Dicloreum retard

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAlfasigma S.p.A.
Kod ATCM01AB05
ProceduraNAR
SubstancjaDiklofenak

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dicloreum retard?

Dicloreum Retard zawiera diklofenak sodowy, należący do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działający przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W mechanizmie działania leku Dicloreum Retard istotne znaczenie ma hamowanie biosyntezy prostaglandyn, które odgrywają zasadniczą rolę w patogenezie procesu
zapalnego, bólu i gorączki.

Lek jest również dostępny w postaci tabletek dojelitowych w dawce 50 mg oraz roztworu do wstrzykiwań w dawce 75 mg/3ml.

Dicloreum Retard stosuje się w leczeniu:
· chorób stawów i tkanek okołostawowych: reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zapaleniu okołostawowym, zapaleniu ścięgien i kaletek maziowych, zapaleniu ścięgien i mięśni, zespołów bólowych w wyniku zapalenia korzeni nerwowych.
· pourazowych zespołów bólowych.

Reklama

Jaki jest skład Dicloreum retard, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy.
– 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego.

– Pozostałe składniki to talk, etyloceluloza, magnezu stearynian, powidon, skład otoczki: hydroksypropyloceluloza, dietylu ftalan, etyloceluloza, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie preparatu Dicloreum retard – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek i okresu leczenia.
Ogólnym zaleceniem jest dostosowanie przez lekarza dawki indywidualnie dla każdego pacjenta i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.
Zalecana dawka dobowa wynosi 100 mg. Tabletkę należy połknąć w całości, najlepiej w czasie posiłku.
Schemat dawkowania u osób w podeszłym wieku musi być ustalony przez lekarza, który powinien rozważyć zmniejszenie zalecanych dawek.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzeniaobjawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku Dicloreum Retard nie daje charakterystycznych objawów.
W przypadku przypadkowego przyjęcia większej ilości tabletek niż zostało zalecone, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub udać się do szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dicloreum retard – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Dicloreum Retard z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dicloreum retard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W okresie ciąży, podczas pierwszych dwóch trymestrów, o ile nie jest to absolutnie konieczne, nie należy stosować leku Dicloreum Retard. Stosowanie w trzecim trymestrze jest przeciwwskazane. Nie powinno się stosować leku Dicloreum Retard w przypadku karmienia piersią, gdyż może wywierać szkodliwe działanie u dziecka.

Ulotka Dicloreum retard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Dicloreum retard - 100 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Diclofenacum natricum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Dicloreum retard - 100 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Diclofenacum natricum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Dicloreum retard”

  1. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie z lekiem Dicloreum retard jest wysoce niesatysfakcjonujące. Preparat nie przyniósł żadnej zauważalnej poprawy w leczeniu moich dolegliwości, a zamiast tego wywołał szereg uciążliwych skutków ubocznych, które znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. Szczególnie dokuczliwe okazały się działania niepożądane, które były nie tylko liczne, ale też intensywnie odczuwalne. Biorąc pod uwagę brak skuteczności terapeutycznej przy jednoczesnym występowaniu wielu efektów ubocznych, nie mogę polecić tego leku jako odpowiedniej opcji leczenia.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Po zastosowaniu leku Dicloreum Retard doświadczyłam szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych, które znacząco wpłynęły na moje samopoczucie. Lek ten, choć może być skuteczny w swoim działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, niestety w moim przypadku wywołał szereg działań niepożądanych, które były na tyle uciążliwe, że zdecydowałam się na jego odstawienie. Bardzo źle znosiłam terapię tym preparatem – pojawiły się problemy żołądkowe i ogólne osłabienie organizmu. Po konsultacji z lekarzem postanowiłam przerwać kurację i poszukać alternatywnego leczenia. Uważam, że warto dokładnie przedyskutować z lekarzem wszystkie możliwe opcje terapeutyczne przed rozpoczęciem stosowania tego leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz