Cisplatin Mylan

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaCisplatyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cisplatin Mylan?

Cisplatyna (substancja czynna leku Cisplatin Mylan) należy do grupy leków określanych mianem cytostatyków, czyli leków stosowanych w leczeniu raka. Choć Cisplatyna może być stosowana jako jedyny lek, częściej jest ona stosowana w połączeniu z innymi cytostatykami.

Cisplatyna może niszczyć komórki w organizmie, które mogą powodować niektóre rodzaje raka (guzów jądra, guzów jajnika, guzów pęcherza moczowego, guzów okolicy głowy i szyi, raka płuca oraz – w połączeniu z radioterapią – raka szyjki macicy).

Jaki jest skład Cisplatin Mylan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest cisplatyna.

1 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 1 mg cisplatyny.

Jedna fiolka 50 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 50 mg cisplatyny.
Jedna fiolka 100 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 100 mg cisplatyny.

Inne składniki leku to: sodu chlorek, kwas solny (do dostosowania pH), sodu wodorotlenek (do dostosowania pH) i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Cisplatin Mylan – jak stosować ten lek?

Dawkowanie i sposób podawania
Cisplatyna powinna być podawana wyłącznie przez lekarza specjalistę w leczeniu nowotworów. Koncentrat rozcieńcza się roztworem chlorku sodu który może także zawierać glukozę.

Cisplatynę podaje się wyłącznie dożylnie (w postaci wlewu dożylnego). Przygotowany roztworu do infuzji powinien być podawany we wlewie dożylnym trwającym od 6 do 8 godzin. Nie należy dopuszczać do kontaktu cisplatyny z jakimikolwiek materiałami zawierającymi aluminium.

Cisplatyna jest zalecana w leczeniu dzieci i dorosłych

Zalecane dawkowanie cisplatyny zależy od samopoczucia pacjenta, spodziewanych efektów leczenia oraz tego, czy cisplatyna jest podawana jako jedyny lek przeciwnowotworowy (monoterapia) czy w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi (chemioterapia wielolekowa, czyli skojarzona).

Cisplatin Mylan w monoterapii:

Zalecane dawkowanie:
– dawka pojedyncza od 50 do 120 mg/m2 powierzchni ciała co 3 do 4 tygodni;
– od 15 do 120 mg/m2 powierzchni ciała na dobę przez 5 dni, co 3 do 4 tygodni.

Cisplatin Mylan w skojarzeniu z innymi cytostatykami (chemioterapia wielolekowa, czyli chemioterapia skojarzona):
Zalecana dawka to 20 mg/m2 powierzchni ciała lub więcej, co 3 do 4 tygodni.

Lekarz może zmniejszyć dawkę leku jeżeli pacjent ma problemy z nerkami lub szpikiem kostnym.

W leczeniu raka szyjki macicy cisplatyna stosowana jest w połączeniu z radioterapią.
Zwykle stosowana dawka leku to 40 mg/m2 powierzchni ciała raz w tygodniu przez 6 tygodni.

Aby uniknąć problemów z nerkami lub ograniczyć je do minimum, pacjentowi zaleca się picie dużych ilości wody przez okres 24 godzin po otrzymaniu leku cisplatyny.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lekarz dopilnuje, aby pacjentowi została podana dawka leku odpowiednia dla schorzenia, na które cierpi. W przypadku przedawkowania u pacjenta mogą pojawić się nasilone działania niepożądane, które mogą obejmować niewydolność nerek, niewydolność wątroby, głuchotę, zaburzenia widzenia, zmniejszenie ilości krwinek i stany, takie jak nudności, wymioty i zapalenie nerwów. Lekarz może wówczas zalecić pacjentowi leczenie objawów tych działań niepożądanych. Jeśli pacjent sądzi, że otrzymał zbyt dużą dawkę cisplatyny, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cisplatin Mylan – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas leczenia tym lekiem nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cisplatin Mylan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Cisplatyny nie wolno stosować podczas ciąży, chyba że lekarz bezwzględnie to zalecił. Podczas leczenia lekiem Cisplatin Strides oraz przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia należy stosować skuteczną antykoncepcję.

Podczas leczenia cisplatyną nie należy karmić piersią.

Ulotka Cisplatin Mylan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cisplatin Mylan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cisplatin Mylan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Cisplatin Mylan w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Cisplatin Mylan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Cisplatin Mylan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz