Cisplatin-Ebewe

Cisplatin-Ebewe to lek przeciwnowotworowy, który jest dostępny na receptę. Substancją czynną preparatu jest cisplatyna, związek nieorganiczny zawierający metal ciężki - platynę. Działanie cisplatyny polega na tworzeniu wiązań krzyżowych w obrębie i pomiędzy cząsteczkami kwasu nukleinowego DNA, co uniemożliwia jego syntezę, hamuje podziały komórkowe i prowadzi do śmierci komórki. Jest stosowany w chemioterapii nowotworów różnego typu. Wskazany jest do stosowania w chemioterapii skojarzonej nowotworów złośliwych jajnika i jądra oraz w chemioterapii nowotworów złośliwych szyjki macicy, zaawansowanego raka pęcherza moczowego, płaskonabłonkowego raka głowy i szyi, raka płuca.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Cisplatin-Ebewe jest stosowany w leczeniu nowotworów. Może być podawany samodzielnie (monoterapia) albo razem z innymi lekami, jako składnik chemioterapii.

Lek stosuje się w leczeniu:
– nowotworów złośliwych jądra i jajnika,
– nowotworów złośliwych szyjki macicy, pęcherza moczowego, płaskonabłonkowego raka głowy i szyi, raka płuca.

Skład

Substancją czynną jest cisplatyna.
1 ml koncentratu zawiera 0,5 mg lub 1 mg cisplatyny.

Ponadto lek zawiera: sodu chlorek, kwas solny, rozcieńczony i wodę do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek jest podawany wyłącznie pod kontrolą lekarza onkologa, doświadczonego w stosowaniu chemioterapii. Leku nie wolno przyjmować samodzielnie.

Dawkę leku oraz czas trwania leczenia ustala lekarz.

Czas trwania leczenia oraz dawka zależy od stanu pacjenta, oczekiwanej reakcji oraz od tego, czy cisplatyna zastosowana będzie w monoterapii, czy będzie składnikiem chemioterapii wielolekowej. Lekarz będzie kontrolował odpowiedź organizmu na leczenie, stan pacjenta i czas trwania terapii.

Przedawkowanie

Otrzymanie zbyt dużej ilości leku jest mało prawdopodobne, ale jeśli pacjent przypuszcza, że podano mu za dużo leku, powinien natychmiast zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Przedawkowanie leku może spowodować nasilenie działań niepożądanych, takich jak:
– zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej,
– zaburzenia oddychania, a nawet śmierć.

W razie przedawkowania leku, lekarz zleci podawanie pacjentowi dużej ilości płynów w kroplówce
oraz zastosuje leki zwiększające wytwarzanie moczu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku w okresie ciąży. Cisplatyna może powodować ciężkie wady wrodzone u nienarodzonego dziecka. Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży.

Pacjenci w wieku rozrodczym (kobiety i mężczyźni) podczas stosowania leku i przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, powinni stosować skuteczną antykoncepcję, aby zapobiec ciąży. Jeśli pacjenci (kobiety i mężczyźni) planują potomstwo, to po zakończeniu leczenia muszą zrobić badania genetyczne.

Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Lek przenika do mleka kobiecego i może być niebezpieczny dla dziecka.

Ulotka Cisplatin-Ebewe


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Cisplatin-Ebewe (forum)

Stosujesz Cisplatin-Ebewe? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cisplatin-Ebewe. Podziel się doświadczeniami na forum.