Adrenalina WZF

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCC01CA24
ProceduraNAR
SubstancjaAdrenalina (epinefryna)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Adrenalina WZF?

Lek Adrenalina WZF zawiera jako substancję czynną adrenalinę.

Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do stosowania w stanach zagrożenia życia, w leczeniu nagłych przypadków ciężkiej reakcji alergicznej, wstrząsu anafilaktycznego i anafilaksji samoistnej. Powyższe stany mogą być wywołane przez kontakt z alergenem (np. użądlenia i ukąszenia owadów, pokarmy, leki, lateks) lub wynikać z innych przyczyn (np. wysiłek fizyczny). Objawami tych reakcji mogą być: wysypka; świąd skóry; obrzęk twarzy, gardła, ust, języka, rąk i nóg; duszność; świszczący oddech; nudności; wymioty; a w niektórych przypadkach utrata przytomności. Adrenalina łagodzi powyższe objawy, wpływając korzystnie na ciśnienie krwi, pracę serca i oddychanie.

Po zastosowaniu leku pacjent powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne dalsze leczenie.

Reklama

Jaki jest skład Adrenalina WZF, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest adrenalina.
1 ml roztworu zawiera 1 mg adrenaliny w postaci adrenaliny winianu.

Pozostałe składniki to: sodu pirosiarczyn (E 223), sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Adrenalina WZF – jak stosować ten lek?

Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do stosowania w nagłych przypadkach w stanach zagrożenia życia. Zawsze po użyciu leku Adrenalina WZF należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej. Należy wybrać numer telefonu 112, poprosić o przysłanie karetki pogotowia oraz powiedzieć, że wystąpiła „anafilaksja”, nawet jeśli wydaje się, że objawy ustępują. Może być konieczna hospitalizacja, w celu obserwacji i dalszego leczenia. Jest to spowodowane możliwością nawrotu objawów ciężkiej reakcji alergicznej po pewnym czasie.

Czekając na karetkę pogotowia należy położyć się z nogami uniesionymi, a jeśli w tej pozycji wystąpią trudności z oddychaniem – należy usiąść. Należy poprosić kogoś, aby pozostał z pacjentem do momentu przyjazdu karetki, na wypadek gdyby pacjent ponownie poczuł się źle.
Osoby nieprzytomne powinny być ułożone na boku w pozycji bezpiecznej.

– Lek Adrenalina WZF należy podać natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej, które mogą wystąpić w ciągu kilku minut od zetknięcia się z alergenem.
– Lek Adrenalina WZF należy wstrzykiwać wyłącznie domięśniowo, w mięsień znajdujący się w przednio-bocznej części uda (patrz punkt Sposób podawania).
– Leku Adrenalina WZF nie należy wstrzykiwać w pośladek.
– Podanie adrenaliny w dłoń lub palce może spowodować zatrzymanie dopływu krwi do tych miejsc. Jeśli dojdzie do przypadkowego zakłucia się igłą lub wstrzyknięcia leku w te części ciała należy niezwłocznie udać się do lekarza.
– Ampułko-strzykawka służy do podania pojedynczej dawki leku.
– Ampułko-strzykawka zawiera 1 ml roztworu. Po podaniu dawki leku w ampułko-strzykawce pozostaje 0,7 ml roztworu, ale ampułko-strzykawka nie nadaje się do ponownego użytku.
Należy zapytać farmaceutę jak usunąć lek w bezpieczny sposób.
– Roztwór w ampułko-strzykawce powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty. Nie używać leku w przypadku stwierdzenia zmiany zabarwienia roztworu.

Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg
– Zazwyczaj stosuje się 300 mikrogramów (0,3 ml).
– Czasami pojedyncza dawka adrenaliny nie wystarcza do całkowitego ustąpienia objawów ciężkiej reakcji alergicznej. Dlatego też lekarz może przepisać pacjentowi więcej niż jedno opakowanie leku Adrenalina WZF. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą w ciągu 5-15 minut od pierwszego zastrzyku, pacjent powinien podać sobie drugi zastrzyk lub poprosić o to osobę towarzyszącą. Z tego powodu zawsze należy nosić ze sobą więcej niż jedno opakowanie leku Adrenalina WZF.

Dzieci o masie ciała poniżej 30 kg
Nie można podać dawki mniejszej niż 300 mikrogramów z odpowiednią dokładnością, ze względu na konstrukcję ampułko-strzykawki. Dlatego też mniejsze dawki mogą być stosowane wyłącznie w sytuacjach zagrażających życiu i pod kontrolą lekarza.

Sposób podawania
Adrenalina WZF jest lekiem stosowanym w stanie zagrożenia życia. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z poniższą instrukcją bezpośrednio po wykupieniu leku, aby w razie konieczności pacjent był odpowiednio przygotowany do jego użycia.

Zaleca się, aby również członkowie rodziny pacjenta, opiekunowie lub nauczyciele zostali przeszkoleni w zakresie poprawnego stosowania leku Adrenalina WZF.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

1. Przed użyciem wyjąć ampułko-strzykawkę z blistra.
2. Zdjąć nasadkę z igły. Nie dotykać igły. Nie zdejmować blokady umieszczonej na tłoku ampułko-strzykawki. Nie naciskać tłoka (np. w celu usunięcia pęcherzyka powietrza).
3. Zdecydowanym ruchem wbić całą igłę pod kątem prostym (90º) w mięsień znajdujący się w przednio-bocznej części uda. W razie potrzeby wstrzyknięcie można wykonać przez lekką odzież. Nacisnąć tłok do oporu.
4. Wyjąć igłę i założyć na nią nasadkę.
5. Miejsce wstrzyknięcia należy lekko masować przez 10 sekund.
6. Wyrzucić wykorzystaną ampułko-strzykawkę w bezpieczny sposób.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki adrenaliny lub w przypadku wstrzyknięcia leku do naczynia krwionośnego może dojść do nagłego zwiększenia ciśnienia tętniczego, zwężenia naczyń i pobudzenia serca. Może wystąpić zwolnienie, przyspieszenie lub zaburzenia czynności serca i trudności w oddychaniu. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adrenalina WZF – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol może nasilać działanie leku Adrenalina WZF.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Adrenalina WZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

O zastosowaniu leku w okresie ciąży zdecyduje lekarz.

Jest mało prawdopodobne, aby adrenalina zastosowana przez kobietę karmiącą piersią wywierała wpływ na dziecko karmione piersią.

Ulotka Adrenalina WZF – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Adrenalina WZF - 300 mcg/0,3 ml, Roztwór do wstrzykiwań (Adrenalinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Adrenalina WZF - 300 mcg/0,3 ml, Roztwór do wstrzykiwań (Adrenalinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

4.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
100%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Adrenalina WZF”

  1. ★★★★☆

    Jako osoba z doświadczeniem w stosowaniu ampułkostrzykawki Adrenalina WZF podczas wstrząsów anafilaktycznych męża, chciałabym podzielić się ważnymi obserwacjami dotyczącymi tego ratującego życie leku. Preparat jest niezwykle skuteczny w sytuacjach kryzysowych, jednak muszę zwrócić uwagę na istotny problem techniczny. Zabezpieczenie na tłoczku ampułkostrzykawki jest wyjątkowo trudne do usunięcia, co może stanowić poważne zagrożenie w sytuacji zagrożenia życia. Z własnego doświadczenia, przy dwóch przypadkach wstrząsu anafilaktycznego, mimo pełnej świadomości i sprawności manualnej, miałam znaczące trudności z usunięciem blokady. Budzi to poważne obawy o możliwość samodzielnego podania leku przez osobę doświadczającą wstrząsu, gdy liczy się każda sekunda. Uważam, że producent powinien rozważyć modyfikację systemu zabezpieczającego, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów w sytuacjach nagłych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz