Momederm

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaMometazon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Momederm?

Mometazonu furoinian (zawarty w leku Momederm) należy do leków z grupy kortykosteroidów o silnym działaniu, do stosowania na skórę w celu zmniejszenia zaczerwienienia i swędzenia spowodowanych przez określone choroby skóry.

Momederm stosuje się aby zmniejszyć zaczerwienienie i swędzenie spowodowane określonymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca (wykluczając rozległą łuszczycę plackowatą)) i zapalenie skóry.

Łuszczyca jest chorobą skóry w przypadku której na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i innych częściach ciała powstają swędzące, łuskowate różowe wykwity.

Zapalenie skóry powstaje w wyniku reakcji skóry z czynnikami zewnętrznymi, np. detergentami, które powodują zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Jaki jest skład Momederm, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian 1 mg/g.

Pozostałe składniki leku to glikol heksylenowy, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, alkohol stearylowy i Ceteareth-20, glinu oktenylobursztynian skrobi, tytanu dwutlenek (E 171), wosk biały, wazelina biała, kwas fosforowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Momederm – jak stosować ten lek?

Lek Momederm należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Otwór tuby jest zabezpieczony aluminium. Zabezpieczenie te można przebić za pomocą wierzchniej części zakrętki tuby, przy użyciu niewielkiej siły.

Przed nałożeniem kremu, skóra oraz ręce muszą być dokładnie umyte i wysuszone. Niewielką ilość kremu należy nałożyć raz na dobę na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Krem należy delikatnie wetrzeć.

Po nałożeniu kremu należy umyć ręce, o ile skóra rąk nie jest leczona tym lekiem.

Należy unikać kontaktu kremu z oczami.

Stosowanie u dzieci
U dzieci lek może być stosowany w najmniejszej ilości niezbędnej do skutecznej terapii, maksymalnie przez 5 dni. Leku nie należy stosować na skórę zakrytą pieluchą.

Brak wystarczających danych odnośnie stosowania leku u dzieci poniżej 2 roku życia, dlatego stosowanie leku w tej grupie wiekowej nie jest zalecane.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub ktokolwiek inny) przypadkowo połknie krem, nie powinno to spowodować żadnych problemów. Jednak jeśli wzbudza to zaniepokojenie należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku stosowania kremu częściej niż jest to zalecane lub na duże powierzchnie ciała, lek może wpływać na czynność niektórych hormonów. U dzieci może zaburzać wzrost i rozwój.

Jeśli pacjent stosował krem niezgodnie z zaleceniami, zbyt często i (lub) przez długi czas powinien skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Momederm – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Momederm z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Momederm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Momederm, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciąże, o ile nie zdecyduje o tym lekarz.

Nie stosować leku Momederm jeżeli pacjentka karmi piersią, ponieważ mometazon może przenikać do mleka kobiecego.

Należy zwrócić się do lekarza, czy zaprzestać karmienia piersią w czasie stosowania leku Momederm.

Nie wolno dopuścić do kontaktu ssących niemowląt z jakąkolwiek leczoną tym lekiem powierzchnią skóry, w tym skórą piersi.

Ulotka Momederm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Momederm przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Momederm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Momederm w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Momederm - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Momederm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz