Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Aristo Pharma Sp. z o.o. |
Kod ATC | N06AB10 |
Procedura | DCP |
Substancja | Escytalopram |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Betesda?
Betesda należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu stanowią istotny czynnik rozwoju depresji i podobnych zaburzeń.
Lek Betesda, 20 mg/ml, krople doustne, roztwór zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizody ciężkiej depresji) i zaburzeń lękowych (takich jak: zespół lęku napadowego z agorafobią (lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Betesda, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Betesda – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Betesda – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Betesda w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Betesda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Betesda, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest escytalopram. Każdy 1 ml leku Betesda, krople doustne zawiera 20 mg escytalopramu (w postaci Escytalopramu szczawianu). Jedna kropla zawiera 1 mg escytalopramu.
Inne składniki leku to: propylu galusan, kwas cytrynowy, bezwodny, etanol 96%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Betesda – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy odliczyć wymaganą liczbę kropli do napoju (woda, sok pomarańczowy lub sok jabłkowy), szybko wymieszać, a następnie całość wypić.
Nie mieszać leku Betesda z innymi płynami i nie mieszać z innymi produktami leczniczymi.
Pacjenci dorośli:
Depresja
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może zostać zwiększona przez lekarza do dawki maksymalnej 20 mg (20 kropli) na dobę.
Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa leku Betesda wynosi 5 mg (5 kropli) raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg (10 kropli) na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.
Fobia społeczna
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie zostać zmniejszona przez lekarza do 5 mg (5 kropli) na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.
Uogólniony zaburzenia lękowe
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie zostać zwiększona przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ZOK)
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Betesda to 5 mg (5 mg) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza do 10 mg (10 mg) na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Lek Betesda nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się poniższą ulotką lub charakterystyką.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Betesda powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania należą: zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Należy zabrać ze sobą do lekarza lub do szpitala opakowanie/pojemnik po leku Betesda.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Betesda – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Betesda można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.
Tak jak w wypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Betesda i alkoholu, choć interakcje leku Betesda z alkoholem nie są spodziewane.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Betesda w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią, lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Betesda jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią przed omówieniem z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem. Oczekuje się, że Betesda przenika do mleka ludzkiego. W związku z tym nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia.
Jeśli pacjentka stosuje lek Betesda w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, niskie stężenie glukozy we krwi, sztywność
lub wiotkość mięśni, wzmożone odruchy, drżenia, nerwowość, drażliwość, letarg, płaczliwość, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Betesda. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Betesda, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), który powoduje przyspieszonym oddech i sinicę u dziecka. Objawy te występują zwykle w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.
W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Betesda.
W badaniach na zwierzętach, cytalopram, lek podobny do escytalopramu, wpływa na zmniejszenie jakości spermy. Teoretycznie, może to zaburzać płodność, ale nie zaobserwowano jeszcze takiego wpływu na płodność u ludzi.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Betesda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Betesda - 10 mg, Tabletki powlekane (Escitalopramum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Betesda - 10 mg, Tabletki powlekane (Escitalopramum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z przykrością muszę podzielić się moim negatywnym doświadczeniem z lekiem Betesda, który zakupiłam jako zamiennik Mozarinu. Niestety, preparat wywołał u mnie szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Najbardziej dokuczliwe okazało się zapalenie zatok oraz znacząca suchość błon śluzowych – zarówno w jamie nosowej, ustnej, jak i w krtani. Suchość była na tyle intensywna, że miałam poważne problemy z przełykaniem stałych pokarmów. To doświadczenie pokazuje, jak ważne jest ostrożne podejście do stosowania zamienników, nawet jeśli zawierają tę samą substancję czynną. Zdecydowanie odradzam ten preparat osobom ze skłonnością do problemów z błonami śluzowymi.