Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Haleon Poland Sp. z o.o. |
Kod ATC | N02BE01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Panadol dla dzieci?
Panadol dla dzieci zawiera jako substancję czynną paracetamol.
Działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
Wskazania do stosowania:
Gorączka i ból występujące, np.:
– w czasie przeziębienia i grypy
– po szczepieniach.
Bóle różnego pochodzenia, np.:
– bolesne ząbkowanie
– ból zębów
– ból głowy
– ból gardła
– ból ucha.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Panadol dla dzieci, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Panadol dla dzieci – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panadol dla dzieci – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Panadol dla dzieci w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Panadol dla dzieci – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Panadol dla dzieci, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest paracetamol. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 120 mg paracetamolu.
– Pozostałe składniki to: kwas jabłkowy, azorubinę, gumę ksantan, maltitol ciekły, aromat truskawkowy, sorbitol 70 % (krystalizujący), nipasept sodu, sorbitol, kwas cytrynowy bezwodny, wodę oczyszczoną.
Dawkowanie preparatu Panadol dla dzieci – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Należy wstrząsnąć butelkę przed użyciem.
Szybkość i skuteczność działania leku zależy m.in. od dokładnego dawkowania.
Butelka leku Panadol dla dzieci zawiera 100 ml zawiesiny.
1 ml zawiesiny zawiera 24 mg paracetamolu.
Miarka dozująca jest dołączona do opakowania.
Dawkowanie ustala się wg masy ciała dziecka.
Dokładne dane zawarte w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Nie należy podawać leku częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby (60 mg paracetamolu/kg mc./24 godz).
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy. Przed podaniem leku dziecku poniżej 2 roku życia wskazany jest kontakt z lekarzem.
Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni.
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana dawka jednorazowa.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej, nawet gdy samopoczucie pacjenta jest dobre.
Objawy przedawkowania to: wymioty, ból brzucha, spadek ciśnienia, pocenie się, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego z ożywieniem i drgawkami u dzieci, sennością, depresją oddechową, sinicą i śpiączką. Odtrutką jest: N-acetylocysteina.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panadol dla dzieci – czy mogę spożywać alkohol?
Spożyte pokarmy opóźniają wchłanianie paracetamolu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Panadol dla dzieci w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek przeznaczony dla dzieci.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Panadol dla dzieci – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Panadol dla dzieci - 2,4 % (W/V), Zawiesina doustna (Paracetamolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Panadol dla dzieci - 2,4 % (W/V), Zawiesina doustna (Paracetamolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?