Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zentiva, k.s. |
Kod ATC | A03FA |
Procedura | DCP |
Substancja | Itopryd (chlorowodorek itoprydu) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zirid?
Zirid zawiera substancję czynną itopryd, który zwiększa motorykę przewodu pokarmowego (samoczynne ruchy żołądka i jelit niezbędne do pasażu (transportu) zawartości pokarmu przez przewód pokarmowy) i zapobiega występowaniu nudności i wymiotów.
Lek jest przeznaczony do leczenia objawów wynikających ze zwolnionego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub nawet bolesny ucisk w nadbrzuszu, utrata łaknienia, zgaga, nudności i wymioty związane z zaburzeniami trawienia, z przyczyn innych niż choroba wrzodowa lub choroby narządowe powodujące zmianę pasażu w przewodzie pokarmowym.
Lek przeznaczony do stosowania u dorosłych.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Zirid, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Zirid – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zirid – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Zirid w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Zirid, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Zirid z innymi lekami
- 8 Ulotka Zirid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Zirid, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest itoprydu chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku.
Pozostałe składniki to:
Skład rdzenia tabletki:
laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki:
Sepifilm 752 White (hypromeloza 2910/6, celuloza mikrokrystaliczna, makrogolu 2000 stearynian, tytanu dwutlenek E 171).
Dawkowanie preparatu Zirid – jak stosować ten lek?
Tabletka ma linię podziału z jednej strony, co umożliwia jej podzielenie na równe dawki. Tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą, przed posiłkiem. Dokładne dawkowanie leku i czas trwania leczenia ustala lekarz.
Dorośli
Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to jedna tabletka 3 razy na dobę przed posiłkiem. Dawka ta może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby (np. do ½ tabletki 3 razy na dobę).
Stosowanie u dzieci
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek i pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, a także pacjenci w podeszłym wieku, będą ściśle monitorowani przez lekarza. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku lub przerwanie leczenia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak doświadczeń dotyczących przedawkowania leku u ludzi.
W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek lub w przypadku przypadkowego połknięcia leku Zirid przez dziecko, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego szpitala lub skontaktować się z lekarzem.
W przypadku przedawkowania zwykle stosuje się płukanie żołądka i leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zirid – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy przyjmować przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zirid w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, leku nie należy stosować w okresie ciąży, karmienia piersią lub u kobiet, u których podejrzewana jest ciąża chyba, że korzyści z leczenia znacznie przewyższają potencjalne ryzyko.
Jeśli powyższe dotyczy pacjentki, przed zastosowaniem leku powinna skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne Zirid, jakie są działania niepożądane?
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala w razie wystąpienia:
- Obrzęku rąk, stóp, kostek, twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu. Może także wystąpić wysypka lub swędzenie.
Może to oznaczać, że u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna.
Podczas stosowania itoprydu (substancji czynnej leku Zirid) mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
Niezbyt częste (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 na 100 pacjentów):
- Biegunka, ból brzucha, zaparcie, zwiększone wydzielanie śliny, ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy, ból pleców lub ból w klatce piersiowej, zmęczenie, pobudliwość, zwiększenie ilości substancji zwanych kreatyniną i azotem mocznika (BUN) we krwi, zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi (leukocytów), zwiększenie zawartości hormonu prolaktyny we krwi (może to prowadzić do wydzielania mleka i/lub powiększenia gruczołu piersiowego).
Rzadkie (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
- Wysypka, zaczerwienienie skóry i swędzenie.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Zmniejszenie liczby płytek krwi (może się objawiać siniaczeniem lub krwawieniem), drżenie, nudności (uczucie potrzeby wymiotowania), powiększenie gruczołu piersiowego (ginekomastia), zażółcenie skóry (żółtaczka), zwiększenie aktywności niektórych enzymów AspAT (SGOT), AlAT (SGPT), gamma-GTP, fosfatazy alkalicznej i zawartości barwnika bilirubiny we krwi.
W przypadku wytwarzania i wydzielania mleka przez gruczoł piersiowy poza okresem karmienia piersią (mlekotok) lub powiększenia gruczołu piersiowego u mężczyzn (ginekomastia), należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Zentiva, k.s.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Zirid z innymi lekami
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które pacjent obecnie przyjmuje, przyjmował ostatnio, a także o tych, które planuje przyjmować. Zirid i inne jednocześnie stosowane leki mogą wzajemnie na siebie oddziaływać.
- Substancje o działaniu antycholinergicznym (stosowane w leczeniu astmy, przewlekłych chorób płuc, biegunki, choroby Parkinsona i w celu zniesienia skurczu mięśni gładkich np. w pęcherzu moczowym) zmniejszają działanie itoprydu.
- Zirid wpływa na ruchliwość przewodu pokarmowego, co może wpływać na wchłanianie innych leków. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w przypadku leków o wąskim indeksie terapeutycznym (mała różnica między dawką leczniczą a szkodliwą), leków o przedłużonym uwalnianiu oraz tabletek lub kapsułek powlekanych dojelitowych. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Nie wykazano innych interakcji (tzn. działania itoprydu na inne leki oraz działania innych leków na itopryd).
Ulotka Zirid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Zirid - 50 mg, Tabletki powlekane (Itopridi hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Zirid - 50 mg, Tabletki powlekane (Itopridi hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?