Substancja: Bromek ipratropiowy
(opis substancji oraz lista leków)Bromek ipratropiowy – lek o działaniu rozszerzającym oskrzela, pochodna atropiny. Mechanizm działania bromku ipratropiowego polega na blokowaniu receptorów cholinergicznych zlokalizowanych w drogach oddechowych, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich i rozszerzenie oskrzeli (efekt utrzymuje się około 6h). Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie podtrzymujące stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc, napadów duszności u chorych na astmę oraz leczenie alergicznego nieżytu nosa.

Bromek ipratropiowy dostępny jest w postaci aerozolu inhalacyjnego oraz roztworu do nebulizatora. Lek może być stosowany zarówno w monoterapii jak i leczeniu skojarzonym np. z beta-mimetykami, które potęgują rozszerzenie oskrzeli. Bromek ipratropium występuje również w połączeniu z fenoterolem, salbutamolem lub ksylometazoliną.

Możliwe działania niepożądane: mogą się nieznacznie różnić w zależności od drogi podania. Najczęściej mogą pojawić się ból głowy, zawroty głowy, kaszel, miejscowe podrażnienie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, zaparcia, biegunki, zaburzenia akomodacji oka, pokrzywka, wysypka, świąd.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market