Prestilol

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyLes Laboratoires Servier
Kod ATCC09BX02
ProceduraDCP
SubstancjaBisoprolol, Peryndopryl

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Prestilol?

Lek Prestilol zawiera dwie substancje czynne w jednej tabletce: bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą.
• Bisoprololu fumaran należy do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami. Beta-adrenolityki zwalniają częstość akcji serca i powodują, że serce staje się bardziej efektywne w pompowaniu krwi do całego organizmu.
• Peryndopryl z argininą jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitor ACE). Działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi.

Lek Prestilol jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego) i (lub) stabilnej przewlekłej niewydolności serca (stanu, kiedy serce nie jest w stanie pompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu, co powoduje duszność i obrzęki), i (lub) w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowych, takich jak zawał serca, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową (stanem, w którym zaopatrzenie serca w krew jest zmniejszone lub zablokowane) i którzy mieli już zawał serca oraz (lub) zabieg operacyjny mający poprawić zaopatrzenie serca w krew przez rozszerzenie naczyń krwionośnych, które ją dostarczają.

Zamiast przyjmować bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą w oddzielnych tabletkach, pacjent zażyje tylko jedną tabletkę leku Prestilol, która zawiera obie substancje czynne w tych samych ilościach.

Reklama

Jaki jest skład Prestilol, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą. Każda tabletka leku Prestilol zawiera 5 mg bisoprololu fumaranu, co odpowiada 4,24 mg bisoprololu, i 5 mg peryndoprylu z argininą, co odpowiada 3,395 mg peryndoprylu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia węglan, skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie preparatu Prestilol – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, rano przed posiłkiem.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić połowę tabletki leku Prestilol raz na dobę, rano przed posiłkiem.

Pacjenci z chorobą nerek
Jeśli u pacjenta występuje umiarkowana choroba nerek, lekarz może zalecić połowę tabletki leku. Leku Prestilol nie zaleca się pacjentom z ciężką chorobą nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia za dużej liczby tabletek niż zalecono, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co może spowodować zawroty głowy lub omdlenie (jeśli się to stanie, pomocne jest ułożenie pacjenta z uniesionymi nogami), duże trudności z oddychaniem, drżenie (z powodu zmniejszonego stężenia cukru we krwi) i zwolniona częstość akcji serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prestilol – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się zażywanie leku Prestilol przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Prestilol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeśli myśli, że jest (lub może być) w ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie przyjmowania leku przed zajściem w ciążę lub gdy tylko pacjentka dowie się, że jest w ciąży oraz zaleci zażywanie innego preparatu zamiast leku Prestilol. Lek nie jest zalecany we wczesnym etapie ciąży i nie wolno go przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenia u dziecka, jeżeli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi lub zaczyna karmić piersią. Lek nie jest zalecany u matek, które karmią piersią, a lekarz może wybrać inną metodę leczenia, jeśli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza, gdy dziecko jest noworodkiem albo było urodzone przedwcześnie.

Ulotka Prestilol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Prestilol - 10 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Bisoprololi fumaras + Perindoprilum argininum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Prestilol - 10 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Bisoprololi fumaras + Perindoprilum argininum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.1 na 5 gwiazdek (na podstawie 14 opinii)

Znakomity
29%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
36%
Słaby
29%
Fatalny
7%

14 komentarzy do “Prestilol”

  1. ★★★★★

    Z ogromną satysfakcją dzielę się moimi pozytywnymi doświadczeniami z dwutygodniowej kuracji tym lekiem. Udało się osiągnąć stabilizację ciśnienia tętniczego przy znacznie uproszczonym schemacie leczenia – obecnie przyjmuję tylko 1 tabletkę rano, która zastąpiła wcześniejszą kombinację Bisocardu 7,5 mg, Zofenilu 30 mg i Dopegytu 250 mg. To wielka ulga, szczególnie biorąc pod uwagę moje poprzednie półtoraroczne zmagania z napadowym nadciśnieniem, które utrzymywało się mimo prawidłowych wyników badań. Jako pacjentka 5 lat po zawale, z prawidłowym EKG i echo serca, jestem niezwykle zadowolona z efektów leczenia. Prestilol okazał się dla mnie przełomowym rozwiązaniem.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Po tygodniu stosowania leku Prestilol w dawce 5+5 mg chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami. Z jednej strony preparat wykazuje imponującą skuteczność w kontroli ciśnienia tętniczego, które utrzymuje się na optymalnym poziomie. Jednak niepokój budzi znaczący spadek częstości akcji serca – z wyjściowych 70-72 uderzeń na minutę do 50-52. Dodatkowo doświadczam uciążliwych bólów głowy, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Po rozpoczęciu terapii zaobserwowałam kilka istotnych skutków ubocznych, które wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim odczuwam wyraźne zmęczenie, które utrzymuje się przez większość dnia. Dodatkowo pojawił się stan pewnego spowolnienia i otępienia, który najlepiej można określić jako „zamulenie” – mam wrażenie spowolnionego myślenia i reakcji. Co więcej, zauważyłam u siebie wahania nastroju, które wcześniej nie występowały. Te zmiany są na tyle zauważalne, że wpływają na moją codzienną aktywność i samopoczucie. Obserwuję te objawy systematycznie od początku przyjmowania leku i są one dla mnie dość uciążliwe.

    Odpowiedz
  4. ★★★★★

    Stosuję Prestilol w dawce 10+10 mg już od dwóch lat i jestem bardzo zadowolony z efektów leczenia. W przeciwieństwie do doświadczeń niektórych pacjentów, u mnie nie wystąpiły żadne znaczące skutki uboczne. Moje samopoczucie pozostaje stabilne, a ciśnienie utrzymuje się w normie. Jedynie w przypadku pominięcia dawki odczuwam różnicę w swoim stanie zdrowia, co potwierdza skuteczność leku. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny terapii – cena Prestilolu nie należy do najniższych na rynku. W moim przypadku, jako że nie stosuję wielu innych leków jednocześnie, koszt jest akceptowalny. Natomiast dla pacjentów przyjmujących złożoną terapię wielolekową, miesięczny wydatek na Prestilol może stanowić znaczące obciążenie budżetu domowego.

    Odpowiedz
  5. ★★★★★

    Stosuję Prestilol już od roku i mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jest to dla mnie idealne rozwiązanie. Lek doskonale spełnia swoją funkcję, świetnie się go przyjmuje i nie powoduje żadnych uciążliwych skutków ubocznych. Przez cały okres stosowania nie miałam potrzeby zmiany dawkowania ani poszukiwania alternatywnego leku. Jest to preparat, który w moim przypadku okazał się stuprocentowym strzałem w dziesiątkę. Na podstawie mojego długoterminowego doświadczenia mogę go z czystym sumieniem polecić innym pacjentom.

    Odpowiedz
  6. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się niepokojącymi obserwacjami dotyczącymi stosowania leku Prestilol u mojej mamy, który został jej przepisany po hospitalizacji. Niestety, efekty terapii są bardzo niekorzystne. Najbardziej alarmującym objawem jest gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, które już od samego rana osiąga niebezpiecznie wysokie wartości – nawet do 194. Dodatkowo zaobserwowałam dramatyczny spadek sił u mamy. Jest tak osłabiona, że ma poważne trudności z wykonywaniem najprostszych czynności – samodzielne wstawanie z toalety sprawia jej ogromny problem, a podniesienie się z łóżka jest możliwe tylko przy pomocy innych osób. Stan mamy pogarsza się z każdym dniem przyjmowania leku, co jest dla nas bardzo niepokojące. Na podstawie tych doświadczeń zdecydowanie odradzam stosowanie tego preparatu. Czy ktoś miał podobne doświadczenia z tym lekiem?

    Odpowiedz
  7. ★★☆☆☆

    Po zmianie leczenia z Bisocard na Prestilol zaobserwowałam niepokojące reakcje organizmu już po pierwszej dobie stosowania nowego preparatu. Najbardziej alarmujące są wyraźne spadki tętna oraz ogólne osłabienie całego organizmu, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Te dolegliwości pojawiły się nagle i są dla mnie bardzo uciążliwe. Czy ktoś z przyjmujących Prestilol doświadczył podobnych objawów na początku terapii? Interesuje mnie szczególnie, czy te efekty są przejściowe i jak długo mogą się utrzymywać po rozpoczęciu leczenia tym preparatem?

    Odpowiedz
  8. ★★★★★

    Rozpocząłem terapię lekiem Prestilol w dawce 5+10 mg, wcześniej stosując Polpril. Efekty działania leku są imponująco szybkie. Już w pierwszej dobie zaobserwowałem znaczące obniżenie tętna o 15-20 uderzeń na minutę. Ciśnienie tętnicze również uległo wyraźnej poprawie – po około 8 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki spadło ze 150/110 do 130/88 mmHg. Drugiego dnia terapii osiągnąłem wartości spoczynkowe na poziomie 109/79 mmHg, a pomiary wykonane bezpośrednio po aktywności fizycznej (spacerze) wykazały 130/100 mmHg. To znacząca poprawa w porównaniu z wcześniejszymi wartościami spoczynkowymi, które utrzymywały się na poziomie 130/95 mmHg lub wyższym.

    Skuteczność leku w kontrolowaniu ciśnienia jest bardzo wysoka, jednak pojawiły się pewne działania niepożądane: sporadyczne uczucie kłucia w klatce piersiowej, okresowe osłabienie, szumy uszne, niewielkie wahania nastroju w kierunku obniżonego, lekki niepokój oraz występowanie mroczków przed oczami – choć wszystkie te objawy nie są bardzo nasilone. Przypuszczam, że mogą być związane z okresem adaptacji organizmu do nowego leku i ustąpią w ciągu kilku dni. W przypadku ich utrzymywania się rozważę konsultację z lekarzem odnośnie możliwości zmniejszenia dawki do połowy tabletki.

    Najbardziej pozytywnym aspektem terapii jest szybkość i skuteczność działania leku. Podczas aktywności fizycznej nie odczuwam już nieprzyjemnego pulsowania w głowie ani nadmiernej potliwości. Normalizacja pracy serca jest na tyle efektywna, że czasami muszę się upewniać, czy serce nadal pracuje – tak spokojny jest jego rytm.

    Odpowiedz
  9. ★★☆☆☆

    Chciałbym podzielić się swoim dwutygodniowym doświadczeniem ze stosowania leku Prestilol. Rzeczywiście, preparat skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, jednak równocześnie znacząco wpływa na częstość akcji serca, która w moim przypadku spadła do niepokojąco niskiego poziomu 47-52 uderzeń na minutę. Jako aktywny rowerzysta szczególnie dotkliwie odczuwam skutki uboczne w postaci znacznego osłabienia organizmu i ogólnego spadku wydolności fizycznej. Przed rozpoczęciem terapii bez większego wysiłku pokonywałem dziennie dystanse 60-70 kilometrów na rowerze, obecnie już po przejechaniu 15 kilometrów czuję całkowite wyczerpanie. Oprócz problemów z aktywnością fizyczną, odczuwam też ogólne zmęczenie i apatię w codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na te uciążliwe skutki uboczne, planuję dokończyć obecnie rozpoczęte opakowanie i najprawdopodobniej powrócić do wcześniej stosowanych leków, które nie powodowały tak znaczącego spadku jakości życia.

    Odpowiedz
  10. ★★★☆☆

    Podczas stosowania leku Prestilol zauważyłem, że skutecznie obniża on ciśnienie tętnicze, jednak z upływem czasu obserwuję stopniowe pogorszenie swojego ogólnego samopoczucia. Mimo że lek spełnia swoje podstawowe zadanie w zakresie kontroli ciśnienia, towarzyszące mi dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe i negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Niepokojące jest to narastające pogorszenie stanu zdrowia pomimo osiągnięcia głównego celu terapeutycznego, jakim jest normalizacja wartości ciśnienia.

    Odpowiedz
  11. ★★★☆☆

    Po dłuższym okresie stosowania Prestilolu mogę potwierdzić jego wysoką skuteczność w normalizacji ciśnienia tętniczego. Niestety, podobnie jak inni pacjenci, doświadczam niepożądanych działań neurologicznych. Zaobserwowałem wyraźne zmiany w samopoczuciu psychicznym – pojawił się stan przygnębienia, znacząca apatia oraz uczucie spowolnienia myślenia i otępienia. Te efekty uboczne, mimo że uciążliwe, nie umniejszają głównego działania leku w kontrolowaniu wartości ciśnienia. Zauważyłem, że podobne doświadczenia zgłasza wielu pacjentów stosujących ten preparat.

    Odpowiedz
  12. ★★☆☆☆

    Po zażyciu połowy tabletki Prestilolu zaobserwowałam znaczące obniżenie wartości ciśnienia tętniczego z początkowych 140/100 mmHg do 116/76 mmHg, co wskazuje na wysoką skuteczność leku w aspekcie kontroli nadciśnienia. Niestety, redukcji ciśnienia towarzyszyły dość uciążliwe skutki uboczne – przede wszystkim odczuwałam nasilony niepokój oraz dyskomfort w okolicy klatki piersiowej, który był dla mnie bardzo nieprzyjemny. Czy występowanie takich objawów podczas terapii Prestilolem jest typowym zjawiskiem i czy powinno być powodem do szczególnej uwagi?

    Odpowiedz
  13. ★★☆☆☆

    Zdecydowałam się na zmianę leczenia na Prestilol po rekomendacji lekarza, który przedstawił go jako innowacyjny preparat, szczególnie odpowiedni dla młodszych pacjentów z nadciśnieniem. Jednak po rozpoczęciu terapii pojawiły się niepokojące skutki uboczne. Od kilku dni zmagam się z uciążliwymi zawrotami głowy oraz dyskomfortem w postaci pieczenia w obszarze żołądka i przełyku. Co ciekawe, parametry ciśnienia tętniczego utrzymują się w prawidłowym zakresie. Planuję kontynuować leczenie przez kolejnych kilka dni, obserwując, czy organizm zaadaptuje się do nowego leku. Jeżeli jednak zawroty głowy nie ustąpią, rozważam powrót do wcześniej stosowanych preparatów, które nie powodowały takich dolegliwości. Jestem ciekawa doświadczeń innych pacjentów stosujących ten lek – czy również doświadczyli podobnych objawów i jak długo trwał okres adaptacji?

    Odpowiedz
  14. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się moimi obserwacjami dotyczącymi stosowania leku Prestilol. Preparat skutecznie realizuje swoje podstawowe zadanie – wyraźnie obniża ciśnienie tętnicze i spowalnia rytm serca, co potwierdzają regularne pomiary. Jednak w moim przypadku pojawiły się także niepożądane efekty, które znacząco wpływają na jakość życia. Najbardziej uciążliwe jest odczuwalne spowolnienie psychoruchowe oraz uporczywa apatia. Zaobserwowałam u siebie wyraźny spadek motywacji i energii życiowej, a także towarzyszące temu stany przygnębienia.

    To doświadczenie skłoniło mnie do refleksji nad współczesnym podejściem do leczenia nadciśnienia, które często koncentruje się głównie na redukcji objawów, pomijając głębsze przyczyny problemu. Taka sytuacja może prowadzić do spadku zaufania pacjentów do procesu terapeutycznego. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważne jest całościowe spojrzenie na stan zdrowia pacjenta przy doborze odpowiedniej terapii nadciśnienia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz