Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Kwas borowy, Kwas galusowy, Kwas octowy lodowaty, Kwas salicylowy, Salicylan metylu, Tanina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Acifungin?
Acifungin jest złożonym lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym oraz słabym przećiwbakteryjnym, do stosowania miejscowego, wyłącznie na skórę. Dodatkowo wykazuje działanie ściągające oraz keratolityczne (złuszczające).
Ponieważ Acifungin zawiera między innymi substancje pochodzenia naturalnego, możliwe jest powstawanie drobnego osadu.
Wskazania do stosowania:
– choroby grzybicze skóry o łagodnym przebiegu (takie jak: grzybica micdzypalcowa i potnicowa, grzybica pachwin, grzybica skóry gładkiej).
Jaki jest skład Acifungin, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: kwas borowy, kwas salicylowy, kwas galusowy bezwodny, kwas octowy lodowaty, tanina, metylu salicylan.
100 g roztworu zawiera:
kwas borowy (Acidum boricum) 2,5 g
kwas salicylowy (Acidum salicylicum) 0,6 g
kwas galusowy bezwodny (Acidum gallicum cmhydricum) 1 g
kwas octowy lodowaty (Acidum aceticum glac i ale) 1,2 g
tanina (Tanninum) 6,1 g
metylu salicylan (Methylis salicylan) 1 g
Pozostałe składniki to: etanol bezw-odny, etylu octan.
Dawkowanie preparatu Acifungin – jak stosować ten lek?
Zalecane dawkowanie
Miejsca chorobowo zmienione należy pędzlować 2 lub 3 razy na dobę. Lek należy stosować wyłącznie na małą powierzchnię skóry) (nie większą niż kilkanaście cm2). Nie należy stosować powyżej 4 tygodni bez porozumienia z lekarzem. Do nakładania leku należy używać pędzelka dołączonego do zakrętki.
Sposób stosowania leku
– Przed zastosowaniem leku należy wstrząsnąć butelkę.
– Przed nałożeniem leku Acifungin, miejsce leczone należy otoczyć warstwą maści lub kremu o działaniu ochronnym, np. pastą cynkową. Ma to na celu zabezpieczenie przed przedostaniem się leku na zdrową skórę.
– Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce.
– Podczas stosowania leku Acifungin należy uważać, by nie dostał się on do oczu ani na błony śluzowe. Jeśli do tego dojdzie, należy przepłukać je wodą i skontaktować się z lekarzem.
– Należy unikać kontaktu ubrania lub innych przedmiotów z lekiem Acifungin, ponieważ może on spowodować trwałe zaplamienie.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku długotrwałego stosowania leku, zastosowania go na dużą powierzchnię skóry lub na uszkodzoną skórę, może dojść do wchłonięcia i nagromadzenia w organizmie substancji wchodzących w skład leku. Kwas borowy może powodować wystąpienie objawów takich jak brak łaknienia, zmniejszenie masy ciała, wymioty, biegunka, niedokrwistość.
Jeśli pacjent omyłkowo zastosował lek doustnie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Omyłkowe połknięcie leku lub zastosowanie go na duże powierzchnie skóry, może spowodować ostre zatrucie kwasem borowym objawiające się biegunką, wymiotami, bólem brzucha, występowaniem krwi w stolcu, uszkodzeniem wątroby i nerek, niewydolnością krążenia obwodowego, wysypką, gorączką, zapaścią, drgawkami. Może nawet nastąpić zgon.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acifungin – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Acifungin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią, nie należy stosować leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Acifungin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Acifungin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Acifungin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Acifungin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Acifungin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Acifungin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.