Fluoksetyna EGIS

Fluoksetyna EGIS to lek przeciwdepresyjny, który działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu. Jest to substancja, która pomaga utrzymać równowagę psychiczną. Fluoksetyna jest często stosowana w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) oraz bulimii. Fluoksetyna jest wydalana głównie z moczem (około 60%). Okres półtrwania na etapie eliminacji dla fluoksetyny wynosi od 4 do 6 dni, natomiast dla norfluoksetyny może trwać nawet do 16 dni. Należy uwzględnić, że lek utrzymuje się w organizmie do 5-6 tygodni po zaprzestaniu leczenia1. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Fluoksetyna EGIS jest dostępna na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Fluoksetyna EGIS należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI).

Lek Fluoksetyna EGIS jest stosowany w następujących wskazaniach:
Dorośli
 Depresja
 Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (natrętne myśli i zachowania obsesyjne)
 Bulimia: Fluoksetyna EGIS jest stosowana wraz z psychoterapią do leczenia przymusu objadania się i wymiotowania.

Dzieci i młodzież w wieku 8 lat i powyżej
 Epizody depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, gdy objawy depresji nie ustępują po 4-6 sesjach psychoterapii. U dzieci i osób młodych z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lek Fluoksetyna EGIS można stosować tylko w połączeniu z jednoczesną terapią psychologiczną.

Skład

– Substancją czynną leku jest fluoksetyna. Każda kapsułka twarda zawiera 10 lub 20 mg fluoksetyny (w postaci chlorowodorku fluoksetyny).

– Pozostałe składniki to:

Kapsułki twarde 10 mg: magnezu stearynian, skrobia żelowana, laktoza jednowodna (56,8 mg).
Powłoczka kapsułki: żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.

Kapsułki twarde 20 mg: krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, mikrokrystaliczna celuloza, laktoza jednowodna (146,6 mg).
Powłoczka kapsułki: indygotyna (E132), żółcień chinolinowa (E104), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Zalecana dawka to:
 Depresja: zalecana dawka wynosi 20 mg na dobę. Lekarz prowadzący dokona oceny i dostosuje dawkę, jeżeli to konieczne w ciągu 3 do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli to konieczne, dawka może być stopniowo zwiększana do maksimum 60 mg dziennie. Dawka powinna być zwiększana ostrożnie, aby zapewnić stosowanie najmniejszej efektywnej dawki. Samopoczucie może nie poprawić się natychmiast po rozpoczęciu przyjmowania leku. Pierwsze efekty leczenia mogą być odczuwalne dopiero po pewnym czasie, zwykle po kilku tygodniach leczenia.
Pacjenci z depresją powinni być leczeni przez co najmniej 6 miesięcy.
 Bulimia: zalecana dawka to 60 mg na dobę.
 Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: zalecana dawka to 20 mg na dobę. Lekarz prowadzący dokona przeglądu i dostosuje dawkę, jeżeli to konieczne po 2 tygodniach leczenia. Jeżeli to konieczne, dawka może być stopniowo zwiększana do maksimum 60 mg na dobę. Jeżeli nie nastąpi poprawa w ciągu 10 tygodni, lekarz prowadzący rozważy zasadność dalszego stosowania leku Fluoksetyna EGIS.

Osoby w podeszłym wieku
Dawkę leku należy ostrożnie stopniowo zwiększać, a dawka dobowa nie powinna na ogół przekraczać 40 mg.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg na dobę.

Niewydolność wątroby
Jeżeli występują zaburzenia wątroby lub stosowane są inne leki, które mogą wpływać na fluoksetynę, lekarz prowadzący może przepisać mniejsze dawki lub stosowanie fluoksetyny co drugi dzień.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18 lat z depresją
Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez specjalistę. Dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę. Po 1 do 2 tygodni lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę. Dawka powinna być zwiększana ostrożnie, aby zapewnić stosowanie najmniejszej dawki efektywnej. Dzieci o mniejszej masie ciała mogą wymagać mniejszych dawek. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie nastąpi poprawa stanu chorego, lekarz rozważy zasadność dalszego leczenia.

Sposób podawania:
Kapsułki należy połykać, popijając wodą. Nie należy żuć kapsułek.

Przedawkowanie

Należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Przedawkowanie może spowodować nudności, wymioty, zawroty głowy, drgawki, palpitacje, niepokój. W wypadku przedawkowania lub podejrzenia przedawkowania należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub wezwać pogotowie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Fluoksetyna EGIS można przyjmować z pokarmem lub bez, zależnie od uznania.
Należy unikać alkoholu podczas stosowania tego leku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Donoszono o podwyższonym ryzyku wad wrodzonych, zwłaszcza wad serca, u dzieci, których matki przyjmowały fluoksetynę w pierwszych miesiącach ciąży. W populacji ogólnej około 1 na 100 noworodków rodzi się z wadą serca. Jeśli matka przyjmowała fluoksetynę wskaźnik wzrasta do 2 na 100 noworodków.
Pacjentka i lekarz prowadzący mogą zdecydować o stopniowym zaprzestaniu przyjmowania fluoksetyny w czasie ciąży. Lekarz prowadzący może jednak w szczególnych okolicznościach zalecić kontynuowanie przyjmowania fluoksetyny.
Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Fluoksetyna EGIS, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.
Należy zachować ostrożność, ponieważ u noworodków, których matki stosowały fluoksetynę w ostatnich 3 miesiącach ciąży zgłaszano objawy, takie jak: drażliwość, drżenie, osłabienie mięśni, nieustanny płacz, problemy ze ssaniem lub ze snem.

Karmienie piersią
Fluoksetyna jest wydzielana z mlekiem matki i może wykazywać działania niepożądane u noworodków.
Można karmić piersią tylko w razie absolutnej konieczności. W wypadku kontynuowania karmienia piersią, lekarz prowadzący może zalecić stosowanie fluoksetyny w mniejszej dawce.

Płodność
Badania na zwierzętach wykazały, że fluoksetyna może obniżać jakość nasienia. Teoretycznie może to mieć wpływ na płodność, ale jak dotychczas nie obserwowano wpływu na płodność u ludzi.

Ulotka Fluoksetyna EGIS

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fluoksetyna EGIS (forum)

Stosujesz Fluoksetyna EGIS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

3 komentarze do “Fluoksetyna EGIS”

  1. Fluoksetyna EGIS – nie jestem.z tego leku zadowolona Po miesiącu brania 20mg dziennie mam zawroty głowy podczas chodzenia ,spięte mięśnie brzucha,spowolnione myślenie, powolny chód.Nie mogę.myslec intensywnie bo powstają bóle głowy.Trudnosci w koncentracji uwagi spowalniają i utrudniają prace.Do wszystkiego trzeba się zmuszać.Chemiczny posmak w ustach.Coś dziwnego z jelitami się dzieje ,taka ogólną ocieżalość organizmu .Nie polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fluoksetyna EGIS. Podziel się doświadczeniami na forum.