Ovestin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAspen Pharma Trading Ltd.
Kod ATCG03CA04
ProceduraNAR
SubstancjaEstriol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ovestin?

Lek Ovestin stosowany jest w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Lek zawiera żeński hormon płciowy estriol (estrogen). Ovestin stosowany jest u kobiet po menopauzie, co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek.

Lek Ovestin stosuje się:
w celu złagodzenia objawów występujących po menopauzie
Podczas menopauzy stopniowo zmniejsza się ilość estrogenów wytwarzanych w organizmie kobiety. Jeśli przed menopauzą usunięte zostaną operacyjnie jajniki (zabieg zwany owariektomią), wytwarzanie estrogenów zmniejsza się bardzo szybko.
Niedobór estrogenów może spowodować suchość i zwiększoną wrażliwość ścian pochwy, co jest przyczyną bolesnych stosunków płciowych i występowania stanów zapalnych i nasilonego świądu pochwy. Niedobór estrogenów może także wywołać objawy nietrzymania moczu i nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Dolegliwości te często ustępują po zastosowaniu leków zawierających estrogeny. Zauważalna poprawa występuje zazwyczaj po kilku dniach lub tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Ovestin łagodzi objawy występujące po menopauzie. Poprawa może być zauważalna dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach. Ovestin zalecany jest przez lekarza wyłącznie w przypadku, gdy objawy poważnie zakłócają życie codzienne pacjentki.

Poza opisanymi powyżej wskazaniami Ovestin globulki może być także stosowany w celu:
– przyspieszenia gojenia ran pooperacyjnych u kobiet poddanych operacjom pochwowym
– dokładnej oceny wymazu szyjkowego u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Reklama

Jaki jest skład Ovestin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Ovestin jest estriol w ilości 0,5 mg.

Pozostałe składniki to: Witepsol S 58.

Dawkowanie preparatu Ovestin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo–płciowych zwykle stosuje się 1 globulkę na dobę przez pierwsze tygodnie, następnie dawkę zmniejsza się stopniowo do 1 globulki dwa razy w tygodniu.

W celu poprawy gojenia się ran u kobiet po menopauzie, u których wykonywano zabiegi pochwowe, zazwyczaj stosuje się 1 globulkę na dobę w okresie 2 tygodni przed zabiegiem i 1 globulkę dwa razy w tygodniu w okresie 2 tygodni po zabiegu.
W celu ułatwienia interpretacji wyników wymazu z szyjki macicy u kobiet po menopauzie zazwyczaj stosuje się 1 globulkę co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie wymazu.

Globulkę należy wprowadzić głęboko do pochwy w pozycji półleżącej przed udaniem się na spoczynek nocny. Globulek nie należy stosować doodbytniczo.

Lekarz prowadzący będzie starał się przepisać możliwie najniższą dawkę, która powinna być przyjmowana najkrócej, jak to konieczne w celu złagodzenia występujących objawów.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Ovestin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku połknięcia globulek, nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej jednak, należy poinformować o tym lekarza. Objawy przedawkowania to najczęściej nudności i wymioty; u kobiet po kilku dniach może także wystąpić krwawienie z dróg rodnych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ovestin – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm i płyny nie wpływają na skuteczność leczenia lekiem Ovestin.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ovestin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Ovestin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u kobiet po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku Ovestin i zgłosić się do lekarza.

Kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem leku Ovestin powinny poradzić się lekarza.

Ulotka Ovestin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Ovestin - 2 mg, Tabletki (Estriolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ovestin - 2 mg, Tabletki (Estriolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 6 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
33%
Słaby
67%
Fatalny
0%

7 komentarzy do “Ovestin”

  1. ★★☆☆☆

    Podczas stosowania globulek Ovestin doświadczam bardzo intensywnego i nieprzyjemnego pieczenia w miejscu aplikacji. Jest to na tyle dokuczliwe uczucie, że zastanawiam się nad kontynuacją terapii. Mam wątpliwości, czy te nieprzyjemne objawy są przejściowe i z czasem ustaną, czy może jest to reakcja organizmu, która powinna skłonić mnie do przerwania kuracji. To uczucie dyskomfortu znacząco wpływa na moje codzienne samopoczucie i powoduje niepewność co do dalszego stosowania leku.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Rozpoczęłam dopochwowe stosowanie kremu Ovestin jako alternatywy dla globulek, które wywołały u mnie silne uczucie pieczenia już po pierwszej aplikacji. Niestety, krem również powoduje podobne, bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Pieczenie pochwy jest tak intensywne i nieznośne, że jestem zmuszona przerwać terapię. Mimo zmiany formy leku, reakcja organizmu pozostaje równie nieprzyjemna.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Stosuję globulki Ovestin na problemy z suchością pochwy, jednak moja sytuacja jest skomplikowana ze względu na współistniejące infekcje bakteryjne układu moczowego i pochwy. Pomimo zastosowania różnych antybiotyków (metronidazol, Duomox, Zinat), nie uzyskałam zadowalającej poprawy. Obecnie jestem w 13 dniu stosowania Ovestinu i doświadczam intensywnego pieczenia w okolicy pochwy, szczególnie w nocy. Sytuacja jest dla mnie bardzo trudna i wyczerpująca. Poszukuję skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości oraz porady dotyczącej dalszego postępowania. Problem znacząco wpływa na moje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

    Odpowiedz
  4. Jako pacjentka stosująca hormonalną terapię zastępczą, chciałabym się dowiedzieć, czy Ovestin może wpływać na rozrost endometrium. Jest to istotna kwestia dla kobiet stosujących ten preparat, ponieważ grubość błony śluzowej macicy może mieć znaczenie dla naszego zdrowia. Interesują mnie zarówno bezpośrednie doświadczenia innych pacjentek, jak i informacje potwierdzone medycznie na ten temat.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Z poczucia obowiązku podzielę się moimi szczegółowymi doświadczeniami ze stosowaniem globulek dopochwowych Ovestin, które niestety okazały się bardzo negatywne. Już po zastosowaniu trzeciej dawki leku pojawiły się u mnie niezwykle uciążliwe objawy, takie jak intensywny świąd, dokuczliwe pieczenie oraz niepokojące upławy. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności i stosowania leku w rękawiczkach jednorazowych, dolegliwości były bardzo intensywne – odczuwałam silne pieczenie i palenie, jakby moja skóra była podrażniona i uszkodzona.

    Szczególnie rozczarowujące było podejście mojego ginekologa, który zbagatelizował zgłaszane przeze mnie objawy, sugerując, że są one wynikiem nieprawidłowej aplikacji i wprowadzenia bakterii, a nie reakcji alergicznej na sam lek. Zalecił stosowanie leku przeciwbakteryjnego Macmiror 500 naprzemiennie z Ovestinem. Niestety, ta terapia nie przyniosła poprawy – po każdym użyciu Ovestinu dolegliwości powracały ze zdwojoną siłą.

    Obecnie wciąż zmagam się z utrzymującym się pieczeniem i zaczerwienieniem okolic intymnych. Zdecydowałam się na własną rękę rozpocząć stosowanie preparatu Lacibovagine, który przynosi mi pewną ulgę. Na podstawie tych doświadczeń jestem przekonana, że mój organizm wykazuje nadwrażliwość na hormony zawarte w Ovestinie, dlatego podjęłam decyzję o całkowitym zaprzestaniu jego stosowania.

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Od momentu rozpoczęcia terapii kremem Ovestin stosowanym dopochwowo zaobserwowałam u siebie niepokojące dolegliwości jelitowe w postaci biegunki. Zastanawiam się nad związkiem między stosowaniem leku a pojawieniem się tych objawów. Czy inne osoby stosujące ten preparat doświadczyły podobnych skutków ubocznych? Chciałabym dowiedzieć się, czy jest to znana reakcja organizmu na ten rodzaj terapii?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz