Podmiot odpowiedzialny | Novartis Europharm Limited |
Kod ATC | C09DX04 |
Procedura | CEN |
Substancja | Sakubitryl, Walsartan |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Entresto?
Entresto jest nowym lekiem zwanym blokerem receptora angiotensyny i inhibitorem neprylizyny.
Dysocjuje on na dwie substancje czynne, sakubitryl i walsartan.
Lek Entresto jest stosowany w leczeniu pewnego typu przewlekłej niewydolności serca u dorosłych.
Ten rodzaj niewydolności serca występuje w sytuacji, gdy serce jest zbyt słabe i nie może pompować wystarczającej ilości krwi do płuc i pozostałych części ciała. Najczęstszymi objawami niewydolności serca są: duszność, uczucie zmęczenia, męczliwość i obrzęk wokół kostek.
Jaki jest skład Entresto, jakie substancje zawiera?
•Substancjami czynnymi leku są sakubitryl i walsartan.
o Każda 24 mg/26 mg tabletka powlekana zawiera 24,3 mg sakubitrylu i 25,7 mg walsartanu (w postaci kompleksu soli sodowych sakubitrylu i walsartanu).
o Każda 49 mg/51 mg tabletka powlekana zawiera 48,6 mg sakubitrylu i 51,4 mg walsartanu (w postaci kompleksu soli sodowych sakubitrylu i walsartanu).
o Każda 97 mg/103 mg tabletka powlekana zawiera 97,2 mg sakubitrylu i 102,8 mg walsartanu (w postaci kompleksu soli sodowych sakubitrylu i walsartanu).
•Pozostałe składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, krospowidon, magnezu stearynian, talk i krzemionka koloidalna bezwodna.
•Otoczki tabletek 24 mg/26 mg i 24 mg/26 mg zawierają hypromelozę, tytanu dwutlenek
•(E171), Makrogol 4000, talk, żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek czarny (E172).
•Otoczka tabletki 49 mg/51 mg zawiera hypromelozę, tytanu dwutlenek (E171), Makrogol 4000, talk, żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek żółty (E172).
Dawkowanie preparatu Entresto – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od przyjmowania dawki 24 mg/26 mg lub 49 mg/51 mg dwa razy na dobę (jedną tabletkę rano i jedną tabletkę wieczorem). Lekarz określi dokładną dawkę początkową dla pacjenta, uwzględniając wcześniej stosowane leki. Następnie lekarz będzie dostosowywał dawkę leku Entresto w zależności od odpowiedzi na leczenie, aż do ustalenia dawki optymalnej dla pacjenta.
Zazwyczaj zalecana dawka docelowa wynosi 97 mg/103 mg dwa razy na dobę (jedna tabletka rano i jedna tabletka wieczorem).
U pacjentów przyjmujących lek Entresto może wystąpić niskie ciśnienie krwi (zawroty głowy, uczucie pustki w głowie), duże stężenie potasu we krwi (które można wykryć w badaniach krwi zleconych przez lekarza) lub pogorszenie czynności nerek. Jeśli tak się stanie, lekarz może zmniejszyć dawkę jednego z pozostałych leków przyjmowanych przez pacjenta, czasowo zmniejszyć dawkę leku Entresto lub przerwać na stałe stosowanie leku Entresto.
Tabletki należy połykać popijając szklanką wody. Lek Entresto można przyjmować z posiłkiem lub bez.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przypadkowo zażył zbyt wiele tabletek leku Entresto lub jeśli ktoś inny zażył te tabletki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli wystąpią silne zawroty głowy i (lub) omdlenie, należy jak najszybciej powiadomić lekarza a pacjent powinien leżeć.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Entresto – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Entresto można przyjmować z posiłkiem lub bez.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Entresto w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Jeśli pacjentka uważa, że jest (lub podejrzewa, że może być) w ciąży, musi powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz zazwyczaj doradza pacjentkom przerwanie przyjmowania tego leku przed zajściem w ciążę lub zaraz po stwierdzeniu ciąży i przepisuje inny lek zastępujący Entresto. Ten lek nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży i nie wolno go przyjmować po upływie 3 miesięcy ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży.
Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Entresto przez matki karmiące piersią. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią lub ma zamiar rozpocząć karmienie piersią.
Ulotka Entresto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Entresto przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Entresto dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Entresto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Entresto dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Entresto w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Entresto - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Entresto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Przyjmuję Entresto od 18 stycznia w dawce 49 mg dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Niestety, moje doświadczenia z lekiem nie są najlepsze – szczególnie niepokoi mnie znaczący spadek tętna. Podczas porannego pomiaru zarejestrowałem alarmująco niskie tętno wynoszące zaledwie 48 uderzeń na minutę, co na podstawie moich wcześniejszych obserwacji może być związane z podwyższonym poziomem potasu w organizmie. Z uwagi na odległy termin wizyty kontrolnej u kardiologa (za dwa miesiące), podjąłem decyzję o samodzielnym zmniejszeniu dawki do 30 mg. Moje doświadczenie pokazuje, jak kluczowe znaczenie ma systematyczna kontrola parametrów życiowych, skrupulatne prowadzenie dziennika obserwacji oraz regularne pomiary tętna i ciśnienia. Szczególnie istotne jest to w moim przypadku, ponieważ kilka dni po rozpoczęciu terapii doświadczyłem poważnego incydentu – straciłem przytomność i w wyniku upadku doznałem urazu głowy. Podczas późniejszej kontroli kardiowertera okazało się, że wystąpiła u mnie poważna arytmia, którą na szczęście skutecznie opanował wszczepiony rozrusznik, prawdopodobnie ratując mi życie. Od dziś przechodzę na zredukowaną dawkę leku i będę uważnie monitorował, czy przyniesie to oczekiwaną poprawę samopoczucia oraz stabilizację parametrów kardiologicznych.
Chciałbym podzielić się obserwacją dotyczącą systematycznej poprawy parametrów podczas mojej terapii. Zauważyłem znaczący wzrost wartości w kolejnych badaniach: począwszy od 10% w styczniu 2022, poprzez 36% w maju 2022, aż do wyraźnej poprawy do poziomu 59% w kwietniu 2023. Te dane pokazują stałą tendencję wzrostową i skuteczność zastosowanego leczenia w dłuższej perspektywie czasowej.
Chciałbym podzielić się pozytywnym doświadczeniem z lekiem Entresto w leczeniu mojego taty. Rezultaty terapii były naprawdę imponujące – frakcja wyrzutowa serca wzrosła z bardzo niskiego poziomu 20% aż do 64%. Jest to doskonały przykład tego, jak dynamiczna może być poprawa funkcji serca pod wpływem odpowiedniego leczenia. Z naszego doświadczenia wynika, że frakcja wyrzutowa jest parametrem, który może ulegać znacznym wahaniom zarówno w górę, jak i w dół, w zależności od zastosowanej terapii i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku mojego taty lek okazał się niezwykle skuteczny w poprawie wydolności serca.
Chciałbym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem z lekiem Entresto. Przed rozpoczęciem terapii moja frakcja wyrzutowa wynosiła zaledwie 22%, co znacząco wpływało na moją wydolność fizyczną i jakość życia. Po roku systematycznego przyjmowania leku zaobserwowano znaczącą poprawę – frakcja wzrosła do 47%, co przekłada się na wyraźnie lepsze samopoczucie i większą wydolność organizmu. Jest to dla mnie ogromny sukces terapeutyczny, który pozwolił mi wrócić do normalnego funkcjonowania. Zdecydowanie polecam ten lek osobom z podobnymi problemami kardiologicznymi, gdyż w moim przypadku efekty są naprawdę imponujące.
Pragnę podzielić się moim bardzo pozytywnym doświadczeniem z lekiem Entresto 51/49. Po ponad rocznej, systematycznej kuracji zaobserwowano u mnie znaczącą poprawę wydolności serca – wzrosła ona z początkowych 15% aż do 35%. To ogromny postęp, który przekłada się na znacznie lepszą jakość życia i sprawność fizyczną. Jestem niezwykle zadowolony z rezultatów leczenia i zdecydowanie polecam ten lek osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Systematyczne przyjmowanie leku przyniosło zauważalne efekty, a moje samopoczucie uległo znacznej poprawie.
Od lipca 2020 roku, po hospitalizacji, przyjmuję Entresto i jestem pod ogromnym wrażeniem skuteczności tego leku. Moja historia jest dowodem na jego wyjątkowe działanie – w czerwcu 2020 trafiłam do szpitala z krytycznie niską frakcją wyrzutową serca na poziomie zaledwie 20%. Systematyczne przyjmowanie leku przyniosło spektakularne rezultaty: we wrześniu frakcja wyrzutowa wzrosła do 31%, w listopadzie osiągnęła 36%, a dziś (po wykonaniu badania echokardiograficznego) z radością mogę potwierdzić, że parametr ten wzrósł aż do 59%. To niesamowity postęp w tak krótkim czasie. Moje doświadczenie pokazuje, że Entresto może być przełomowym rozwiązaniem dla pacjentów z niewydolnością serca.
Od ośmiu miesięcy jestem w trakcie terapii lekiem Entresto w dawce 24/26. Z powodu występującego u mnie niskiego ciśnienia tętniczego nie ma możliwości zwiększenia dawkowania. W moim przypadku terapia przyniosła bardzo pozytywne efekty – odnotowałam znaczącą poprawę frakcji wyrzutowej serca, która wzrosła z początkowych 23% do obecnych 45%. To naprawdę imponujący postęp w leczeniu mojej choroby serca.
Jednakże ogromnym wyzwaniem jest dla mnie koszt tego leku. Ceny są naprawdę wysokie i stanowią poważne obciążenie dla mojego budżetu. Szczerze mówiąc, obawiam się, że w niedalekiej przyszłości kontynuacja tej skutecznej terapii może okazać się dla mnie niemożliwa ze względów finansowych. Jest to dla mnie szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę znaczącą poprawę mojego stanu zdrowia, jaką udało się osiągnąć dzięki temu lekowi.
Muszę wyrazić swoje wątpliwości odnośnie tak znaczącego wzrostu frakcji wyrzutowej po zastosowaniu leku Entresto. Z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że choć lek ten rzeczywiście może przynieść poprawę w zakresie funkcjonowania serca i frakcji wyrzutowej, to jednak tak spektakularne wyniki wydają się mało prawdopodobne.
Bazując na dostępnych danych klinicznych i obserwacjach pacjentów, zazwyczaj poprawa frakcji wyrzutowej następuje stopniowo i w bardziej umiarkowanym zakresie. Warto byłoby dokładniej przeanalizować wszystkie czynniki, które mogły wpłynąć na takie wyniki, włączając metody pomiaru czy ewentualne dodatkowe formy terapii. Czy możliwe, że były jeszcze inne czynniki, które przyczyniły się do tak znaczącej poprawy?
Mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić skuteczność leku Entresto. Stosuję go już ponad rok i obserwuję znakomite rezultaty w funkcjonowaniu mojego serca. Efekty terapii są naprawdę imponujące – moje serce pracuje znacznie wydajniej, a ogólne samopoczucie uległo wyraźnej poprawie. Jest to jeden z najbardziej skutecznych leków w mojej dotychczasowej terapii kardiologicznej.
Mój wujek stosował Entresto przez okres jednego tygodnia, niestety ze smutkiem muszę poinformować o jego odejściu, mimo że preparat był rekomendowany jako skuteczny lek, którego koszt wynosił 600 złotych. Pierwsze niepokojące objawy, które się pojawiły, to zawroty głowy. Dzielę się tą informacją, gdyż uważam, że jest to istotne doświadczenie w kontekście stosowania tego leku w terapii niewydolności serca, choć oczywiście każdy organizm może reagować inaczej na zastosowane leczenie.
Z ogromną satysfakcją chciałbym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem leku Entresto w dawce 97/103. Rezultaty terapii znacząco przekroczyły moje oczekiwania – od 14 miesięcy nie wymagałem hospitalizacji, co stanowi przełom w moim procesie leczenia. Jakość mojego życia uległa diametralnej poprawie. Jest to dla mnie niezwykle istotne osiągnięcie, biorąc pod uwagę moje wcześniejsze, częste pobyty w szpitalu. Entresto okazał się być przełomowym rozwiązaniem w moim przypadku, przynosząc wyraźną stabilizację stanu zdrowia i umożliwiając mi prowadzenie znacznie bardziej komfortowego trybu życia.
Byłem w programie półrocznym leku na niewydolność serca Entresto i kiedy poznałem wyniki mojego leczenia, to osłupiałem. Potwierdził ten fakt wynik badania krwi NT-proBNP, który wynosił 1750. W trakcie tego programu zachorowałem na zapalenie płuca prawego i nie brałem Entresto przez dwa tygodnie. Wówczas wynik NT-proBNP wyniósł 900, to o wiele mniej niż kiedy stosowałem lek Entresto. Jestem przekonany, że ten lek to ściema, a w moim wypadku szkoda żołądka, że trułem lekiem, który nie pomagał według jego właściwości.
Stosuję lek Entresto od czterech miesięcy, jednak nie zauważam żadnej poprawy. Frakcja wyrzutowa utrzymuje się na stałym poziomie 26%. Zastanawiam się nad zasadnością kontynuowania tej kosztownej terapii, skoro nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów.
Chciałabym podzielić się naszym doświadczeniem z lekiem Entresto, który okazał się prawdziwym wybawieniem. Mojego ojca wypisano ze szpitala we Lwowie do domu w stanie terminalnym, a centrum kardiologiczne również odmówiło pomocy. Po podaniu zaledwie połowy tabletki rano nastąpiła natychmiastowa poprawa – ustąpił kaszel, oddychanie się unormowało, a serce zaczęło prawidłowo pracować. Jestem pod ogromnym wrażeniem skuteczności tego leku.