Atrodil

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCR03BB01
ProceduraNAR
SubstancjaBromek ipratropiowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Atrodil?

Atrodil jest w postaci roztworu pod ciśnieniem do inhalacji. Lek zawiera ipratropiowy bromek, który należy do grupy leków określanych jako leki rozszerzające oskrzela.

Atrodil jest wskazany jako lek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej.

Reklama

Jaki jest skład Atrodil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ipratropiowy bromek. Każda dawka inhalacyjna zawiera 21 mikrogramów ipratropiowego bromku jednowodnego, co odpowiada 20 mikrogramom ipratropiowego bromku.

Pozostałe składniki to: 1,1,1,2-tetrafluoroetan, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona, etanol bezwodny.

Dawkowanie preparatu Atrodil – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
2 dawki (rozpylenia) przy każdym zastosowaniu, 4 razy na dobę, ale nie więcej niż 12 rozpyleń na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej.

Jeżeli leczenie nie przynosi znaczącej poprawy lub jeżeli stan pacjenta ulega pogorszeniu, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia nowego planu leczenia.

W przypadku nagłej lub gwałtownie nasilającej się duszności (trudności w oddychaniu), należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

U dzieci aerozol Atrodil należy stosować jedynie pod kontrolą osoby dorosłej.

Sposób podawania
W celu uzyskania najlepszych wyników leczenia, ważne jest prawidłowe stosowanie aerozolu inhalacyjnego, w sposób przedstawiony poniżej. W razie jakichkolwiek wątpliwości po przeczytaniu poniższych instrukcji, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Szcegółowa instrukcja korzystania z inhalatora znajduje się w załączonej poniżej ulotce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Mogą wystąpić łagodne objawy przedawkowania bromku ipratropiowego, takie jak: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia ostrości widzenia oraz przyspieszenie czynności serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atrodil – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Atrodil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku w czasie ciąży. Lek Atrodil należy stosować w ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.

Nie wiadomo, czy ipratropiowy bromek przenika do mleka kobiecego. Dlatego należy stosować lek Atrodil u kobiet karmiących piersią jedynie wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.

Ulotka Atrodil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Atrodil - 20 mcg/dawkę inh., Aerozol inhalacyjny, roztwór (Ipratropii bromidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Atrodil - 20 mcg/dawkę inh., Aerozol inhalacyjny, roztwór (Ipratropii bromidum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.2 na 5 gwiazdek (na podstawie 4 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
25%
Neutralny
75%
Słaby
0%
Fatalny
0%

4 komentarze do “Atrodil”

  1. ★★★☆☆

    Stosuję Atrodil i muszę przyznać, że lek przynosi pewną ulgę w moich dolegliwościach. Jednak efekty terapii nie są tak spektakularne, jak początkowo oczekiwałem. Owszem, zauważam poprawę swojego stanu zdrowia, ale liczyłem na bardziej znaczącą zmianę samopoczucia. Mimo to kontynuuję leczenie, obserwując stopniowe, choć umiarkowane postępy w moim stanie zdrowia.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się moim niezbyt pozytywnym doświadczeniem ze stosowaniem leku Atrodil. W moim przypadku lek wywołał poważne skutki uboczne w postaci nasilonych problemów z oddychaniem, które doprowadziły do hospitalizacji. Lekarze początkowo mieli trudności z ustaleniem przyczyny moich dolegliwości. To ja sama zasugerowałam możliwy związek z przyjmowanym lekiem Atrodil. Moja intuicja okazała się słuszna – po odstawieniu preparatu zaobserwowałam znaczącą poprawę stanu zdrowia i ustąpienie problemów oddechowych. To doświadczenie pokazuje, jak ważna jest uważna obserwacja reakcji organizmu na przyjmowane leki.

    Odpowiedz
  3. ★★★★☆

    Stosuję Atrodil i jestem bardzo zadowolony z efektów terapii. Lek jest przez mnie dobrze tolerowany – nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych podczas przyjmowania tego preparatu. Moje doświadczenie z Atrodilem jest w pełni pozytywne, a terapia przebiega bez żadnych komplikacji czy niepożądanych reakcji organizmu.

    Odpowiedz
  4. ★★★☆☆

    Po dokładnym zapoznaniu się z ulotką leku Atrodil odczuwam pewien niepokój związany z jego stosowaniem. Jest to zrozumiała reakcja, gdyż informacje o możliwych działaniach niepożądanych mogą budzić obawy. Zdaję sobie jednak sprawę, że ulotki leków zawsze przedstawiają pełne spektrum potencjalnych skutków ubocznych, nawet tych niezwykle rzadkich. Mimo to, dla własnego bezpieczeństwa i spokoju umysłu, planuję szczegółowo omówić wszystkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym. Wierzę, że specjalista pomoże mi ocenić rzeczywiste ryzyko i korzyści wynikające z terapii tym lekiem w moim konkretnym przypadku. Być może istnieją też alternatywne metody leczenia, które warto rozważyć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz