Toramide

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCC03CA04
ProceduraNAR
SubstancjaTorasemid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Toramide?

Toramide to lek moczopędny z grupy diuretyków pętlowych, zawierający torasemid jako substancję czynną. Stosuje się go w leczeniu:

Jaki jest skład Toramide, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest torasemid. 1 tabletka zawiera odpowiednio 2,5 mg, 5 mg, 10 mg lub  20 mg torasemidu.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Toramide – jak stosować ten lek?

Stosowanie u dorosłych

Nadciśnienie tętnicze pierwotne:
Zalecana dawka torasemidu wynosi 2,5 mg raz na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg raz na dobę. Badania wskazują, że dawki powyżej 5 mg na dobę nie prowadzą do dalszego obniżania ciśnienia tętniczego. Maksymalny efekt uzyskuje się po około dwunastu tygodniach ciągłego leczenia.

Obrzęki:
Zwykle stosuje się 5 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zwiększać dawkę stopniowo do dawki 20 mg raz na dobę. W indywidualnych przypadkach, podawano dawki do 40 mg na dobę.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku (w wieku powyżej 65 lat)
Pacjenci w podeszłym wieku nie wymagają szczególnego dostosowania dawek.

Stosowanie u dzieci
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania torasemidu u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawem przedawkowania może być nasilone wydalanie moczu, co może prowadzić do senności, splątania, niedociśnienia tętniczego krwi i zapaści krążeniowej. Mogą także wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Nie jest znana specyficzna odtrutka. Objawy przedawkowania wymagają zmniejszenia dawki lub odstawienia torasemidu przy jednoczesnym uzupełnieniu płynów i elektrolitów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Toramide – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można stosować z posiłkiem lub bez. Podczas stosowania leku Toramat należy pić dużo płynów w ciągu dnia, aby zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych. W trakcie stosowania leku Toramat należy unikać spożywania alkoholu

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Toramide w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Torasemid jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne Toramide, jakie są działania niepożądane?

Lek Toramide może wywoływać różne działania niepożądane, w tym:

  • zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi,
  • parestezje kończyn (uczucie mrowienia),
  • problemy ze wzrokiem,
  • szumy uszne i utratę słuchu,
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe oraz problemy z krążeniem,
  • suchość w ustach,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • zapalenie trzustki,
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, takich jak gamma-glutamylotransferaza (GGT),
  • reakcje alergiczne, np. świąd, wysypka, nadwrażliwość na światło,
  • zatrzymanie moczu (u pacjentów ze zwężeniem dróg moczowych),
  • podwyższenie poziomu mocznika i kreatyniny we krwi.

Badania diagnostyczne:

Podobnie jak inne leki moczopędne, Toramide może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zwłaszcza przy niskim spożyciu soli. Może wystąpić hipokaliemia, szczególnie przy diecie ubogiej w potas, wymiotach, biegunce, nadużywaniu środków przeczyszczających lub niewydolności wątroby.

W przypadku nasilonego wydalania moczu, zwłaszcza na początku leczenia i u osób starszych, mogą pojawić się objawy niedoboru elektrolitów i płynów, takie jak:

  • bóle i zawroty głowy,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • uczucie osłabienia, senność,
  • stan splątania, utrata apetytu, skurcze.

W razie wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkę leku. Może również dojść do podwyższenia poziomu kwasu moczowego, glukozy i lipidów we krwi oraz nasilenia zasadowicy metabolicznej.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Toramide, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Toramide z innymi lekami

Poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które obecnie przyjmujesz, przyjmowałeś niedawno, a także o tych, które planujesz stosować. Szczególnie ważne jest, aby wspomnieć o:

  • glikozydach nasercowych (np. digoksyna),
  • lekach zwiotczających mięśnie zawierających kurarę,
  • teofilinie (stosowanej w leczeniu astmy),
  • lekach przeciwnadciśnieniowych, takich jak inhibitory angiotensyny (enalapryl, ramipryl),
  • niektórych antybiotykach (aminoglikozydowych i cefalosporynach),
  • cisplatynie,
  • salicylanach (np. kwas acetylosalicylowy),
  • solach litu,
  • lekach przeciwcukrzycowych,
  • niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (np. indometacyna, ibuprofen, naproksen),
  • probenecydzie (lek stosowany w leczeniu dny),
  • kolestyraminie (lek stosowany w celu zmniejszenia stężenia tłuszczów we krwi),
  • kortykosteroidach (leki stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego),
  • lekach przeczyszczających,
  • lekach zwiększających ciśnienie krwi, takich jak adrenalina i noradrenalina.

Ulotka Toramide – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Toramide przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Toramide - 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, Tabletki (Torasemidum)
Toramide - 20 mg, Tabletki (Torasemidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Toramide m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Toramide - 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, Tabletki (Torasemidum)
Toramide - 20 mg, Tabletki (Torasemidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Toramide w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Toramide - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Toramide? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Toramide”

Dodaj komentarz