Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Teva B.V. |
Kod ATC | R03AK06 |
Procedura | CEN |
Substancja | Flutykazon, Propionian flutykonazonu, Salmeterol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Seffalair Spiromax?
Seffalair Spiromax to nowoczesny lek w postaci proszku do inhalacji, stosowany w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Preparat zawiera dwie substancje czynne o uzupełniającym się działaniu, które skutecznie kontrolują objawy astmy. Salmeterol należy do grupy długo działających leków rozszerzających oskrzela (LABA), które pomagają utrzymać drogi oddechowe otwarte przez co najmniej 12 godzin. Z kolei flutykazonu propionian jest kortykosteroidem, który zmniejsza obrzęk i podrażnienie płuc, działając przeciwzapalnie. Dzięki takiemu połączeniu substancji aktywnych, Seffalair Spiromax zapewnia kompleksowe podejście do leczenia astmy – zapobiega wystąpieniu duszności i świszczącego oddechu poprzez rozszerzenie oskrzeli oraz zmniejszenie stanu zapalnego w drogach oddechowych.
Warto podkreślić, że Seffalair Spiromax jest lekiem kontrolującym przebieg astmy, stosowanym regularnie, a nie doraźnie w przypadku nagłego napadu duszności. W sytuacji zaostrzenia objawów astmy należy zastosować szybko działający inhalator ratunkowy (np. z salbutamolem). Pacjenci z astmą powinni zawsze mieć przy sobie taki doraźny inhalator, niezależnie od regularnego stosowania leku Seffalair Spiromax.
Seffalair Spiromax dostępny jest w formie innowacyjnego inhalatora proszkowego Spiromax, który zapewnia precyzyjne dawkowanie leku. Urządzenie jest łatwe w obsłudze – wystarczy otworzyć ustnik, wykonać głęboki wdech, a następnie zamknąć ustnik. Każdy inhalator zawiera 60 dawek leku, co przy standardowym dawkowaniu wystarcza na miesiąc terapii.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Seffalair Spiromax, pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach współistniejących, szczególnie dotyczących serca (w tym zaburzeniach rytmu serca), nadczynności tarczycy, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, niskim poziomie potasu we krwi oraz gruźlicy lub innych zakażeniach płuc (obecnych lub przebytych).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Seffalair Spiromax, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Seffalair Spiromax – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Seffalair Spiromax – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Seffalair Spiromax w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Seffalair Spiromax, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Seffalair Spiromax z innymi lekami
- 8 Ulotka Seffalair Spiromax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Seffalair Spiromax, jakie substancje zawiera?
Seffalair Spiromax zawiera dwie substancje czynne: salmeterol (w postaci salmeterolu ksynafonianu) oraz flutykazonu propionian. Lek dostępny jest w dwóch mocach:
- Seffalair Spiromax 12,75 mikrogramów/100 mikrogramów: Każda dawka odmierzona zawiera 14 mikrogramów salmeterolu (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i 113 mikrogramów flutykazonu propionianu. Każda dawka dostarczona (dawka z ustnika) zawiera 12,75 mikrogramów salmeterolu i 100 mikrogramów flutykazonu propionianu.
- Seffalair Spiromax 12,75 mikrogramów/202 mikrogramy: Każda dawka odmierzona zawiera 14 mikrogramów salmeterolu (w postaci salmeterolu ksynafonianu) i 232 mikrogramy flutykazonu propionianu. Każda dawka dostarczona (dawka z ustnika) zawiera 12,75 mikrogramów salmeterolu i 202 mikrogramy flutykazonu propionianu.
Oprócz substancji czynnych, lek zawiera również substancję pomocniczą: laktozę jednowodną (około 5,4 miligrama w każdej dawce). Jest to ważna informacja dla pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów, którzy powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
Seffalair Spiromax ma postać białego proszku do inhalacji, zamkniętego w inhalatorze o białym korpusie z półprzezroczystą, żółtą nasadką ustnika. Każdy inhalator zawiera ilość proszku wystarczającą na 60 inhalacji.
Dawkowanie preparatu Seffalair Spiromax – jak stosować ten lek?
Seffalair Spiromax należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Standardowa dawka to jedna inhalacja dwa razy na dobę, co oznacza przyjmowanie leku rano i wieczorem. Lek jest przeznaczony do długotrwałego, regularnego stosowania – powinien być przyjmowany codziennie, aby utrzymywać objawy astmy pod kontrolą, nawet gdy pacjent czuje się dobrze.
Ważne zasady stosowania leku:
- Nie należy stosować więcej inhalacji niż zalecił lekarz
- Nie należy przerywać przyjmowania leku ani zmniejszać dawki bez konsultacji z lekarzem
- Lek należy wdychać przez usta
- Nie należy używać inhalatora do łagodzenia nagłego napadu astmy – w takim przypadku należy zastosować szybko działający „inhalator ratunkowy”
Prawidłowa technika inhalacji:
- Przytrzymać inhalator tak, aby półprzezroczysta, żółta nasadka ustnika była skierowana w dół
- Otworzyć nasadkę ustnika, odchylając ją w dół do momentu usłyszenia głośnego kliknięcia (oznacza to odmierzenie jednej dawki leku)
- Wykonać łagodny wydech (nie wykonywać wydechu przez inhalator)
- Umieścić ustnik w jamie ustnej i objąć go ściśle wargami, uważając, aby nie blokować otworów wentylacyjnych
- Wykonać wdech przez usta tak głęboko i mocno, jak to możliwe
- Wyjąć inhalator z ust
- Wstrzymać oddech na 10 sekund lub tak długo, jak to możliwe bez powodowania dyskomfortu
- Wykonać łagodny wydech (nie przez inhalator)
- Zamknąć nasadkę ustnika
Po każdej inhalacji należy wypłukać jamę ustną wodą i wypluć ją lub umyć zęby. Pomaga to zapobiec wystąpieniu zakażenia grzybiczego jamy ustnej i gardła oraz chrypki.
Jeśli pacjent zauważy nasilenie objawów astmy lub problemów z oddychaniem (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, częstsze korzystanie z inhalatora ratunkowego), powinien kontynuować stosowanie leku Seffalair Spiromax bez zwiększania liczby inhalacji, ale jednocześnie natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne dodatkowe leczenie.
Przy prawidłowym stosowaniu inhalatora w okienku wskaźnika dawek można obserwować, ile inhalacji pozostało w urządzeniu (wskaźnik pokazuje liczby parzyste od 60 do 0). Gdy pozostaje 20 inhalacji lub mniej, liczby pokazywane są w kolorze czerwonym na białym tle, co sygnalizuje potrzebę uzyskania nowego inhalatora.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Seffalair Spiromax, mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania:
- Szybsze niż zwykle bicie serca
- Drżenie mięśni
- Zawroty głowy
- Ból głowy
- Osłabienie mięśni
- Ból stawów
W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą w celu uzyskania porady. Nie należy samodzielnie przekraczać przepisanej dawki bez konsultacji z lekarzem.
Szczególnie niebezpieczne może być stosowanie zbyt dużych dawek leku Seffalair Spiromax przez dłuższy okres. Może to prowadzić do zaburzeń w wytwarzaniu hormonów steroidowych przez nadnercza, powodując ich niewydolność. W takim przypadku lekarz może zalecić dodatkowe przyjmowanie kortykosteroidów w formie tabletek (np. prednizolonu).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Seffalair Spiromax – czy mogę spożywać alkohol?
W ulotce leku Seffalair Spiromax nie ma szczegółowych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów, napojów czy alkoholu podczas leczenia. Jednakże, jak w przypadku większości leków, zaleca się zachowanie umiaru w spożywaniu alkoholu, ponieważ może on wpływać na ogólny stan zdrowia pacjenta oraz kontrolę astmy.
Warto pamiętać, że Seffalair Spiromax zawiera laktozę, więc osoby z nietolerancją niektórych cukrów powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Pacjenci z astmą powinni zwracać uwagę na produkty spożywcze, które indywidualnie mogą nasilać objawy choroby. Niektóre osoby mogą reagować na określone alergeny pokarmowe, konserwanty czy dodatki do żywności, które mogą prowokować zaostrzenie objawów astmy. Jeśli pacjent zauważy związek między spożyciem określonych pokarmów a pogorszeniem stanu zdrowia, powinien skonsultować to z lekarzem.
W kontekście przyjmowania leków na astmę, istotne jest również utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, które sprzyja rozrzedzeniu wydzieliny w drogach oddechowych i pomaga w kontroli objawów astmy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Seffalair Spiromax w okresie ciąży i karmienia piersią?
Kwestia stosowania leku Seffalair Spiromax w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności i zawsze powinna być konsultowana z lekarzem.
Ciąża: Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Seffalair Spiromax. Lekarz oceni potencjalne korzyści ze stosowania leku dla matki w porównaniu z możliwym ryzykiem dla rozwijającego się dziecka. Należy pamiętać, że niekontrolowana astma w czasie ciąży może stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniej kontroli choroby pod nadzorem lekarza.
Karmienie piersią: Nie jest dokładnie znane, czy substancje czynne leku Seffalair Spiromax przenikają do mleka ludzkiego. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Lekarz pomoże podjąć decyzję, czy kontynuować karmienie piersią podczas terapii, czy też je przerwać, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
W obu przypadkach – zarówno ciąży, jak i karmienia piersią – decyzja o stosowaniu leku Seffalair Spiromax powinna być podejmowana indywidualnie, po dokładnej analizie korzyści i ryzyka, zawsze pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego.
Skutki uboczne Seffalair Spiromax, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, Seffalair Spiromax może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych lekarz zaleci najmniejszą dawkę zapewniającą kontrolę objawów astmy. Poniżej przedstawiono możliwe działania niepożądane w zależności od częstości występowania:
Reakcje alergiczne (niezbyt często, mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób):
- Nagłe trudności w oddychaniu
- Świszczący oddech, kaszel lub duszność
- Świąd, wysypka (pokrzywka) i obrzęk (zwykle twarzy, warg, języka lub gardła)
- Nagłe, bardzo szybkie bicie serca
- Zasłabnięcie lub zawroty głowy (mogące prowadzić do zapaści lub utraty przytomności)
Jeśli wystąpi którekolwiek z tych działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i poinformować lekarza.
Często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób):
- Zakażenie grzybicze (drożdżyca) jamy ustnej i gardła – objawia się bolesnymi, kremowo-żółtymi wykwitami, bólem języka, chrypką i podrażnieniem gardła
- Ból mięśni
- Ból pleców
- Objawy grypopodobne
- Małe stężenie potasu we krwi (hipokaliemia)
- Zapalenie błony śluzowej nosa
- Zapalenie zatok
- Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
- Ból głowy
- Kaszel
- Podrażnienie gardła
- Ból lub zapalenie tylnej części gardła
- Chrypka lub utrata głosu
- Zawroty głowy
Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 100 osób):
- Zwiększenie stężenia cukru we krwi (hiperglikemia)
- Zaćma (zmętnienie soczewki oka)
- Bardzo szybkie bicie serca (tachykardia)
- Uczucie drżenia i szybkiego bicia serca (kołatanie serca)
- Uczucie niepokoju lub lęku
- Zmiany zachowania, np. nadmierna aktywność i drażliwość
- Zaburzenia snu
- Katar sienny
- Przekrwienie błony śluzowej nosa (zatkanie nosa)
- Nieregularne bicie serca (migotanie przedsionków)
- Zakażenie w obrębie klatki piersiowej
- Ból kończyn
- Ból brzucha
- Niestrawność
- Uszkodzenie i przerwanie ciągłości skóry
- Zapalenie skóry
- Zapalenie gardła objawiające się bólem
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 osób):
- Nasilenie trudności w oddychaniu lub świszczącego oddechu bezpośrednio po przyjęciu leku
- Zaburzenia wytwarzania hormonów steroidowych (zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek), w tym:
- Opóźnienie wzrastania u dzieci i młodzieży
- Jaskra (uszkodzenie nerwu w oku)
- Zaokrąglona (księżycowaty kształt) twarz (zespół Cushinga)
- Nierówne lub nieregularne bicie serca (zaburzenia rytmu serca)
- Zakażenie grzybicze przełyku powodujące trudności w połykaniu
Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością:
- Niewyraźne widzenie
Nagłe zaprzestanie przyjmowania leku Seffalair Spiromax lub zmniejszenie jego dawki może (bardzo rzadko) powodować problemy związane z niewydolnością nadnerczy, objawiającą się bólem brzucha, zmęczeniem, utratą apetytu, nudnościami, biegunką, zmniejszeniem masy ciała, bólem głowy, sennością, niskim stężeniem cukru we krwi, niskim ciśnieniem tętniczym i drgawkami.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę. Dotyczy to również objawów niewymienionych w ulotce.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Teva B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Seffalair Spiromax z innymi lekami
Seffalair Spiromax może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co może wpływać na skuteczność leczenia lub zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania Seffalair Spiromax należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym również o lekach dostępnych bez recepty.
Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków:
- Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (jak atenolol, propranolol, sotalol) – stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub chorób serca, takich jak dusznica bolesna. Mogą one osłabiać działanie salmeterolu zawartego w leku Seffalair Spiromax.
- Leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe (jak rytonawir, ketokonazol, itrakonazol, erytromycyna) – niektóre z nich mogą zwiększać stężenie salmeterolu lub flutykazonu propionianu w organizmie, co może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, w tym nierównego bicia serca.
- Kortykosteroidy (doustne lub we wstrzyknięciu) – niedawne stosowanie tych leków może zwiększać ryzyko wpływu leku Seffalair Spiromax na nadnercza poprzez zahamowanie ich czynności.
- Diuretyki (leki moczopędne) – stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, mogą nasilać ryzyko hipokaliemii (niskiego poziomu potasu we krwi).
- Inne leki rozszerzające oskrzela (jak salbutamol) – jednoczesne stosowanie kilku leków rozszerzających oskrzela może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych.
- Leki zawierające pochodne ksantyny (jak aminofilina i teofilina) – często stosowane w leczeniu astmy, mogą nasilać działania niepożądane.
Niektóre leki mogą nasilić działanie leku Seffalair Spiromax, dlatego lekarz może chcieć uważnie monitorować stan pacjenta przyjmującego takie leki. Dotyczy to szczególnie niektórych leków stosowanych w leczeniu zakażenia HIV, takich jak rytonawir i kobicystat.
W przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego należy poinformować lekarza anestezjologa o przyjmowaniu leku Seffalair Spiromax, ponieważ niektóre środki znieczulające mogą wchodzić w interakcje z tym lekiem.
Zawsze należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą stosowanie jakichkolwiek nowych leków podczas terapii Seffalair Spiromax.
Ulotka Seffalair Spiromax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Seffalair Spiromax, 12,75 mikrogramów/100 mikrogramów, proszek do inhalacji (Salmeterol/flutykazonu propionian) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Seffalair Spiromax, 12,75 mikrogramów/100 mikrogramów, proszek do inhalacji (Salmeterol/flutykazonu propionian) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?