Podmiot odpowiedzialny | Stallergenes |
Kod ATC | V01AA |
Procedura | NAR |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Staloral?
Staloral to lek do immunoterapii swoistej, którą stosuje się u pacjentów uczulonych na alergeny pochodzenia roślinnego (pyłki roślin), zwierzęcego, roztoczy kurzu domowego lub grzybów.
Wskazania do stosowania
Schorzenia alergiczne o charakterze sezonowym lub całorocznym objawiające się głównie nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, atopową astmą oskrzelową.
Celem immunoterapii swoistej jest zapobieganie skutkom klinicznym, wynikającym z kontaktu osoby uczulonej z danym alergenem.
Jaki jest skład Staloral, jakie substancje zawiera?
Substancję czynną stanowią wyciągi alergenowe lub ich mieszanki w połączeniu z mannitolem. Ilość mannitolu nie przekracza 40 mg/ml.
1 fiolka (10 ml) roztworu zawiera wyciągi alergenowe (zgodnie z załącznikiem nr 1 poniższej ulotki) o stężeniu:
0,1; 1; 10; 100 IR*/ml (standaryzowany wyciąg alergenowy)
lub
0,1; 1; 10; 100 IC**/ml (niestandaryzowany wyciąg alergenowy).
Skład jakościowy substancji czynnej może być dobierany indywidualnie dla pacjenta w zakresie alergenów wymienionych w załączniku nr 1.
*/**) Aktywność odpowiedniego alergenu wyrażona w jednostkach IR/ml lub IC/ml, podana jest na etykiecie.
Substancje pomocnicze: sodu chlorek, glicerol, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Staloral – jak stosować ten lek?
Staloral należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Swoista immunoterapia jest najbardziej skuteczna, gdy jest rozpoczynana w początkowej fazie choroby.
Wielkość dawki nie zależy od wieku, lecz od stopnia indywidualnej reaktywności pacjenta.
Leczenie dzieli się na dwa etapy:
– leczenie podstawowe – ze stopniowym zwiększaniem dawki;
– leczenie podtrzymujące – za pomocą stałej dawki.
Przed każdorazowym przyjęciem leku należy dokładnie sprawdzić informacje na opakowaniu i upewnić się co do zgodności danych z zaleceniem lekarskim (receptą): nazwisko pacjenta, skład i stężenie leku, a także należy sprawdzić datę ważności leku.
Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
W przypadku zażycia większej dawki niż zalecona, wzrasta ryzyko wystąpienia działań niepożądanych włącznie z reakcjami ogólnoustrojowymi lub ciężkimi reakcjami miejscowymi.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Staloral – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy przyjmować rano, przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Staloral w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Pacjentki powinny poinformować lekarza jeżeli są w ciąży (lub planują zajście w ciążę).
Nie należy rozpoczynać immunoterapii swoistej u kobiet w ciąży. Należy przerwać immunoterapię swoistą u kobiet, które zaszły w ciążę w początkowym okresie leczenia podstawowego (w okresie zwiększania dawki). Leczenie podtrzymujące może być kontynuowane u kobiet w ciąży.
Karmienie piersią: przed zażyciem leku należy poradzić się lekarza.
Ulotka Staloral – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Staloral przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Staloral - zestaw do leczenia podstawowego: stężenie 10 IR/ml lub 10 IC/ml, stężenie 100 IR/ml lub 100 IC/ml;zestaw do leczenia podtrzymującego: stężenie 100 IR/ml lub 100 IC/ml, Roztwór do stosowania doustnego i podjęzykowego (Wyciągi alergenowe pochodzenia zwierzęcego) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Staloral m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Staloral - zestaw do leczenia podstawowego: stężenie 10 IR/ml lub 10 IC/ml, stężenie 100 IR/ml lub 100 IC/ml;zestaw do leczenia podtrzymującego: stężenie 100 IR/ml lub 100 IC/ml, Roztwór do stosowania doustnego i podjęzykowego (Wyciągi alergenowe pochodzenia zwierzęcego) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Staloral w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Staloral - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Staloral? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.