Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Upjohn EESV |
Kod ATC | C02CA04 |
Procedura | NAR |
Substancja | Doksazosyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cardura XL?
Doksazosyna, substancja czynna leku CARDURA XL, należy do grupy zwanej lekami alfa-adrenolitycznymi. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, zmniejszając opór obwodowy, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego.
CARDURA XL jest również antagonistą receptorów alfa1-adrenergicznych znajdujących się w gruczole krokowym i szyi (części ujściowej) pęcherza moczowego. Zmniejsza dolegliwości związane z utrudnieniem odpływu moczu i poprawia wyniki badań urodynamicznych (dotyczących przepływu moczu).
Lek CARDURA XL jest wskazany w leczeniu:
· samoistnego nadciśnienia tętniczego,
· objawów klinicznych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Cardura XL, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Cardura XL – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cardura XL – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Cardura XL w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Cardura XL – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Cardura XL, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest doksazosyna w postaci doksazosyny mezylanu.
Pozostałe składniki to:
warstwa aktywna: polietylenu tlenek, hypromeloza, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian;
warstwa osmotyczna: polietylenu tlenek, sodu chlorek, hypromeloza, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian;
otoczka membranowa: celulozy octan, makrogol 3350;
otoczka zewnętrzna: Opadry White YS-2-7063 (hypromeloza, makrogol 3350, tytanu dwutlenek);
tusz do nadruku: Black Ink S-1-17823 (polewa farmaceutyczna, czarny tlenek żelaza).
Dawkowanie preparatu Cardura XL – jak stosować ten lek?
Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich żuć, dzielić lub kruszyć. Substancja czynna w tabletkach CARDURA XL znajduje się wewnątrz obojętnej, niewchłaniającej się otoczki, która umożliwia kontrolowane, powolne uwalnianie leku z tabletki. Po przejściu przez przewód pokarmowy pusta osłonka tabletki jest wydalana. Obecność w stolcu pozostałości przypominających tabletkę nie powinno być powodem do niepokoju.
Samoistne nadciśnienie tętnicze
U większości pacjentów normalizacja ciśnienia tętniczego następuje podczas stosowania dawki 4 mg raz na dobę. Optymalne działanie może wystąpić w okresie do 4 tygodni. Następnie, w razie konieczności i zależnie od reakcji pacjenta, lekarz może zwiększyć dawkę do 8 mg doksazosyny na dobę. Maksymalna zalecana dawka wynosi 8 mg doksazosyny na dobę.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH)
Leczenie należy rozpocząć od dawki 4 mg raz na dobę. Zależnie od reakcji pacjenta lekarz może zwiększyć dawkę do 8 mg doksazosyny raz na dobę. Maksymalna zalecana dawka wynosi 8 mg doksazosyny raz na dobę.
Lek CARDURA XL może być przyjmowany przez pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, bez względu na to, czy stwierdzono u nich nadciśnienie tętnicze czy nie. Zmiany wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem tętniczym i rozrostem gruczołu krokowego są na ogół bardzo małe. Zastosowanie leku CARDURA XL w monoterapii (jako jedynego leku) jest skuteczne w leczeniu pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego oraz nadciśnieniem tętniczym.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Po przedawkowaniu może wystąpić niedociśnienie tętnicze. W razie zażycia większej dawki leku CARDURA XL niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem. Zależnie od występujących objawów lekarz zastosuje odpowiednie leczenie. Ponieważ doksazosyna wiąże się z białkami w 98%, dializa jako metoda leczenia przedawkowania nie jest wskazana.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cardura XL – czy mogę spożywać alkohol?
Lek CARDURA XL można przyjmować z jedzeniem lub na czczo.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Cardura XL w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku CARDURA XL nie było oceniane u kobiet w ciąży. Lek CARDURA XL jest przeciwwskazany w okresie laktacji. Lekarz zadecyduje o zaprzestaniu karmienia piersią lub odstawieniu leku.
Ulotka Cardura XL – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Cardura XL - 8 mg, Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Doxazosinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Cardura XL - 8 mg, Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Doxazosinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem i jednocześnie zapytać o radę w związku z moją obecną terapią wielolekową. Przyjmuję Cordurę XL 4 mg wieczorem na nadciśnienie, co skutecznie ustabilizowało moje ciśnienie krwi. Jednocześnie stosuję Tulip na wysoki poziom cholesterolu oraz Mirzaten (1 tabletka wieczorem) w leczeniu depresji. Po miesiącu takiego leczenia skojarzonego zaobserwowałam niepokojące objawy – intensywne bóle w tylnej części głowy oraz nasilenie stanów lękowych. Zastanawiam się, czy ktoś miał podobne doświadczenia z tą kombinacją leków? Czy możliwe, że to właśnie interakcja tych preparatów przyczyniła się do nasilenia moich dolegliwości, szczególnie bólów głowy i objawów depresyjnych?
Chciałbym podzielić się moim wieloletnim doświadczeniem ze stosowaniem leku Cardura. Przez około 10 lat przyjmowałem dawkę 4 mg, jednak niedawno, na zalecenie lekarza prowadzącego, zwiększono ją do 8 mg. Po tej modyfikacji zauważyłem znaczącą poprawę w zakresie dolegliwości związanych z częstym oddawaniem moczu w nocy. Wcześniej musiałem wstawać dwukrotnie, teraz zdarza się to tylko raz lub nawet wcale, co odbieram jako bardzo pozytywną zmianę w komforcie życia.
Obecnie stosuję złożoną terapię, która obejmuje również furosemid, spironolakton (Espiro), telemizek, Betaloc w dawce 100 mg, acenocumarol oraz suplementację witaminową. Mam świadomość, że jest to rozbudowane leczenie farmakologiczne, jednak dzięki tej kombinacji leków jestem w stanie względnie normalnie funkcjonować. Warto wspomnieć, że musiałem zrezygnować z przyjmowania Opacordenu ze względu na bardzo złą tolerancję i nieprzyjemne skutki uboczne, które znacząco wpływały na moje samopoczucie.
Chcę podzielić się moim doświadczeniem związanym ze stosowaniem leku Cardura XL. Od momentu rozpoczęcia terapii zaobserwowałam niepokojący efekt uboczny w postaci znacznie przyspieszonego rytmu serca. Jest to dla mnie bardzo niekomfortowe i stresujące uczucie – wyraźnie wyczuwam szybsze bicie serca, co powoduje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. To nieprzyjemne doznanie znacząco wpływa na moje samopoczucie i budzi we mnie wątpliwości odnośnie dalszego przyjmowania tego preparatu. Zastanawiam się, czy powinnam kontynuować terapię tym lekiem przy tak uciążliwych objawach?
Chciałbym podzielić się swoją sytuacją zdrowotną i zapytać o radę. Jestem pacjentem ze złożoną historią medyczną – przeszedłem operację by-passów i choruję na cukrzycę insulinową. Obecnie stosuję lek Cardura XL 4mg w związku z planowanym zabiegiem stulejki. Niepokoi mnie jednak znaczny obrzęk napletka, który wystąpił zarówno przed, jak i po zabiegu. Ta reakcja jest dla mnie szczególnie niepokojąca ze względu na moje współistniejące schorzenia. Zastanawiam się, czy jest to typowa reakcja na lek, czy może wymaga dodatkowej konsultacji medycznej. Bardzo proszę o poradę, jak powinienem postępować w tej sytuacji, biorąc pod uwagę całość mojego stanu zdrowia.