normale przy tak duzym spadku cukru.Po kilku dniach powoli dolegliwosci minely i teraz jest OK. Wyniki przez dlugi czas utrzymywaly sie ok.120 wiec postanowilem zazywac tylko jedna tabletke ale po kilku dniach wyniki wzrosly do 150 – 160 wiec wrocilem do 2ch tabletek i teraz znowu jest OK. Polecam – lepsze to niz strzykawka !.
Mi cukier spadł cudownie. Rano miewałem 160-190. W dzień 140. Teraz rano mam 120, w dzień 100. Normalnie jestem w szoku. Ale co się dzieje z ptaszkiem, lepiej nie pytajcie? Grzybica, pieczenie, widoczne rany, Cukier w moczu to pożywka dla bakterii. Będe musiał odstawić ten cudowny lek
Masz rację, mnie też niepokoi zaczerwienienie i obrzęk.
Bardziej dbaj o higienę. Moja diabetolog poradziła sposób arabski, czyli żeby mieć ze sobą butelkę czystej wody i używać jej w miarę możliwości.
U mnie też w czasie stosowania pojawił się problem z „ptaszkiem”. Zaczerwienienie, jakieś plamki, swędzenie i pieczenie. Ktoś poniżej wspomina o higienie. Jeżeli chodzi o sprawę higieny, to chyba mogę powiedzieć, że jest wręcz perfekcyjna, wręcz przesadna. Po prostu ten lek powoduje u niektórych osób takie objawy. Poza tym czuję się osłabiony, apatyczny i sam na razie odstawiłem. Jutro mam kontakt z moim diabetologiem. Póki co przyjmuję Glucophage 1000 rano i wieczorem oraz Diaprel rano.
Od miesiąca zażywam ten lek, oprócz tego codziennie chodzę z kijkami 8 km i jak na razie waga ani drgnęła, diabrtolog twierdził, że są to leki nowej generacji i pomogą w zrzuceniu wagi, ale póki co, ani cukier nie spadł jakoś szałowo, a waga…jak napisałam ?
Ten lek to bzdura. Zrób badania krwi po 2 miesiącach, a zobaczysz, jakie są odchylenia od normy. Głównie wzrasta kreatynina i przesączanie GFR. Możesz również tracić magnez, co może grozić niedokrwieniem. Przeczytaj w ulotce skutki uboczne, a dowiesz się, że ten lek jest stworzony po to, aby wyciągnąć kasę od pacjenta, a nie po to, aby zminimalizować skutki cukrzycy.