Sintredius

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaPrednizolon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sintredius?

Pełna nazwa tego leku brzmi „SINTREDIUS, 1,0 mg/ml, roztwór doustny”, ale w tej ulotce będzie określany jako „SINTREDIUS ”. Substancją czynną tego leku jest prednizolon, który należy do grupy leków o nazwie kortykosteroidy, inaczej „steroidy”. Działanie steroidów polega na łagodzeniu stanu zapalnego i osłabianiu odpowiedzi układu odpornościowego organizmu.

SINTREDIUS jest stosowany w leczeniu różnych chorób o podłożu zapalnym, w tym ciężkiej postaci astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, reakcji alergicznych, ciężkich chorób skóry i niektórych zaburzeń krwi.

SINTREDIUS – informacje na temat korzyści ze stosowania
SINTREDIUS należy do grupy leków zwanych steroidami. Ich pełna nazwa to kortykosteroidy. Kortykosteroidy występują naturalnie w organizmie i pomagają w utrzymywaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Stosowanie kortykosteroidów (takich jak prednizolon) stosuje się w leczeniu różnych chorób o podłożu zapalnym. SINTREDIUS łagodzi stan zapalny, który nieleczony może prowadzić do zaostrzenia choroby. Aby odnieść maksymalne korzyści z leczenia, lek należy przyjmować regularnie.

Reklama

Jaki jest skład Sintredius, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest prednizolon (w postaci prednizolonu sodu fosforanu). Jeden (1) ml roztworu doustnego zawiera 1 mg prednizolonu (w postaci prednizolonu sodu fosforanu).

Pozostałe składniki to: sacharoza, glicerol, disodu edetynian, disodu fosforan bezwodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, aromat waniliowy/śmietankowy, aromat miodowy, aromat maskujący, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Sintredius – jak stosować ten lek?

Sindaxel może być podawany tylko pod nadzorem lekarza wyspecjalizowanego w prowadzeniu chemioterapii przeciwnowotworowej. Ze względu na możliwość ciężkich reakcji nadwrażliwości po podaniu preparatu, musi być dostępny odpowiedni sprzęt oraz leki stosowane w takich przypadkach.

Przed podaniem leku Sindaxel lekarz poda wcześniej inne leki, które zapobiegają wystąpieniu reakcji uczuleniowej: doustnie 6 do 12 godzin lub dożylnie 30 do 60 minut przed rozpoczęciem wlewu dożylnego – glikokortykosteroidy, np. deksametazon 20 mg oraz dożylnie 30 do 60 minut przed rozpoczęciem wlewu paklitakselu lek przeciwhistaminowy, np. difenhydraminę 50 mg, i lek blokujący receptor histaminowy H2, np. cymetydynę 300 mg lub ranitydynę 50 mg.

Lekarz prowadzący zadecyduje, jaka dawka leku Sindaxel będzie zastosowana u danego pacjenta. Zalecane dawkowanie jest podane w punkcie 6.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie większą dawkę leku SINTREDIUS niż zalecana, powinien natychmiast zwrócić się do lekarza lub najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy wziąć ze sobą tę ulotkę lub opakowanie i pokazać lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sintredius – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sintredius w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W czasie ciąży leczenie należy rozpoczynać wyłącznie po wnikliwej ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Nie można wykluczyć zahamowania wzrostu ani szkód u nienarodzonego dziecka na skutek długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami podczas ciąży, dlatego należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę, jest w ciąży lub ją podejrzewa.

Karmienie piersią
Glikokortykosteroidy, takie jak lek SINTREDIUS przenikają do mleka ludzkiego. Do tej pory nie ma informacji o szkodliwym wpływie na niemowlęta. Mimo to, po podaniu dużych dawek prednizolonu zaleca się unikanie karmienia piersią przez 4 godziny od przyjęcia dawki. Pacjentka powinna zwrócić się do lekarza.

Płodność
Po dużych dawkach prednizolonu (30 mg/dobę przez co najmniej 4 tygodnie) obserwowano odwracalne zaburzenia spermatogenezy, które utrzymywały się przez kilka miesięcy po odstawieniu leku.

Ulotka Sintredius – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz