Klimonorm

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaEstradiol, Lewonorgestrel

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Klimonorm?

Klimonorm jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen i progestagen. U kobiet po menopauzie jajniki przestają wytwarzać te hormony.

Lek Klimonorm stosuje się u kobiet po menopauzie w leczeniu objawów niedoboru estrogenów, takich jak: uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, zawroty głowy, suchość pochwy.
Lek Klimonorm stosuje się także w profilaktyce osteoporozy u kobiet po menopauzie, które mają wysokie ryzyko złamań i nie można im podać innych leków, stosowanych w leczeniu osteoporozy.

Lek Klimonorm nie jest środkiem antykoncepcyjnym.

Jaki jest skład Klimonorm, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: estradiolu walerianian i lewonorgestrel.
Każda z 9 żółtych tabletek drażowanych zawiera 2 mg estradiolu walerianianu; każda z 12 brązowych tabletek drażowanych zawiera 2 mg estradiolu walerianianu oraz 0,15 mg lewonorgestrelu.

Inne składniki leku to:

Żółta tabletka drażowana (tabletka I fazy):
Laktoza, skrobia ziemniaczana, talk, żelatyna, magnezu stearynian, woda oczyszczona
Otoczka tabletki
Sacharoza, talk, magnezu węglan lekki, zasadowy, wapnia węglan, glukoza ciekła, żelatyna, wosk Carnauba, makrogol 35000, powidon K25, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Brązowa tabletka drażowana (tabletka II fazy):
Laktoza, skrobia ziemniaczana, talk, żelatyna, magnezu stearynian, woda oczyszczona
Otoczka tabletki
Sacharoza, talk, magnezu węglan lekki, zasadowy, wapnia węglan, glukoza ciekła, żelatyna, wosk Carnauba, makrogol 35000, powidon K25, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek brązowy (E 172).

Dawkowanie preparatu Klimonorm – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku Klimonorm jest cykliczną hormonalną terapią zastępczą.

Należy przyjmować po jednej żółtej tabletce leku Klimonorm na dobę przez pierwsze 9 dni, a następnie kolejno po jednej brązowej tabletce przez następnych 12 dni.

Po upływie 3 tygodni wszystkie tabletki powinny być zażyte i następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu leku. W tym czasie powinno wystąpić regularne krwawienie przypominające krwawienia miesiączkowe.

Po 7-dniowej przerwie rozpoczyna się przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania, niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Zaleca się, aby lek przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości i popić wodą. Aby uniknąć nudności najlepiej przyjmować lek wieczorem.

O tym, jak długo stosować lek Klimonorm decyduje lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki leku mogą wystąpić nudności, wymioty, uczucie napięcia w obrębie piersi i krwawienia z pochwy. Nie ma potrzeby szczególnego leczenia, ale w razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klimonorm – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Klimonorm z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Klimonorm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku Klimonorm nie jest wskazane w okresie ciąży i laktacji. Jeżeli podczas stosowania leku Klimonorm pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast przerwać przyjmowanie tego leku.

Ulotka Klimonorm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Klimonorm przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Klimonorm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki

Dostępność Klimonorm w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Klimonorm - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Klimonorm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

7 komentarzy do “Klimonorm”

  1. Mam 63 kata. Biorę klimonorm od 15 lat. Czuję się bardzo dobrze, nie tyję, nie mam osteoporozy. Jestem pod stałą kontrolą lekarza.

    Odpowiedz
  2. Jestem po operacji usunięcia macicy. Od kilku tygodni dostałam uderzenia gorąca, zaczęłam przyjmować klimonorm. Po jakim czasie przyjmowania leku wszystko siè stabilizuje?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz