Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Tilman S.A. |
Kod ATC | C05CX03 |
Procedura | MRP |
Substancja | Kasztanowiec (kora / nasiona / owoce) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Veinofytil?
Veinofytil to lek roślinny zawierający suchy wyciąg z nasion kasztanowca. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, objawiającej się obrzękiem nóg, żylakami, uczuciem ciężkości, bólem, zmęczeniem, swędzeniem, napięciem oraz skurczami łydek.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Veinofytil, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Veinofytil – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Veinofytil – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Veinofytil w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Veinofytil, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Veinofytil z innymi lekami
- 8 Ulotka Veinofytil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Veinofytil, jakie substancje zawiera?
Co zawiera lek Veinofytil?
Substancją czynną jest suchy wyciąg z nasion kasztanowca, odpowiadający 21 mg glikozydów triterpenowych w przeliczeniu na protoescygeninę. Jedna tabletka zawiera 192–258 mg suchego wyciągu z Aesculus hippocastanum L., semen (nasienie kasztanowca) (DER pierwotny 5-8:1), co odpowiada 21 mg glikozydów triterpenowych w przeliczeniu na protoescygeninę. Rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym jest etanol 50% V/V.
Pozostałe składniki:
- Rdzeń tabletki: maltodekstryna, celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan, skrobia żelowana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
- Otoczka: kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), talk, dwutlenek tytanu (E 171), czerwień allura AC, lak glinowy (E 129), krzemionka koloidalna bezwodna, wodorowęglan sodu, laurylosiarczan sodu, trietylu cytrynian.
- Substancje pomocnicze w wyciągu: maltodekstryna, krzemionka koloidalna bezwodna.
Jak wygląda lek Veinofytil i co zawiera opakowanie?
Veinofytil to czerwone, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki o wymiarach 18 × 8 mm. Lek jest dostępny w blistrach, w tekturowych pudełkach po 42 lub 98 tabletek, lub w blistrach jednodawkowych w tekturowych pudełkach po 100 × 1 tabletka. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą być dostępne w sprzedaży.
Dawkowanie preparatu Veinofytil – jak stosować ten lek?
Dorośli
Zalecana dawka dla dorosłych to 1 tabletka dwa razy dziennie. Tabletki należy połykać, popijając pełną szklanką wody.
Pierwsze oznaki poprawy mogą pojawić się dopiero po 4 tygodniach stosowania. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 8 tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku długotrwałego stosowania, leczenie powinno być okresowo oceniane przez lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, lub Ośrodkiem Kontroli Zatruć.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Veinofytil – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Veinofytil w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących leku Veinofytil w zakresie stosowania suchego wyciągu z kasztanowca w czasie ciąży i karmienia piersią nie zaleca się stosowania tego leku w tym czasie. Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność.
Skutki uboczne Veinofytil, jakie są działania niepożądane?
Istnieją doniesienia o wystąpieniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bólach głowy, zawrotach głowy, swędzeniu (świąd) i reakcjach alergicznych. Częstotliwość występowania nie jest znana.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Tilman S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Veinofytil z innymi lekami
Brak doniesień. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji leków. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować
Ulotka Veinofytil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Veinofytil - 21 mg glikozydów triterpenowych w przeliczeniu na protoescygeninę, Tabletki dojelitowe (Hippocastani seminis extractum siccum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Veinofytil - 21 mg glikozydów triterpenowych w przeliczeniu na protoescygeninę, Tabletki dojelitowe (Hippocastani seminis extractum siccum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?