Duodopa

Duodopa to lek stosowany w leczeniu zaawansowanej postaci choroby Parkinsona. Jest to żel dojelitowy, który zawiera dwie substancje czynne - lewodopę i karbidopę. Lewodopa ulega w mózgu dekarboksylacji do dopaminy, co skutkuje redukcją symptomów związanych z chorobą Parkinsona. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest dla pacjentów, u których występują ciężkie fluktuacje ruchowe oraz hiperkinezy i/lub dyskinezy, w przypadku gdy dostępne połączenia leków stosowanych w chorobie Parkinsona nie przynoszą zadowalających rezultatów. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Duodopa. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Duodopa należy do grupy leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Duodopa zawiera dwie substancje lecznicze w żelu: lewodopę i karbidopę (w postaci jednowodnej).

• Lewodopa jest przekształcana w organizmie w dopaminę. Dopomina występuje w mózgu i rdzeniu przedłużonym. Wspomaga przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Za mała ilość dopaminy powoduje wystąpienie objawów choroby Parkinsona takich jak drżenie, uczucie sztywności, spowolnienie ruchowe i problemy z utrzymaniem równowagi.
• Leczenie lewodopą zwiększa ilość dopaminy w organizmie i zmniejsza te objawy.
• Karbidopa (w postaci jednowodnej) jest dodawana w celu zwiększenia działania lewodopy i zmniejszenia jej działań niepożądanych.

Jaki jest skład Duodopa, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku są: lewodopa i karbidopa (w postaci jednowodnej).
1ml żelu zawiera 20 mg lewodopy i 5 mg karbidopy (w postaci jednowodnej).

• Ponadto lek zawiera karmelozę sodową i wodę oczyszczoną.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Duodopa – jak stosować?

Lek Duodopa należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak podawać lek Duodopa
• Duodopa występuje w postaci żelu umieszczonego w plastikowej kasetce, która podłączana jest do pompy.
• Pompa podłączona jest do cewnika umieszczonego w jelicie cienkim.
• Pacjent otrzymuje małe dawki w sposób ciągły w czasie dnia. To sprawia, że poziom leku we krwi jest bardziej stały i działania niepożądane dotyczące ruchu są mniejsze.

Ile leku Duodopa podawać
• Lekarz decyduje o ilości podawanego leku Duodopa i o długości trwania leczenia
• Zwykle rano podawana jest przy pomocy pomp większa dawka (bolus) w celu szybkiego osiągnięcia właściwej ilości leku we krwi. Po tej dawce podawana jest stała dawka (dawka podtrzymująca).
• Jeśli jest to konieczne mogą być podawane dawki dodatkowe.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Duodopa należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy: trudności z otwarciem oczu, niekontrolowany skurcz mięśni dotyczący oczu, głowy, szyi i ciała (dystonia), ruchy niekontrolowane (dyskineza), nienaturalnie szybkie, wolne lub nierównomierne bicie serca (arytmia).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Duodopa – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Duodop z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Duodopa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Duodop, jeśli:
• pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę w czasie przyjmowania leku Duodopa, chyba że decyzja zostanie skonsultowana z lekarzem, który wyrazi na to zgodę
• pacjentka karmi piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Duodopa

Ulotka Duodopa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Duodopa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Duodopa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Duodopa w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Duodopa

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Duodopa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Duodopa. Podziel się doświadczeniami na forum.