Podmiot odpowiedzialny | Galderma Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | D10AD53 |
Procedura | DCP |
Substancja | Adapalen, Nadtlenek benzoilu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Epiduo?
Epiduo stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego.
Żel ten zawiera dwie substancje czynne, adapalen i nadtlenek benzoilu, które działają wspólnie, ale w różny sposób.
Adapalen należy do grupy leków zwanych retynoidami i działa swoiście na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik.
Druga substancja czynna leku, nadtlenek benzoilu, działa przeciwbakteryjnie oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka.
Jaki jest skład Epiduo, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są: adapalen i benzoilu nadtlenek.
Jeden g żelu zawiera 1 mg (0,1%) adapalenu i 25 mg (2,5%) benzoilu nadtlenku.
Inne składniki leku to: simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40% w izoheksadekanie, polisorbat 80, sorbitanu oleinian) sodu dokuzynian, disodu edetynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Epiduo – jak stosować ten lek?
Epiduo należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Epiduo przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u dorosłych i dzieci w wieku od 9 lat.
Nanosić cienką warstwę leku równomiernie na obszar skóry dotknięty trądzikiem raz na dobę, przed snem, unikając kontaktu leku z oczami, ustami oraz nozdrzami. Przed naniesieniem leku skóra powinna być czysta i sucha. Po naniesieniu leku Epiduo należy dokładnie umyć ręce.
Lekarz zdecyduje, jak długo należy stosować Epiduo.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Epiduo jest zbyt mocne lub zbyt słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W przypadku odczuwania stałego podrażnienia podczas stosowania leku Epiduo, należy skontaktować się z lekarzem.
Lekarz może zalecić stosowanie kremów nawilżających, rzadsze stosowanie żelu, przerwanie leczenia na pewien czas lub całkowite przerwanie leczenia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Stosowanie większej dawki Epiduo niż jest to zalecane nie powoduje szybszego ustąpienia trądziku, a może powodować podrażnienie i pojawienie się zaczerwienienia skóry.
Prosimy o skontaktowanie się z lekarzem lub szpitalem:
• w przypadku zastosowania większej dawki leku Epiduo niż zalecana.
• jeśli leku przypadkowo użyło dziecko.
• jeśli przypadkowo lek został połknięty.
Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epiduo – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Epiduo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Epiduo nie należy stosować w czasie ciąży.
W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Epiduo należy przerwać leczenie i jak najszybciej poinformować o tym lekarza, w celu dalszej obserwacji.
Lek Epiduo można stosować w okresie karmienia piersią. Aby uniknąć narażenia dziecka na kontakt z lekiem, nie należy nanosić leku Epiduo na klatkę piersiową.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Epiduo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Epiduo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Epiduo - 0,1% + 2,5%, Żel (Adapalenum + Benzoylis peroxidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Epiduo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Epiduo - 0,1% + 2,5%, Żel (Adapalenum + Benzoylis peroxidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Epiduo w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Epiduo - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Epiduo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
ten żel był moją nadzieją, ale nie zadziałał, a szkoda. Lepiej sprawdził się Sewolium, naturalny krem. Niewiem, bo dobre opinie słyszałam o epiduo, moja kolezanka sie wyleczyła ale na kazdego działa co innego
Używam Epiduo od 3 tygodni na trądzik i już widzę pierwsze efekty. Początkowo lek był lekko podrażniający, na pewno trzeba robić sobie przerwy w jego stosowaniu.