Podmiot odpowiedzialny | Uni-Pharma Kleon Tsetis Pharmaceutical Laboratoires S.A. |
Kod ATC | H03AA01 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lewotyroksyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Medithyrox?
Lewotyroksyna sodowa, substancja czynna leku Medithyrox, jest syntetycznym hormonem tarczycy stosowanym w leczeniu choroby i zaburzeń czynności tarczycy. Ma ona takie samo działanie jak hormony tarczycy naturalnie występujące w organizmie.
Lek Medithyrox jest stosowany w
– leczeniu wola obojętnego (głównie u dorosłych) z prawidłową czynnością tarczycy,
– zapobieganiu nawrotom wola po jego chirurgicznym usunięciu,
– terapii zastępczej naturalnych hormonów tarczycy, kiedy tarczyca pacjenta nie wytwarza dostatecznej ilości hormonów,
– celu hamowania wzrostu nowotworu u pacjentów z rakiem tarczycy,
– w celu wyrównaniu stężeń hormonów tarczycy, gdy nadmierne wydzielanie hormonów jest leczone lekami przeciwtarczycowymi.
Jaki jest skład Medithyrox, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa.
Pozostałe składniki to: celuloza, proszek, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Medithyrox – jak stosować ten lek?
Lekarz ustali indywidualną dawkę leku dla pacjenta na podstawie badań i wyników testów laboratoryjnych. Leczenie rozpoczyna się zwykle od małej dawki, która jest stopniowo zwiększana co 2 – 4 tygodnie, aż do uzyskania pełnej dawki indywidualnej. W ciągu pierwszych tygodni leczenia pacjent będzie zgłaszać się na badania laboratoryjne w celu dostosowania dawki leku.
Jeśli dziecko urodzi się z niedoczynnością tarczycy lekarz może zalecić rozpoczęcie leczenia od większej dawki, ponieważ ważna jest szybka terapia zastępcza.
W poniższej tabeli przedstawiono zwykle stosowane zakresy dawek. Wystarczająca może być mniejsza indywidualna dawka,
– jeśli pacjent jest w podeszłym wieku,
– jeśli u pacjenta występują choroby serca,
– jeśli u pacjenta występuje ciężkie lub długotrwałe pogorszenie czynności tarczycy,
– jeśli pacjent ma małą masę ciała lub duże wole.
Stosowanie leku Medithyrox
zalecana dawka dobowa lewotyroksyny sodowej w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy
75 – 200 mikrogramów
w profilaktyce nawrotów wola po jego chirurgicznym usunięciu,
75 – 200 mikrogramów
w celu hamowania wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy,
150 – 300 mikrogramów
w celu wyrównaniu stężeń hormonów tarczycy, gdy nadmierne wydzielanie hormonów jest leczone lekami przeciwtarczycowymi
50 – 100 mikrogramów
w terapii zastępczej naturalnych hormonów tarczycy, kiedy tarczyca pacjenta nie wytwarza dostatecznej ilości hormonów
Dorośli
dawka początkowa 25 – 50 mikrogramów
dawka podtrzymująca 100 – 200 mikrogramów
Noworodki, niemowlęta i dzieci
dawka początkowa we wrodzonej niedoczynności tarczycy 10 – 15 mikrogramów
dawka początkowa w nabytej niedoczynności tarczycy 12,5 – 50 mikrogramów
dawka podtrzymująca 100 – 150 mikrogramów/m² powierzchni ciała
Podawanie
Medithyrox należy przyjmować doustnie. Należy przyjmować pojedynczą dawkę dobową leku, rano, na czczo (co najmniej pół godziny przed śniadaniem), najlepiej z niewielką ilością płynu (np. pół szklanki wody).
Niemowlęta mogą otrzymywać całą dobową dawkę leku Medithyrox, co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu. Bezpośrednio przed podaniem tabletkę należy skruszyć i wymieszać z niewielką ilością wody, a powstałą zawiesinę należy podać dziecku wraz z niewielką ilością płynu. Za każdym razem należy przygotować zawiesinę na świeżo. Niniejszy produkt leczniczy nie jest odpowiedni do podawania dawki 12,5 mikrogramów. Dostępne są inne produkty lecznicze odpowiednie do podania takiej dawki.
Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia może być różny, zależnie od choroby, w związku z którą stosowany jest lek Medithyrox. Dlatego lekarz poinformuje pacjenta, jak długo powinien przyjmować lek. Większość pacjentów przyjmuje lek Medithyrox przez całe życie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, mogą wystąpić objawy takie jak szybkie bicie serca, niepokój, pobudzenie lub niezamierzone ruchy. U pacjentów z chorobą wpływającą na układ nerwowy np. z padaczką, w odosobnionych przypadkach mogą wystąpić napady drgawkowe. Jeśli wystąpi którakolwiek z tych sytuacji, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Medithyrox – czy mogę spożywać alkohol?
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent spożywa produkty zawierające soję, szczególnie jeśli zmienia ilości produktów zawierających soję. Produkty sojowe mogą zmniejszać wychwyt leku Medithyrox z jelit i dlatego może być konieczna zmiana dawki leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Medithyrox w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.
Ciąża
– Kontynuowanie leczenia lekiem Medithyrox jest szczególnie ważne podczas ciąży i dlatego nie wolno przerywać leczenia. Jest to konieczne dla prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka. Należy zapytać lekarza, ponieważ pacjentka może wymagać zmiany dawki leku w związku z większym zapotrzebowaniem organizmu na lewotyroksynę w okresie ciąży. Konieczne jest dokładne monitorowanie czynności tarczycy u pacjentki.
– W okresie ciąży nie wolno przyjmować leku Medithyrox jednocześnie z lekami stosowanymi w nadczynności tarczycy (leki przeciwtarczycowe). W okresie ciąży nadczynność tarczycy należy leczyć wyłącznie małymi dawkami leków przeciwtarczycowych (patrz punkt „Kiedy nie przyjmować leku Medithyrox”).
Karmienie piersią
– Lek Medithyrox można stosować podczas karmienia piersią. Brak informacji, aby stosowanie leku Medithyrox przez matkę karmiącą piersią powodowało uszkodzenia u dziecka z prawidłową czynnością tarczycy. Podczas karmienia piersią nie wolno przyjmować leku Medithyrox jednocześnie z lekami stosowanymi w nadczynności tarczycy (leki przeciwtarczycowe).
Ulotka Medithyrox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Medithyrox przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Medithyrox - 200 mcg, Tabletki (Levothyroxinum natricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Medithyrox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Medithyrox - 200 mcg, Tabletki (Levothyroxinum natricum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Medithyrox w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Medithyrox - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Medithyrox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.