Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | R05DB13 |
Procedura | NAR |
Substancja | Butamirat |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Supremin?
Lek Supremin w postaci syropu zawiera jako substancję czynną cytrynian butamiratu, który jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego. Obok działania przeciwkaszlowego butamirat nieznacznie rozszerza oskrzela.
Wskazania do stosowania: ostry, suchy kaszel.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Supremin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Supremin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Supremin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Supremin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Supremin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Supremin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest butamiratu cytrynian. 5 ml (1 łyżeczka miarowa) syropu zawiera 4 mg butamiratu cytrynianu. – Pozostałe składniki leku to: metylu parahydroksybenzoesan, kwas benzoesowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, maltitol ciekły, aspartam, aromat karmelowo-pomarańczowy (E 34493), woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Supremin – jak stosować ten lek?
Podanie doustne.
Lek należy stosować przed posiłkami.
Do opakowania leku dołączona jest łyżeczka miarowa umożliwiająca odmierzenie 5 ml syropu.
Jeśli lekarz nie zaleci specjalnego dawkowania, lek najczęściej stosuje się:
– dzieci w wieku od 2 do 6 lat – 1 łyżeczka miarowa (4 mg) 3 razy na dobę
– dzieci w wieku od 6 do 12 lat – 2 łyżeczki miarowe (8 mg) 3 razy na dobę
– dzieci w wieku powyżej 12 lat – 3 łyżeczki miarowe (12 mg) 3 razy na dobę
– dorośli – 3 łyżeczki miarowe (12 mg) 4 razy na dobę
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawami przedawkowania butamiratu są: senność, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej), pobudzenie i obniżenie ciśnienia krwi. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, który może wykonać płukanie żołądka,podać węgiel aktywowany i środki przeczyszczające.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Supremin – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy stosować przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Supremin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią, lek może być stosowany jedynie w razie konieczności.
Ulotka Supremin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Supremin - 4 mg/5 ml, Syrop (Butamirati citras) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Supremin - 4 mg/5 ml, Syrop (Butamirati citras) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?