Cordarone

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySanofi Winthrop Industrie
Kod ATCC01BD01
ProceduraNAR
SubstancjaAmiodaron

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cordarone?

Lek Cordarone występuje w postaci tabletek i zawiera jako substancję czynną amiodaronu chlorowodorek. Amiodaron jest silnym lekiem przeciwarytmicznym stosowanym w leczeniu niemiarowego bicia serca.

Stosuje się go w leczeniu groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca:
– zaburzeń rytmu w przebiegu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a
– w migotaniu i trzepotaniu przedsionków, napadowych tachyarytmii nadkomorowych: częstoskurczów nadkomorowych i węzłowych, gdy inne leki nie mogą być zastosowane
– komorowych zaburzeń rytmu (częstoskurcz komorowy, migotanie komór), gdy inne leki przeciwarytmiczne są nieskuteczne.

Reklama

Jaki jest skład Cordarone, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek amiodaronu
1 tabletka zawiera 200 mg chlorowodorku amiodaronu

– Pozostałe składniki to:
skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna 200 mesh, magnezu stearynian, powidon K90 F, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie preparatu Cordarone – jak stosować ten lek?

Leczenie lekiem Cordarone należy rozpocząć w szpitalu, a następnie kontynuowane pod opieką specjalisty.

Dawka nasycająca:
zwykle stosuje się 600 mg na dobę (3 razy po 200 mg) w ciągu tygodnia.

Dawka podtrzymująca:
należy stosować minimalną skuteczną dawkę (umożliwiającą kontrolowanie zaburzeń rytmu); zależnie od indywidualnej wrażliwości dawka wynosi od 100 do 200 mg na dobę.
Cordarone może być stosowany co drugi dzień w dawce 200 mg na dobę lub codziennie w dawce 100 mg na dobę; można stosować również przerwy w przyjmowaniu leku (dwa dni w tygodniu).

Stosowanie u dzieci
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leczenia lekiem Cordarone u dzieci. Dlatego nie zaleca się stosowania leku u tych pacjentów.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Podobnie jak w przypadku wszystkich pacjentów należy stosować minimalną skuteczną dawkę. Nie ma dowodów na to, że pacjenci w podeszłym wieku mogą wymagać dostosowania dawkowania. Jednakże pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej podatni na wystąpienie bradykardii i zaburzeń przewodzenia w przypadku stosowania za dużych dawek. Należy zwrócić szczególną uwagę na czynność gruczołu tarczowego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Istnieje niewiele doniesień dotyczących przedawkowania amiodaronu. Może wystąpić spowolnienie skurczów serca lub częstoskurcz komorowy, zaburzenia typu torsades de pointes, a także obniżenie ciśnienia krwi i uszkodzenie wątroby. Przedawkowanie leku wymaga fachowej pomocy lekarskiej; leczenie jest objawowe. Zarówno amiodaron jak i jego metabolity nie są usuwane podczas dializy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cordarone – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cordarone w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ze względu na wpływ Cordarone na tarczycę płodu stosowanie leku w okresie ciąży jest przeciwwskazane, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Stosowanie leku Cordarone w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Ulotka Cordarone – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Cordarone - 200 mg, Tabletki (Amiodaroni hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Cordarone - 200 mg, Tabletki (Amiodaroni hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 5 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
60%
Słaby
40%
Fatalny
0%

7 komentarzy do “Cordarone”

  1. ★★★☆☆

    Po zastosowaniu leku Cordarone u mojego męża wystąpił niepokojący skutek uboczny w postaci przebarwienia skóry nosa na kolor ciemnoszary. Jest to poważne działanie niepożądane, które wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Należy podkreślić, że każda zmiana w wyglądzie skóry podczas terapii powinna być dokładnie monitorowana i zgłaszana specjaliście. Amiodaron, substancja czynna leku Cordarone, może powodować różne reakcje skórne, w tym nadwrażliwość na światło i przebarwienia. W naszym przypadku konieczna była modyfikacja terapii i wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności.

    Odpowiedz
  2. Przepisano mi Cordarone. Przeczytałem ulotkę. To jakaś koszmarna substancja – ma tyle poważnych, groźnych i szkodliwych działań ubocznych. Boję się tego brać. Czy ktoś ma jakąś pozytywną opinię o tym leku? Powyższe opinie na tym forum są tylko negatywne! Może jakiś lekarz kardiolog się wypowie w tej sprawie?

    Odpowiedz
    • Proszę przede wszystkim konsultować i rozmawiać z lekarzem. Tutaj można sobie poczytać, ale nie brać specjalnie do siebie. Każdy przypadek jest inny i każdy pacjent inaczej reaguje na leczenie. Poza tym ludzie często piszą negatywne rzeczy, a gdy wszystko jest w porządku, to zazwyczaj nie opisują tego w internecie.

      Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się ważnym spostrzeżeniem dotyczącym stosowania leku Cordarone u osoby starszej. W przypadku mojej babci zaobserwowaliśmy poważne działanie niepożądane w postaci znaczącego spadku ciśnienia tętniczego krwi. Niedociśnienie było na tyle wyraźne, że wzbudziło nasz niepokój. Jest to istotna informacja dla opiekunów osób starszych stosujących ten lek, gdyż wymaga szczególnej uwagi i regularnego monitorowania parametrów życiowych podczas terapii.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Po rozpoczęciu terapii lekiem Cordarone zaobserwowałem niepokojące skutki uboczne. Najbardziej dokuczliwe są problemy ze wzrokiem – mam trudności z ostrością widzenia, zwłaszcza podczas czytania i prowadzenia samochodu. Dodatkowo odczuwam znaczne osłabienie organizmu, które wpływa na moją codzienną aktywność i zdolność do wykonywania zwykłych czynności. Te dolegliwości pojawiły się krótko po włączeniu leku do mojego schematu leczenia.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Muszę podzielić się bardzo niepokojącym doświadczeniem z Cordaronem. U mojego męża lek wywołał śródmiąższowe zapalenie płuc, którego skutki leczymy już trzeci miesiąc. Stan jest poważny – mąż jest unieruchomiony, znacząco stracił na wadze, a jego odporność na bakterie jest dramatycznie osłabiona. Wydaje się, że ryzyko związane ze stosowaniem tego leku znacznie przewyższa potencjalne korzyści. Czy istnieją bezpieczniejsze alternatywy o mniejszej toksyczności?

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Chciałbym podzielić się moimi niepokojącymi doświadczeniami z lekiem Cordarone. Z powodu wysokiej zawartości jodu w preparacie, rozwinęła się u mnie nadczynność tarczycy. Co więcej, lek spowodował niekorzystne zmiany w rogówce obu oczu. Te poważne skutki uboczne pokazują, jak istotne jest dokładne monitorowanie stanu zdrowia podczas terapii tym lekiem, szczególnie w zakresie funkcjonowania tarczycy i wzroku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz