Co-Prenessa

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCC09BA04
ProceduraDCP
SubstancjaIndapamid, Peryndopryl

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Co-Prenessa?

Lek Co-Prenessa jest przeznaczony do leczenia nadciśnienia tętniczego (podwyższonego ciśnienia krwi), w przypadkach gdy leczenie samym peryndoprylem jest nieskuteczne. Lek Co-Prenessa zawiera połączenie dwóch substancji czynnych: peryndoprylu i indapamidu.

Peryndopryl należy do grupy inhibitorów enzymu przekształcającego angiotensynę (inhibitorów ACE).
Indapamid należy do leków moczopędnych, to znaczy zwiększających wydalanie moczu.

Reklama

Jaki jest skład Co-Prenessa, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: peryndopryl z tert-butyloaminą i indapamid.

Każda tabletka zawiera 2 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą (co odpowiada 1,67 mg peryndoprylu) oraz 0,625 mg indapamidu.
Każda tabletka zawiera 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą (co odpowiada 3,34 mg peryndoprylu) oraz 1,25 mg indapamidu.
Każda tabletka zawiera 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, co odpowiada 6,68 mg peryndoprylu oraz 2,5 mg indapamidu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, sodu wodorowęglan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Co-Prenessa – jak stosować ten lek?

Lek stosowany jest zwykle w dawce 1 tabletka na dobę, przyjmowana najlepiej rano, przed śniadaniem.
Tabletkę należy połknąć, popijając pełną szklanką wody.
Czas trwania leczenia zależy od decyzji lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tego leku nie było oceniane u dzieci i młodzieży. Z tego też względu lek Co-Prenessa nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Najczęstszym objawem przyjęcia zbyt dużej dawki leku jest nadmierny spadek ciśnienia krwi (niedociśnienie). Inne mogące się pojawić objawy przedawkowania to: nudności, wymioty, kurcze mięśniowe, zawroty głowy, senność, dezorientacja, problemy w oddawaniu moczu. W takim przypadku należy położyć się na wznak (bez podkładania poduszki pod głowę) i skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Co-Prenessa – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się przyjmowanie leku Co-Prenessa przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Co-Prenessa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o ciąży, podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Lekarz zwykle zaleca odstawienie leku Co-Prenessa przed planowaną ciążą lub tak szybko jak tylko możliwe zaraz po stwierdzeniu ciąży oraz zaleca przyjmowanie innego leku zamiast leku Co-Prenessa. Lek Co-Prenessa nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży i nie należy go przyjmować powyżej 3 miesiąca ciąży, ponieważ może mieć bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka, jeżeli jest stosowany po 3 miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub o zamiarze karmienia piersią. Lek Co-Prenessa jest przeciwwskazany do stosowania w czasie karmienia piersią. Lekarz może przepisać inne leczenie, jeżeli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza jeżeli jej dziecko jest noworodkiem lub wcześniakiem.

Ulotka Co-Prenessa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Co-Prenessa - 8 mg + 2,5 mg, Tabletki (tert-Butylamini Perindoprilum + Indapamidum)
Co-Prenessa 2 mg/0,625 mg tabletki - 2 mg + 0,625 mg, Tabletki (tert-Butylamini perindoprilum + Indapamidum)
Co-Prenessa 4 mg/1,25 mg tabletki - 4 mg + 1,25 mg, Tabletki (tert-Butylamini Perindoprilum + Indapamidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Co-Prenessa - 8 mg + 2,5 mg, Tabletki (tert-Butylamini Perindoprilum + Indapamidum)
Co-Prenessa 2 mg/0,625 mg tabletki - 2 mg + 0,625 mg, Tabletki (tert-Butylamini perindoprilum + Indapamidum)
Co-Prenessa 4 mg/1,25 mg tabletki - 4 mg + 1,25 mg, Tabletki (tert-Butylamini Perindoprilum + Indapamidum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
67%
Słaby
0%
Fatalny
33%

3 komentarze do “Co-Prenessa”

  1. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się naszym doświadczeniem ze stosowaniem leku Co-Prenessa w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Niestety, efekty terapii nie są zadowalające. Po przyjęciu leku u mojego męża następuje gwałtowny spadek ciśnienia, który pogłębia się z każdą godziną. Skutki uboczne są bardzo uciążliwe – pojawiają się silne zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz nieprzyjemne mrowienie w rękach. Mimo modyfikacji dawkowania przez lekarkę prowadzącą i zmniejszenia dawki do połowy tabletki, niepożądane objawy nadal występują. Co więcej, zaobserwowaliśmy, że lek ma również negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne męża. Te wszystkie dolegliwości sprawiają, że obecna terapia jest dla pacjenta bardzo uciążliwa i znacząco wpływa na jego codzienne funkcjonowanie.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    W początkowej fazie terapii lekiem Co-Prenessa obserwowałem bardzo dobre rezultaty w kontroli ciśnienia tętniczego, które utrzymywało się na satysfakcjonującym poziomie 105-110/70-65 mmHg. Niestety, po kilku miesiącach regularnego stosowania preparatu zauważyłem istotne zmiany w efektywności leczenia. Wartości ciśnienia stały się niestabilne, a szczególnie niepokojący był wzrost ciśnienia skurczowego, które osiągało nawet 150 mmHg, podczas gdy wartości rozkurczowe pozostawały w normie. Dodatkowo zaobserwowałem pojawienie się uciążliwych działań niepożądanych w postaci szumów usznych oraz wyraźnych wahań nastroju, które znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia. Ze względu na narastające obawy o moje zdrowie oraz brak satysfakcji z obecnych efektów leczenia, podjąłem decyzję o zaprzestaniu stosowania tego preparatu. Planuję wypróbować alternatywne metody kontroli ciśnienia, skupiając się na terapii ziołowej.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Jako 57-letni pacjent stosuję Co-Prenessę 8mg+2,5mg od dwóch miesięcy w dawce połowy tabletki dziennie. W ostatnim czasie zaobserwowałem niepokojące zmiany związane ze spadkiem potencji. Mimo że ulotka informacyjna leku wymienia takie działanie niepożądane wśród możliwych skutków ubocznych, chciałbym uzyskać potwierdzenie, czy rzeczywiście może to być bezpośrednio związane ze stosowaniem Co-Prenessy. Znajduję się w dość niezręcznej sytuacji konsultacyjnej – moja pani kardiolog jest w podobnym wieku co ja, a dodatkowo na wizyty zawsze przychodzę w towarzystwie żony. W związku z tym mam pewne obawy i zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej poruszyć ten delikatny temat podczas następnej wizyty kontrolnej. Czy ktoś znalazł się w podobnej sytuacji i może podzielić się swoimi doświadczeniami?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz