Ovestin

Ovestin to lek dopochwowy, który działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest normalnie wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek jest podawany dopochwowo, a więc hormon jest uwalniany tam, gdzie jest potrzebny, co może łagodzić dyskomfort odczuwany w pochwie. Ovestin jest przeznaczony dla kobiet po menopauzie, co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek. Lek stosuje się w celu złagodzenia objawów występujących po menopauzie. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Ovestin stosowany jest w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Lek zawiera żeński hormon płciowy estriol (estrogen). Ovestin stosowany jest u kobiet po menopauzie, co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek.

Lek Ovestin stosuje się:
w celu złagodzenia objawów występujących po menopauzie
Podczas menopauzy stopniowo zmniejsza się ilość estrogenów wytwarzanych w organizmie kobiety. Jeśli przed menopauzą usunięte zostaną operacyjnie jajniki (zabieg zwany owariektomią), wytwarzanie estrogenów zmniejsza się bardzo szybko.
Niedobór estrogenów może spowodować suchość i zwiększoną wrażliwość ścian pochwy, co jest przyczyną bolesnych stosunków płciowych i występowania stanów zapalnych i nasilonego świądu pochwy. Niedobór estrogenów może także wywołać objawy nietrzymania moczu i nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Dolegliwości te często ustępują po zastosowaniu leków zawierających estrogeny. Zauważalna poprawa występuje zazwyczaj po kilku dniach lub tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Ovestin łagodzi objawy występujące po menopauzie. Poprawa może być zauważalna dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach. Ovestin zalecany jest przez lekarza wyłącznie w przypadku, gdy objawy poważnie zakłócają życie codzienne pacjentki.

Poza opisanymi powyżej wskazaniami Ovestin globulki może być także stosowany w celu:
– przyspieszenia gojenia ran pooperacyjnych u kobiet poddanych operacjom pochwowym
– dokładnej oceny wymazu szyjkowego u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Skład

Substancją czynną leku Ovestin jest estriol w ilości 0,5 mg.

Pozostałe składniki to: Witepsol S 58.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo–płciowych zwykle stosuje się 1 globulkę na dobę przez pierwsze tygodnie, następnie dawkę zmniejsza się stopniowo do 1 globulki dwa razy w tygodniu.

W celu poprawy gojenia się ran u kobiet po menopauzie, u których wykonywano zabiegi pochwowe, zazwyczaj stosuje się 1 globulkę na dobę w okresie 2 tygodni przed zabiegiem i 1 globulkę dwa razy w tygodniu w okresie 2 tygodni po zabiegu.
W celu ułatwienia interpretacji wyników wymazu z szyjki macicy u kobiet po menopauzie zazwyczaj stosuje się 1 globulkę co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie wymazu.

Globulkę należy wprowadzić głęboko do pochwy w pozycji półleżącej przed udaniem się na spoczynek nocny. Globulek nie należy stosować doodbytniczo.

Lekarz prowadzący będzie starał się przepisać możliwie najniższą dawkę, która powinna być przyjmowana najkrócej, jak to konieczne w celu złagodzenia występujących objawów.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Ovestin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku połknięcia globulek, nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej jednak, należy poinformować o tym lekarza. Objawy przedawkowania to najczęściej nudności i wymioty; u kobiet po kilku dniach może także wystąpić krwawienie z dróg rodnych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm i płyny nie wpływają na skuteczność leczenia lekiem Ovestin.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Ovestin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u kobiet po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku Ovestin i zgłosić się do lekarza.

Kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem leku Ovestin powinny poradzić się lekarza.

Ulotka Ovestin



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Ovestin (forum)

Stosujesz Ovestin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

9 komentarzy do “Ovestin”

  1. Drugi dzień przyjmuje dopochwowo Ovestin w kremie, ginekolog mi przepisała, zamiast globulek bo po pierwszej uczucie ognia, po kremie to samo, występuje pieczenie w pochwie, nie do zniesienia, muszę przerwać,

    Odpowiedz
  2. Ja biorę ovestin globulki na suchość pochwy mam bakterie w moczu i pochwie miałam metronidazol i antybiotyki doustne duomox i zinat i nic nie pomaga, dzisiaj 13 dzień ovestinu i całą noc mnie tak piekło w pochwie pomocy czym się smarujecie aby sobie ulżyć czy to w ogóle minie ? jestem wykończona proszę doradżcie co dalej robić.

    Odpowiedz
  3. Brałam Ovestin globulki masakra po 3-ciej swiąd ,pieczenie i upławy . Mój ginekolog zbagatelizował moje spostrzeżenia jako skutek uboczny leku sugerując ,że wprowadziłam sobie bakterie i stąd te objawy. Przepisał macmiror 500 miałam brać naprzemiennie macmiror na drugi dzień ovestin . Po ovestinie te same objawy piekło paliło tak jakbym miała zdartą skórę coś okropnego zaznaczam ,że wkładałam ovestin w rękawiczkach jednorazowych .Teraz mam ciągłe pieczenie zaczerwienie sama zdecydowałam się brać lacalovagine i odczuwam ulgę . Nigdy więcej ja po prostu jestem na te hormony uczulona.

    Odpowiedz
  4. Proszę mi powiedzieć,czy Ovestin w postaci kremu może być sprawca biegunki?Od kiedy zaczęłam stosować krem dopochwowo,pojawiła mi się biegunka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ovestin. Podziel się doświadczeniami na forum.