Acarizax

Acarizax to lek na receptę, który zawiera standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego. Jest stosowany do leczenia umiarkowanego do ciężkiego alergicznego nieżytu nosa lub zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek wywołanych przez roztocza kurzu domowego. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży w wieku 12-17 lat. Początek działania klinicznego występuje po 8-14 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Allergovit

Allergovit to lek stosowany w terapii alergenowej, który jest dostępny na receptę. Jest to szczepionka podskórna, która powinna być podawana wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny z doświadczeniem w leczeniu alergii. Lek jest dostosowywany indywidualnie do pacjenta, a stopień wrażliwości jest określany na podstawie szczegółowego wywiadu i diagnostyki. Wskazania do stosowania Allergovit obejmują różne rodzaje alergii, takie jak alergia na pyłki roślin.

Alutard SQ

Alutard SQ to preparat do immunoterapii swoistej, który zawiera wyciągi różnych alergenów takich jak pyłki roślin, sierść konia, psa i kota, roztocza kurzu domowego oraz jad pszczoły lub osy. Jest przeznaczony do leczenia chorób alergicznych, których mediatorami są swoiste immunoglobuliny IgE. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest leczenie chorób alergicznych, zależnych od swoistych immunoglobulin IgE.

Catalet C

Catalet C to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w przedsezonowej i całorocznej swoistej immunoterapii dorosłych i dzieci od 6. roku życia z IgE-zależną alergią na pyłek chwastów. Lek jest podawany głęboko podskórnie, nie rozcierając miejsca wstrzyknięcia. W składzie zawiera alergeny dla celów leczniczych. Nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, ostre i przewlekłe stany zapalne, ciężkie choroby immunologiczne, choroby nowotworowe, ciężkie choroby psychiczne, leczenie β-adrenolitykami (w tym podawanymi miejscowo), ciężka astma oporna na leczenie, nieodwracalny skurcz oskrzeli (FEV 1 <70%), ciężkie choroby układu krążenia, niewydolność narządów (wątroby, nerek, śledziony, tarczycy), nieodpowiednia współpraca chorego.

Catalet D

Catalet D to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w immunoterapii swoistej dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia z IgE-zależną alergią na pyłek drzew. Lek zawiera alergeny dla celów leczniczych. Stosowany jest w terapii przedsezonowej i całorocznej. Lek podaje się głęboko podskórnie, nie rozcierając miejsca wstrzyknięcia.

Catalet T

Catalet T to lek w postaci zawiesiny do wstrzykiwań, który jest stosowany w odczulaniu osób z alergią na pyłki traw. Leczenie odbywa się poprzez systematyczne podawanie rosnących dawek alergoidu w celu wytworzenia stanu tolerancji, czyli braku reakcji organizmu na alergen. Jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania leku jest przedsezonowa i całoroczna swoista immunoterapia dorosłych i dzieci od 6. roku życia z IgE-zależną alergią na pyłek chwastów (Catalet C), drzew (Catalet D) lub traw (Catalet T).

Grazax

Grazax to lek zawierający wyciąg alergenowy z pyłku trawy, stosowany w leczeniu nieżytu nosa i zapalenia spojówek wywołanego przez pyłki traw u dorosłych i dzieci powyżej 5 lat. Lek jest dostępny na receptę. Zaleca się rozpoczęcie leczenia przed sezonem pylenia i kontynuowanie go przez cały czas pylenia. Jeśli po roku stosowania nie nastąpi poprawa, nie ma wskazań do kontynuacji leczenia.

Novo-Helisen Depot

Novo-Helisen Depot to lek w postaci zawiesiny do wstrzykiwań, który jest wyciągiem alergenowym. Jest przeznaczony do odczulania (immunoterapii swoistej) w schorzeniach alergicznych (IgE-zależnych), takich jak: alergiczny katar (nieżyt nosa), alergiczne zapalenie spojówek, alergiczna astma oskrzelowa itd., wywoływane przez alergeny niemożliwe do wyeliminowania ze środowiska pacjenta. Lek jest dostępny na receptę.

Oralair

Oralair to lek w postaci tabletek podjęzykowych, który zawiera wyciąg alergenów. Stosowany jest w leczeniu alergii na pyłki traw, charakteryzującej się nieżytem nosa (kichanie, cieknący lub swędzący nos, zatkany nos) z lub bez zapalenia spojówek (swędzenie i łzawienie oczu) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 5 lat. Lek jest dostępny na receptę.

Perosall C

Perosall C to lek w postaci roztworu do stosowania podjęzykowego, który zawiera mieszankę alergenów pyłków chwastów. Jest stosowany do odczulania u pacjentów z IgE-zależną nadwrażliwością na pyłki chwastów, potwierdzoną testem skórnym i obecnością swoistych przeciwciał. Lek jest dostępny na receptę. Stosowany jest u dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia, przed sezonem pylenia roślin, w okresie bezobjawowym.

Perosall D

Perosall D to preparat stosowany w alergologii o działaniu odczulającym. Jest przeznaczony dla pacjentów uczulonych na pyłki drzew. Stosowany jest w celu złagodzenia lub usunięcia objawów alergii. Lek jest dostępny na receptę.

Perosall T13

Perosall T13 to lek stosowany w celu przeprowadzenia swoistej immunoterapii IgE zależnej alergii na pyłki traw. Jest to mieszanka alergenów pyłku traw. Lek ma postać roztworu do stosowania podjęzykowego w czterech wzrastających stężeniach. Lek jest dostępny na receptę.

Pharmalgen Hymenoptera venoms

Pharmalgen Hymenoptera venoms to lek zawierający wyciągi alergenowe jadu owadów błonkoskrzydłych. Stosuje się go w diagnostyce i leczeniu alergii (uczulenia) na jad pszczół i os. Jest to preparat do diagnostyki i immunoterapii swoistej alergii IgE-zależnych na jad owadów błonkoskrzydłych. Lek ten jest dostępny na receptę.

Staloral

Staloral to lek stosowany w immunoterapii swoistej, zalecany dla pacjentów cierpiących na alergie pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, roztoczy kurzu domowego lub grzybów. Jest skuteczny w chorobach alergicznych o charakterze sezonowym lub całorocznym, które objawiają się nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, nieżytem nosa i spojówek lub astmą o przebiegu łagodnym do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę. Dawkowanie jest indywidualne i może być modyfikowane w zależności od stanu pacjenta i jego reakcji na leczenie.

Staloral 300

Staloral 300 to preparat stosowany w alergologii, mający postać roztworu do stosowania podjęzykowego. Wykazuje działanie odczulające w przypadkach takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek oraz alergiczna atopowa astma oskrzelowa. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Staloral 300 są choroby alergiczne o charakterze sezonowym lub całorocznym objawiające się nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, nieżytem nosa i spojówek lub astmą o przebiegu łagodnym do umiarkowanego.

Venomenhal

Venomenhal to lek stosowany do diagnozowania i immunoterapii swoistej (odczulania) alergii IgE-zależnej na jad owadów błonkoskrzydłych, takich jak osy lub pszczoły. Mechanizm działania obejmuje modulację funkcji limfocytów T, tworzenie przeciwciał IgG, a także zmniejszenie reaktywności komórek wyzwalających mediatory. Lek jest dostępny na receptę. Wskazanie do stosowania powinno być oparte o szczegółowy wywiad, który potwierdza wystąpienie reakcji nadwrażliwości na jad owada u pacjenta.

Odczulanie doustne i podjęzykowe

Wykaz leków stosowanych w procesie odczulania, czyli immunoterapii alergenowej.

Immunoterapia alergenowa – co to jest?

Jeszcze 20 lat temu Polacy nie mieli tak dużego problemu z alergią, jak dziś. Alergia staje się coraz bardziej powszechnym problemem, nie tylko dokuczliwym, ale też szkodliwym dla zdrowia. Nieleczona lub źle leczona alergia jest przyczyną na przykład astmy oskrzelowej. Na szczęście mamy obecnie możliwość odczulania. Czym jest immunoterapia alergenowa?

To nic innego jak rodzaj szczepionki zawierającej odpowiednią niewielką dawkę alergenu. Jego wprowadzanie do organizmu w odpowiednich ilościach i odstępach czasu pozwala na wyeliminowanie reakcji alergicznej nawet na kilka lub kilkanaście lat. Samo odczulanie trwa zazwyczaj także kilka lat i zawsze musi się odbywać pod kontrolą, i na zalecenie lekarza. Częstotliwość brania leku zmienia się w trakcie trwania terapii, najczęściej na początku jest to szczepionka raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, z czasem chory przyjmuje jedną dawkę miesięcznie. Formy szczepionek bywają różne. To nie tylko brane w różnych odstępach czasu szczepionki w formie zastrzyków.

Na odczulanie, szczepionki

Na rynku dostępne są też tak zwane szczepionki podjęzykowe w formie tabletek oraz kropli. Produkty te docenią z pewnością rodzice, których dzieci chorują na alergie. Odczulanie możliwe jest także u dzieci, jednak nie zaleca się go u dzieci poniżej 5 roku życia. Forma immunoterapii uzależniona jest też od rodzaju alergii. Niestety odczulenie nie jest możliwe w przypadku każdego rodzaju alergii, ale są takie uczulenia, przy których przynosi spektakularne efekty. Odczulanie zaleca się osobom uczulonym na pyłki, na roztocza kurzu domowego, a także na sierść zwierząt – najczęściej kotów. W przypadku alergii na pyłki odczulanie warto zaplanować zgodnie z harmonogramem pylenia danego alergenu, tak by nie rozpocząć terapii w okresie największego pylenia.