Metotab

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnymedac Gesellschaft für klinische Spezialpräparate mbH
Kod ATCL04AX03
ProceduraNAR
SubstancjaMetotreksat

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Metotab?

Lek Metotab jest wskazany w leczeniu:
– Ciężkiej, czynnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów.
– Ciężkiej i uogólnionej łuszczycy, szczególnie typu plackowatego, u dorosłych pacjentów.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, która charakteryzuje się zapaleniem błony maziowej (błona znajdująca się w stawach). Błona maziowa wytwarza płyn, którego funkcją jest zmniejszanie tarcia w stawach. Stan zapalny powoduje pogrubienie błony maziowej i obrzęk stawu.

Łuszczyca pospolita jest często spotykaną, przewlekłą chorobą skóry, którą cechuje występowanie czerwonych plam pokrytych grubymi, suchymi, srebrzystymi, przylegającymi łuskami.

Lek Metotab modyfikuje i spowalnia postęp choroby.

Metotreksat, który jest składnikiem leku Metotab, może być również dopuszczony do leczenia innych chorób niewymienionych w tej ulotce. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub innego pracownika opieki zdrowotnej i zawsze postępować zgodnie z ich zaleceniami.

Reklama

Jaki jest skład Metotab, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest metotreksat. Lek zawiera odpowiednio 2,5, 7,5 i 10 mg metotreksatu w postaci metotreksatu disodowego.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Metotab – jak stosować ten lek?

Lek Metotab jest podawany doustnie, tylko raz w tygodniu. Pacjent powinien ustalić w porozumieniu z lekarzem, w którym dniu tygodnia (ten sam dzień w każdym tygodniu) będzie zażywał lek.

Lek Metotab należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych na recepcie i na etykiecie leku. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkę leku ustala lekarz w sposób indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego pacjenta.

Zazwyczaj lek zaczyna działać po 4-8 tygodniach w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, a w przypadku łuszczycy pospolitej po 2-6 tygodniach. Czas trwania leczenia ustala lekarz.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Metotab jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania leku Metotab. Nie należy zmieniać dawkowania leku samodzielnie.

W przypadku podejrzenia, że mogło dojść do przyjęcia zbyt dużej ilości leku Metotab, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który zdecyduje, jakie kroki powinny być podjęte w zależności od ciężkości zatrucia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metotab – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Metotab należy nie spożywać alkoholu, nadmiernej ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i herbaty.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metotab w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Metotab nie wolno stosować w ciąży. W trakcie stosowania leku Metotab i przez kolejnych 6 miesięcy po jego zakończeniu zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji.

Przed rozpoczęciem leczenia i podczas stosowania leku Metotab należy zaprzestać karmienia piersią

Ulotka Metotab – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Metotab - 2,5 mg, 7,5 mg, 10 mg, Tabletki (Methotrexatum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Metotab - 2,5 mg, 7,5 mg, 10 mg, Tabletki (Methotrexatum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz