Konsultacja merytoryczna:

Elicea

Lek Elicea zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych) oraz zaburzeń lękowych (takich jak zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zespół lęku uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne).

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI – Serotonin Reuptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny. Zaburzenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu odgrywają ważną rolę w rozwoju depresji i związanych z nią zaburzeń.

Jaki jest skład Elicea, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg escytalopramu (co odpowiada 6,39 mg, 12,78 mg lub 25,56 mg szczawianu escytalopramu).

– Ponadto lek zawiera laktozę jednowodną, krospowidon, powidon K 30, celulozę mikrokrystaliczną, skrobię żelowaną kukurydzianą oraz magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromelozę 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171), laktozę jednowodną, makrogol 3000 oraz triacetynę w otoczce.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Elicea – jak stosować ten lek?

Lek Elicea należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek Elicea można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Tabletek nie należy rozgryzać, ponieważ są gorzkie w smaku.

Dorośli
Depresja
Zwykle zalecaną dawką leku Elicea jest 10 mg w pojedynczej dawce raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa wynosi 5 mg w pojedynczej dawce raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawka może zostać zwiększona do 10 mg na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę, maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecaną dawką leku Elicea jest 10 mg w pojedynczej dawce raz na dobę. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 5 mg raz na dobę lub zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na lek.

Zespół lęku uogólnionego
Zwykle zalecaną dawką leku Elicea jest 10 mg w pojedynczej dawce raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecaną dawką leku Elicea jest 10 mg w pojedynczej dawce raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta, lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zwykle zalecaną dawką leku Elicea jest 5 mg w pojedynczej dawce raz na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (w wieku powyżej 65 lat)
Leku Elicea zazwyczaj nie stosuje się u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji, patrz punkt 2 poniższej ulotki „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Elicea”.

Dzieci i młodzież poniżej 18 lat
Jeśli zachodzi taka konieczność, tabletki można podzielić na połowy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej dawki leku Elicea niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem pogotowia ratunkowego, nawet wówczas, gdy pacjent nie odczuwa żadnych objawów. Do objawów przedawkowania zalicza się: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżone ciśnienie krwi oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub do szpitalu należy zabrać opakowanie leku Elicea.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elicea – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Elicea może być stosowany podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Tak jak w przypadku innych leków, leku Elicea nie należy przyjmować jednocześnie z alkoholem, chociaż nie wykazano oddziaływania leku Elicea z alkoholem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Elicea w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza. Jeśli pacjentka jest w ciąży nie powinna przyjmować leku Elicea, zanim nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści wynikających z jego stosowania.

Jeśli pacjentka stosuje lek Elicea w 3 ostatnich miesięcy ciąży, powinna mieć świadomość, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina barwa skóry, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożone odruchy, drżenie, drżączka, drażliwość, letarg, płaczliwość, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Pacjentka powinna mieć pewność, że położna i (lub) lekarz wiedzą, że przyjmuje ona lek Elicea. Leki takie jak Elicea, przyjmowane w czasie ciąży, szczególnie w 3 ostatnich miesiącach ciąży, mogą zwiększać ryzyko ciężkiego zaburzenia u dziecka, tzw. przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN), objawiającego się zwiększeniem częstości oddychania i sinieniem skóry.

Objawy występują przeważnie w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecka. Jeżeli wystąpią powyższe objawy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub położną.

W przypadku stosowania leku Elicea podczas ciąży, nigdy nie należy nagle odstawiać leku.

Leku Elicea nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią bez uprzedniego rozważenia przez lekarza ryzyka i korzyści wynikających z leczenia.

Ulotka Elicea – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Elicea, 5 mg, 10 mg, 20 mg, tabletki powlekane - Escitalopramum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 196 razy

Rozmiar plku 100.78 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Elicea m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Elicea, 5 mg, 10 mg, 20 mg, tabletki powlekane - Escitalopramum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 156 razy

Rozmiar plku 203.59 KB

Cena - ile kosztuje Elicea?

Cena Elicea i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Elicea.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Elicea? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

3 komentarze do “Elicea”

  1. Brałam lek ok 1,5 roku mega mega mi pomógł – brak lęków i normalne życie… żadnych objawów od początku ….ale przy 2 tabletkach byłam trochę senna ,zeszłam na 1,5 i było ok nawet bardzo- po 1,5 roku niestety libido bardzo spadło i stało się to frustrujące do tego pojawiło się ok 20 mega znużenie a pobudka ok 1 lub 3 w nocy i rześka ….kazano przejść na dulsevia ale coś mnie zraża opis biorących bo głównie skarżą się na skutki uboczne

    Odpowiedz
  2. Uzywałam dwa miesiace mega efekt zaczełam dobrze funkcjonowac ,skonczyły mi się leki nie poszłam do lekarza powrociły dolegliwosci polecam działa.

    Odpowiedz
  3. Wstyd przyznać, ale miałam depresję. Mój lekarz przepisał mi właśnie Elicea. Ten lek naprawdę mi pomógł w trudnych momentach. Chodź początki stosowania były, organizm musiał się przyzwyczaić do tego leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Paracetamol Filofarm (Opakowanie: 20 )Paracetamol Filofarm (Opakowanie: 20 ) to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Stosuje się go w leczeniu bóli o różnej etiologii: bóle głowy, mięśni, zębów, stawów, nerwobóle, bóle miesiączkowe, a także w gorączce, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy. Lek ten jest przeznaczony dla pacjentów w wieku powyżej 12 lat.
Efekt działania…

3.29 

Zastosowanie Nivea Men antyperspirant dla mężczyzn (Opakowanie: 50 ml)Nivea Men antyperspirant dla mężczyzn (Opakowanie: 50 ml) to antyperspirant, który dba o skórę mężczyzn z lepszą skutecznością i zapewnia przyjemne uczucie suchości przez cały dzień.

Produkt utrzymuje pod pachami 48-godzinną ochronę, zapewniającą świeżość i przyjemny zapach.Efekt działania Nivea Men antyperspirant dla mężczyzn (Opakowanie: 50 ml)Antyperspirant chroni przed wilgocią pod…

15.91 

Zastosowanie Eucerin Atopicontrol olejek do kąpieli (Opakowanie: 400 ml)Eucerin Atopicontrol olejek do kąpieli (Opakowanie: 400 ml) to olejek pielęgnacyjny do kąpieli i pod prysznic, przeznaczony do codziennego stosowania, również przy ostrych objawach atopowego zapalenia skóry.

Naturalne olejki pielęgnacyjne zapewniają intensywne odżywienie skóry, a także uzupełniają poziom lipidów. Pozostawiają skórę wyraźnie gładszą i miękką.

Olejek nie…

76.99 

Krople Multilac Baby (Opakowanie: 2 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

52.33 

Cuk. VERBENA Melisa zioł.z vit C (Opakowanie: 60 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

2.83 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief