Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Gedeon Richter Plc. |
Kod ATC | G04CA02 |
Procedura | MRP |
Substancja | Tamsulosyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Omsal?
Substancją czynną leku Omsal jest chlorowodorek tamsulosyny, który działa jako selektywny antagonista receptorów adrenergicznych alfa1A/1D. Lek ten zmniejsza napięcie mięśni gładkich w gruczole krokowym i cewce moczowej, co ułatwia przepływ moczu oraz jego oddawanie. Dodatkowo, zmniejsza uczucie parcia na pęcherz.
Omsal jest stosowany u mężczyzn w leczeniu objawów dolnych dróg moczowych związanych z powiększeniem gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Objawy te mogą obejmować trudności z oddawaniem moczu (słaby strumień), oddawanie moczu kroplami, parcie na mocz oraz zwiększoną częstotliwość oddawania moczu zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Omsal, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Omsal – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Omsal – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Omsal w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Omsal, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Omsal z innymi lekami
- 8 Ulotka Omsal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Omsal, jakie substancje zawiera?
Co zawiera lek Omsal:
- Substancją czynną jest chlorowodorek tamsulosyny. Każda kapsułka zawiera 0,4 mg tej substancji.
- Pozostałe składniki to:
- Wypełnienie kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (zawiera polisorbat 80, sodu laurylosiarczan), talk, trietylu cytrynian, stearynian wapnia.
- Otoczka kapsułki: tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czarny (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), dwutlenek tytanu (E171), żelatyna.
Jak wygląda lek Omsal i co zawiera opakowanie: Kapsułki w rozmiarze 2 są matowe, z częściami w kolorze płowożółtym i brązowym. Każda twarda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 330 mg białych lub białawych peletek powlekanych. Opakowanie kartonowe zawiera 30 lub 100 kapsułek pakowanych w blistry PVC/PVDC/Aluminium. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą być dostępne w sprzedaży.
Dawkowanie preparatu Omsal – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, zalecana dawka leku to jedna kapsułka na dobę po śniadaniu lub po
pierwszym posiłku danego dnia.
Kapsułki nie należy rozgryzać ani żuć, należy połykać ją w całości.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala,
ponieważ skutki przypadkowego lub celowego przedawkowania leku mogą wymagać interwencji medycznej.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Omsal – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku Omsal z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Omsal w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Omsal nie jest wskazany do stosowania u kobiet. Podczas stosowania leku zaobserwowano zaburzenia erekcji.
Skutki uboczne Omsal, jakie są działania niepożądane?
Nie należy się martwić poniższą listą możliwych działań niepożądanych – większość pacjentów ich nie doświadcza. Jeśli jednak wystąpią i będą niepokojące, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku zawrotów głowy lub uczucia pustki w głowie, pacjent powinien usiąść lub położyć się do momentu ustąpienia objawów.
Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
- zawroty głowy, zwłaszcza przy wstawaniu,
- zaburzenia wytrysku,
- wytrysk wsteczny (do pęcherza moczowego),
- brak wytrysku.
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
- ból głowy,
- przyspieszone bicie serca,
- spadek ciśnienia krwi, szczególnie przy zmianie pozycji na stojącą,
- zatkany nos lub katar,
- zaparcia,
- biegunka,
- nudności,
- wymioty,
- wysypka,
- pokrzywka,
- świąd,
- osłabienie.
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1 000 osób):
- omdlenia,
- obrzęk dolnych powłok skóry, często wokół ust lub błony śluzowej jamy ustnej lub gardła, który może pojawić się nagle.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):
- priapizm (bolesna, przedłużająca się i mimowolna erekcja); w przypadku wystąpienia priapizmu konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna,
- ostre zapalenie skóry i błon śluzowych, znane jako zespół Stevensa-Johnsona.
Nieznana częstość (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- krwawienie z nosa,
- niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia,
- suchość w jamie ustnej,
- ciężkie wysypki skórne (rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry).
U pacjentów przyjmujących tamsulosynę podczas lub przed operacją zaćmy lub jaskry, może dojść do słabej rozszerzalności źrenicy, a tęczówka może stać się wiotka podczas operacji (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
Dodatkowo, oprócz wyżej wymienionych działań niepożądanych, zgłaszano również:
- bardzo szybkie, nieskoordynowane skurcze mięśnia sercowego,
- nieregularny rytm serca,
- przyspieszone bicie serca,
- trudności w oddychaniu.
Ponieważ te zdarzenia są zgłaszane spontanicznie po wprowadzeniu leku do obrotu, nie można wiarygodnie określić ich częstości występowania ani roli leku Omsal w ich powstawaniu.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Gedeon Richter Plc.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Omsal z innymi lekami
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które pacjent obecnie przyjmuje, przyjmował w przeszłości, lub planuje przyjmować. Niektóre leki, takie jak przeciwzakrzepowe (np. warfaryna) czy przeciwzapalne (np. diklofenak), mogą wpływać na działanie tamsulosyny. Dlatego inne leki można stosować jednocześnie z lekiem Omsal tylko za zgodą lekarza.
Ulotka Omsal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Omsal 0,4 mg kapsułki o przedłużonym uwalnianiu - 0,4 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Tamsulosini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Omsal 0,4 mg kapsułki o przedłużonym uwalnianiu - 0,4 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Tamsulosini hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałbym podzielić się moim piętnastoletnim doświadczeniem w stosowaniu tego leku. Jestem niezwykle zadowolony z efektów terapii. Wprawdzie nie oczekiwałem całkowitego wyleczenia, ale mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że przez cały okres przyjmowania leku mój stan zdrowia pozostał stabilny, bez żadnych oznak progresji choroby. Kluczem do sukcesu w moim przypadku jest bezwzględne przestrzeganie zaleconego schematu dawkowania. Regularność i systematyczność w przyjmowaniu leku ma ogromne znaczenie dla skuteczności terapii. Kieruję wyrazy wsparcia i zrozumienia do wszystkich zmagających się z podobnymi problemami zdrowotnymi.
Z perspektywy mojego 9-dniowego doświadczenia z lekiem Omsal mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi terapii. Rzeczywiście, podczas stosowania leku pojawiają się pewne skutki uboczne, co jest typowe dla większości preparatów farmaceutycznych. Jednak w moim przypadku korzyści znacząco przewyższają niedogodności związane z terapią. Szczególnie doceniam możliwość uniknięcia konieczności długotrwałego stosowania cewnika Foleya, co znacząco poprawia jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Mimo występowania pewnych skutków ubocznych, uważam, że jest to akceptowalny kompromis w kontekście skuteczności leczenia dolegliwości urologicznych. Czy ktoś z dłuższym stażem stosowania tego leku może podzielić się swoimi doświadczeniami?