Vagifem

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyNovo Nordisk A/S
Kod ATCG03CA03
ProceduraDCP
SubstancjaEstradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vagifem?

Vagifem zawiera estradiol
• Estradiol jest żeńskim hormonem płciowym.
• Należy do grupy hormonów zwanych estrogenami.
• Jest identyczny z estradiolem wytwarzanym przez jajniki kobiety.

Vagifem należy do grupy leków określanej jako hormonalna terapia zastępcza (HTZ) do stosowania miejscowego.

Jest stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie. W terminologii medycznej zjawisko to nazywa się „zanikowym zapaleniem pochwy”. Jest ono spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie i naturalnie występuje po menopauzie.

Vagifem działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek podawany jest dopochwowo, a więc hormon uwalniany jest tam, gdzie jest potrzebny. Może to łagodzić odczucie dyskomfortu w pochwie.

Doświadczenie w leczeniu kobiet w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone.

Reklama

Jaki jest skład Vagifem, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest estradiol 10 mikrogramów (w postaci estradiolu półwodnego).
Każda tabletka dopochwowa zawiera 10 mikrogramów estradiolu (w postaci estradiolu półwodnego).

Ponadto lek zawiera: hypromelozę, laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą i magnezu stearynian.
Składniki otoczki tabletki to: hypromeloza i makrogol 6000.

Dawkowanie preparatu Vagifem – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku
• Stosowanie leku Vagifem można rozpocząć w dowolnym dniu.
• Tabletkę dopochwową należy umieścić w pochwie za pomocą aplikatora.
„INSTRUKCJA UŻYCIA” na końcu załączonej poniżej ulotki zawiera dokładne wskazówki. Przed zastosowaniem leku Vagifem należy dokładnie przeczytać instrukcję.

Jaką dawkę leku stosować
• Przez pierwsze 2 tygodnie należy stosować jedną tabletkę dopochwową raz na dobę.
• Następnie należy stosować jedną tabletkę dopochwową dwa razy w tygodniu. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp 3 – 4 dni.

Informacje ogólne na temat leczenia objawów menopauzy
• Stosując leki na jakiekolwiek objawy menopauzy, zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki, przez możliwie najkrótszy okres.
• Leczenie należy kontynuować wyłącznie wtedy, gdy korzyści z niego płynące przewyższają ryzyko. Należy porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Vagifem niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vagifem – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vagifem w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Vagifem jest przeznaczony do stosowania tylko przez kobiety w wieku pomenopauzalnym. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Vagifem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Vagifem - 10 mcg, Tabletki dopochwowe (Estradiolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Vagifem - 10 mcg, Tabletki dopochwowe (Estradiolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 17 opinii)

Znakomity
18%
Bardzo dobry
47%
Neutralny
18%
Słaby
18%
Fatalny
0%

24 komentarze do “Vagifem”

  1. ★★★★★

    Vagifem okazał się przełomowym lekiem w mojej terapii. Po trzech tygodniach stosowania zauważyłam znaczącą poprawę zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Ustąpiły wszystkie nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą, a moje samopoczucie uległo zdecydowanej poprawie. Jestem bardzo zadowolona z efektów terapii, która pozytywnie wpłynęła na jakość mojego życia i codzienne funkcjonowanie.

    Odpowiedz
  2. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się swoimi pozytywnymi doświadczeniami ze stosowania leku Vagifem. Przyjmowałam go przez okres ośmiu miesięcy, od kwietnia do grudnia 2020 roku. Efekty terapii były bardzo satysfakcjonujące – objawy atrofii uległy znacznemu złagodzeniu, co przełożyło się na znaczącą poprawę jakości mojego życia. Obecnie, jako 58-letnia kobieta, mam przerwę w stosowaniu leku od stycznia. Jednakże, ze względu na pojawiające się problemy z pęcherzem moczowym i obecność bakterii w moczu, po konsultacji z moją lekarką z Lux Med najprawdopodobniej powrócę do terapii. Doceniam skuteczność tego preparatu w łagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą i polecam go innym kobietom borykającym się z podobnymi problemami.

    Odpowiedz
  3. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z lekiem Vagifem, który stosuję od trzech tygodni. Jako 59-letnia kobieta przez wiele lat zmagałam się z przewlekłymi i uporczywymi zapaleniami układu moczowego. Dolegliwości były na tyle intensywne, że praktycznie nie było dnia bez bólu pęcherza, co znacząco obniżało jakość mojego życia. Mimo prawidłowych wyników badań moczu, odczuwałam stały dyskomfort, co skłoniło mnie do poszukiwania przyczyny poza typowymi infekcjami urologicznymi.

    Wypróbowałam już wiele różnych metod i preparatów, jednak dopiero Vagifem przyniósł mi oczekiwaną ulgę – i to już po pierwszej aplikacji. Jest to dla mnie ogromna zmiana w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie budujące jest dla mnie to, że na forum znajduję relacje starszych kobiet, które z powodzeniem stosują ten lek od dłuższego czasu. Daje mi to nadzieję na długotrwałe i skuteczne leczenie moich dolegliwości.

    To niezwykle ważne, że możemy dzielić się takimi doświadczeniami, ponieważ problemy układu moczowego często znacząco wpływają na jakość życia, a znalezienie skutecznego rozwiązania może być prawdziwym przełomem w codziennym funkcjonowaniu.

    Odpowiedz
  4. Od wczoraj rozpoczęłam terapię preparatem Vagifem, który został mi przepisany podczas badania cytologicznego. Jako osoba, która nigdy wcześniej nie stosowała tego typu leków i nie rodziła, odczuwałam znaczny dyskomfort podczas samego badania ginekologicznego. Moja sytuacja jest dość specyficzna, ponieważ lek został zalecony bezpośrednio po badaniu cytologicznym, bez wcześniejszej szerszej diagnostyki. Naturalnie wzbudziło to moje wątpliwości odnośnie procedury przepisywania tego typu preparatów hormonalnych. Mam jednak nadzieję, że terapia przyniesie oczekiwane efekty i pomoże w złagodzeniu dolegliwości. Zdecydowałam się podzielić swoimi przemyśleniami, aby inne kobiety w podobnej sytuacji mogły lepiej przygotować się do rozmowy ze swoim lekarzem.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Po operacji wycięcia macicy i jajników, która miała miejsce 7 miesięcy temu, zmagam się z nasilonymi objawami menopauzy, które pojawiły się już w czwartym tygodniu po zabiegu. Szczególnie dokuczliwe są uderzenia gorąca oraz drętwienie rąk. Niedawno przepisano mi lek Vagifem w dawce 2 tabletki dziennie, jednak mam wątpliwości odnośnie zaleconego dawkowania. Czy ktoś mógłby podzielić się swoim doświadczeniem z tym lekiem? Czy taka dawka jest odpowiednia w mojej sytuacji? Jak radziły sobie inne kobiety po podobnych zabiegach z dawkowaniem tego preparatu?

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Jestem 52-letnią pacjentką stosującą Vagifem od czterech lat w schemacie dwóch tabletek tygodniowo. Zgodnie z zaleceniami mojego lekarza prowadzącego, terapia powinna być kontynuowana przez możliwie długi okres. W trakcie całego okresu stosowania leku nie zaobserwowałam żadnych niepokojących działań niepożądanych. Co więcej, odczuwam znaczącą poprawę ogólnego samopoczucia i komfortu życia. Terapia tym preparatem przynosi mi wyraźne korzyści w zakresie łagodzenia objawów związanych z okresem około- i pomenopauzalnym.

    Odpowiedz
  7. ★★☆☆☆

    Rozpoczęłam właśnie terapię hormonalną (HTZ) z zastosowaniem preparatu Vagifem 10 mg w celu leczenia atrofii urogenitalnej. Chociaż dawka jest stosunkowo niewielka i wymaga aplikacji tylko raz w tygodniu, odczuwam pewien niepokój związany z potencjalnymi skutkami ubocznymi tej terapii. Liczę, że leczenie przyniesie znaczącą poprawę w zakresie komfortu życia, szczególnie w kontekście dolegliwości bólowych w podbrzuszu, które obecnie mi dokuczają. Jestem bardzo zainteresowana doświadczeniami innych kobiet, które przechodziły lub przechodzą podobną terapię hormonalną. Jak wpłynęła ona na wasze samopoczucie i czy zaobserwowałyście jakieś skutki uboczne podczas stosowania Vagifemu? Szczególnie interesują mnie długoterminowe efekty tej terapii.

    Odpowiedz
  8. ★★☆☆☆

    Po dwuletnim okresie intensywnych poszukiwań odpowiedniego leczenia i konsultacji z różnymi specjalistami, wreszcie znalazłam skuteczne rozwiązanie moich problemów intymnych. Jako 59-letnia kobieta zmagałam się z niezwykle uciążliwymi dolegliwościami związanymi z suchością błon śluzowych okolic intymnych. Dyskomfort był na tyle znaczący, że uniemożliwiał mi nawet tak podstawowe przyjemności jak kąpiel w morzu, nie wspominając już o życiu intymnym. Mimo stosowania różnorodnych preparatów nawilżających i natłuszczających, nie udawało się uzyskać zadowalającej poprawy.

    Przełomem okazała się wizyta u nowego specjalisty, który przepisał mi Vagifem. Po trzech miesiącach regularnego stosowania preparatu zauważyłam znaczącą poprawę – ustąpiło uczucie pieczenia, napięcia i bólu. Komfort życia zdecydowanie się poprawił, a ja z optymizmem patrzę w przyszłość, mając nadzieję na powrót do pełni aktywności, również w sferze intymnej. Co szczególnie istotne, podczas stosowania leku nie zaobserwowałam żadnych efektów ubocznych. Jestem niezwykle wdzięczna lekarzowi za trafną diagnozę i skuteczne leczenie, które przywróciło mi radość życia.

    Odpowiedz
  9. Jak się czujecie po stosowaniu leku Vagifem? Lekarz przepisał mi ten preparat, ale po zapoznaniu się z informacjami o skutkach ubocznych mam pewne wątpliwości dotyczące jego stosowania. Czy mogłybyście podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii tym lekiem?

    Odpowiedz
    • Mam 41 lat i wczoraj otrzymałam pierwszy raz przepisany Vagifem. Początkowo czułam pewien niepokój związany z rozpoczęciem terapii hormonalnej w tym wieku, jednak po zapoznaniu się z doświadczeniami innych pacjentek oraz dokładnej rozmowie z ginekologiem, zdecydowałam się rozpocząć leczenie. Zauważyłam, że wiele kobiet w podobnym wieku również staje przed takimi wątpliwościami, dlatego warto dzielić się swoimi doświadczeniami.

      Odpowiedz
      • ★★★★★

        Jako 43-letnia kobieta, chciałabym podzielić się swoimi pozytywnymi doświadczeniami ze stosowania Vagifem. Początkowo, podobnie jak wiele innych kobiet, miałam pewne obawy przed rozpoczęciem terapii. Jednak po dwóch latach regularnego stosowania mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że lek spełnił wszystkie moje oczekiwania. Znacząco poprawił jakość mojego życia, skutecznie łagodząc dolegliwości związane z menopauzą. Jest łatwy w aplikacji i nie powoduje żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zdecydowanie polecam ten preparat kobietom, które rozważają jego stosowanie.

        Odpowiedz
  10. Otrzymałam dzisiaj od lekarza urologa receptę na Vagifem w celu odbudowy flory bakteryjnej pochwy po kuracji antybiotykowej. Mimo że mam dopiero 35 lat, lekarz uznał, że ten preparat będzie odpowiedni w mojej sytuacji. Jestem nieco zaniepokojona, ponieważ Vagifem kojarzy mi się głównie z terapią stosowaną u starszych pacjentek. Chciałabym dowiedzieć się więcej o doświadczeniach innych kobiet w moim wieku, które stosowały ten preparat, szczególnie w kontekście regeneracji mikroflory po antybiotykoterapii. Interesują mnie zarówno efekty leczenia, jak i ewentualne skutki uboczne, które mogły wystąpić podczas kuracji.

    Odpowiedz
    • Mimo że mam dopiero 38 lat, zmagam się z przedwczesną menopauzą, której objawy są tak intensywne, jakbym była 20 lat starsza. Jest to dla mnie szczególnie trudne doświadczenie, ponieważ nie spodziewałam się, że w tak młodym wieku będę musiała mierzyć się z takimi zmianami hormonalnymi. Obecnie stosuję ten preparat, aby złagodzić uciążliwe objawy menopauzy, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

      Odpowiedz
  11. ★★★★☆

    Przyjmuję już drugie opakowanie Vagifermu i obserwuję znaczącą poprawę swojego stanu zdrowia. Początkowo występowały pewne trudności adaptacyjne i czułam się niekomfortowo, jednak z czasem organizm przyzwyczaił się do leku. To dla mnie szczególnie ważne, ponieważ alternatywną metodą leczenia byłyby naświetlania, których chciałam uniknąć. Vagifem okazał się skutecznym rozwiązaniem w mojej terapii, a efekty jego działania są coraz bardziej zauważalne. Doceniam, że dzięki temu lekowi mogłam uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia.

    Odpowiedz
  12. ★★☆☆☆

    Mam 51 lat i przyjmuję drugie opakowanie Vagifermu. Uderzenia gorąca znacznie się zmniejszyły, ale pojawiły się niesamowite bóle głowy – tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Teraz staję przed dylematem co gorsze – czy menopauzalne uderzenia gorąca, czy te straszne bóle głowy. Proszę o radę od innych kobiet w podobnej sytuacji.

    Odpowiedz
  13. ★★★★☆

    Z przyjemnością dzielę się moim długoletnim, pozytywnym doświadczeniem ze stosowania preparatu Vagifem. Przez ostatnie cztery lata regularnego stosowania obserwuję znaczącą poprawę swojego stanu zdrowia. Systematyczne wizyty kontrolne u ginekologa potwierdzają skuteczność terapii – wyniki badań cytologicznych uległy wyraźnej poprawie, a problemy związane z atrofią całkowicie ustąpiły. Doceniam szczególnie kompleksowe działanie preparatu, który przyczynił się do znaczącej poprawy jakości mojego życia. Regularne stosowanie leku w połączeniu ze stałą opieką lekarską przynosi znakomite efekty terapeutyczne. Ogólne samopoczucie i komfort życia znacząco się poprawiły, co pozwala mi cieszyć się pełnią aktywności w życiu codziennym.

    Odpowiedz
  14. ★★★★☆

    Niedawno rozpoczęłam kompleksową terapię łączącą lek Vagifem z hormonalną terapią zastępczą (HTZ) w formie transdermalnej, którą stosują jako uzupełnienie podstawowego leczenia. Ta kombinacja wydaje się być dobrze przemyślana z medycznego punktu widzenia. Szczególnie doceniam wygodę aplikacji obu preparatów – forma transdermalna HTZ jest praktyczna i nieinwazyjna, co znacząco ułatwia systematyczne stosowanie. Na tym etapie terapii trudno mi jeszcze jednoznacznie ocenić skuteczność tego połączenia, gdyż organizm potrzebuje czasu na adaptację i odpowiedź na leczenie. Planuję dokładnie obserwować reakcje mojego organizmu i postępy terapii w kolejnych tygodniach, zwracając szczególną uwagę na ewentualne zmiany samopoczucia i występowanie objawów, które skłoniły mnie do rozpoczęcia leczenia.

    Odpowiedz
  15. ★★★★☆

    Od około dwóch lat systematycznie stosuję Vagifem, przyjmując preparat raz w tygodniu, i obserwuję znaczącą poprawę w wynikach badań cytologicznych. Mój lekarz ginekolog poinformował mnie o konieczności długotrwałego stosowania tego leku. Skuteczność terapii jest dla mnie bardzo zadowalająca, jednak jako osoba w wieku 73 lat mam pewne obawy. Przede wszystkim martwi mnie dość wysoka cena preparatu, która stanowi znaczące obciążenie dla mojego budżetu. Dodatkowo zastanawiam się nad potencjalnymi skutkami ubocznymi, jakie mogą wystąpić przy wieloletnim stosowaniu leku. Mimo to doceniam pozytywne rezultaty leczenia, które przekładają się na lepsze samopoczucie i wyraźną poprawę stanu zdrowia, co potwierdzają regularne badania kontrolne.

    Odpowiedz
  16. ★★★★★

    Jako wieloletnia pacjentka mogę podzielić się moim bardzo pozytywnym doświadczeniem ze stosowania leku Vagifem. Od czterech lat przyjmuję ten preparat regularnie w schemacie raz w tygodniu, zawsze pozostając pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. Z perspektywy tego długiego okresu stosowania oceniam, że jest to niezwykle skuteczny i bezpieczny lek hormonalnej terapii miejscowej. Zaobserwowałam znaczącą poprawę komfortu życia i ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z okresem menopauzy. Systematyczne stosowanie preparatu przyniosło oczekiwane rezultaty bez żadnych skutków ubocznych. Na podstawie własnych doświadczeń uważam, że nie ma powodu do obaw przed rozpoczęciem tej terapii, szczególnie biorąc pod uwagę jej korzystny wpływ na ogólną jakość życia i samopoczucie w okresie około- i pomenopauzalnym.

    Odpowiedz
  17. ★★★★☆

    Jako 58-letnia kobieta z przyjemnością podzielę się moim doświadczeniem ze stosowania leku Vagifem. Ten preparat dosłownie odmienił jakość mojego życia. Kurację rozpoczęłam od dwutygodniowego okresu codziennego stosowania, następnie przeszłam na schemat dawkowania dwóch tabletek tygodniowo. Już po miesiącu regularnego stosowania zauważyłam znaczącą, 100% poprawę samopoczucia i ustąpienie wszystkich uciążliwych dolegliwości związanych z menopauzą. Kontynuuję terapię już od półtora roku, a pozytywne efekty utrzymują się niezmiennie. Lek świetnie sprawdza się w łagodzeniu objawów atrofii urogenitalnej i znacząco poprawia komfort życia. Warto podkreślić, że preparat jest łatwy w aplikacji i nie powoduje dyskomfortu podczas stosowania. Na podstawie własnego doświadczenia mogę szczerze polecić Vagifem kobietom zmagającym się z podobnymi problemami w okresie menopauzy. Oczywiście, przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze odpowiednie dawkowanie i schemat leczenia.

    Odpowiedz
  18. Zwracam się z pytaniem do kobiet stosujących Vagifem. Rozważam rozpoczęcie terapii tym lekiem i bardzo zależy mi na poznaniu Waszych doświadczeń. Interesują mnie szczególnie efekty stosowania, czas oczekiwania na pierwsze rezultaty oraz ewentualne skutki uboczne. Byłabym bardzo wdzięczna za podzielenie się swoimi obserwacjami – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Wasze doświadczenia pomogą mi podjąć świadomą decyzję odnośnie rozpoczęcia terapii. Szczególnie cenne będą dla mnie informacje o długoterminowych efektach stosowania tego leku oraz jego wpływie na ogólne samopoczucie.

    Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Stosuję lek przeciw atrofii pochwy od trzech miesięcy, aplikując go 1-2 razy w tygodniu. Z radością mogę potwierdzić, że zauważyłam znaczącą poprawę w zakresie dolegliwości. Pomimo że preparat zawiera hormony, są one w bardzo niskim stężeniu, dzięki czemu nie doświadczyłam dotychczas żadnych skutków ubocznych. Warto podkreślić, że każdy organizm jest inny i może reagować w różny sposób na leczenie hormonalne. Jednak w moim przypadku terapia przyniosła oczekiwane rezultaty. Z własnego doświadczenia mogę polecić wypróbowanie tego rozwiązania osobom zmagającym się z podobnymi, uciążliwymi objawami atrofii pochwy. Znacząca poprawa komfortu życia, jaką zaobserwowałam, zdecydowanie przewyższa początkowe obawy związane z terapią hormonalną.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz