Oleomint

Oleomint to lek roślinny zawierający olejek miętowy. Jest stosowany w objawowym leczeniu umiarkowanych skurczów przewodu pokarmowego, wzdęć oraz bólu brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Lek pomaga przywrócić właściwą pracę jelit poprzez zmniejszenie stanów skurczowych mięśniówki ściany jelit. Oleomint jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Oleomint jest lekiem roślinnym zawierającym olejek miętowy. Lek pomaga przywrócić właściwą pracę jelit poprzez zmniejszanie stanów skurczowych mięśniówki ściany jelit.

Oleomint jest stosowany w objawowym leczeniu umiarkowanych stanów skurczowych przewodu pokarmowego, wzdęć (gazów) oraz bólu brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego.

Kapsułki leku Oleomint posiadają warstwę powlekającą zabezpieczającą przed działaniem soku żołądkowego, umożliwia to przejście kapsułek przez cały żołądek i początkową część jelita. Dzięki temu kapsułki mogą dotrzeć do dalszych części jelit, gdzie pożądane jest działanie leku. Dopiero wtedy olejek miętowy uwalnia się z kapsułki.

Jeśli po upływie od 7 do 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

– Substancją czynną leku jest olejek miętowy. Każda kapsułka zawiera 182 mg miętowego olejku eterycznego (Mentha x piperita L., aetheroleum).

– Pozostałe składniki to: osłonka kapsułki: żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171), chlorofilina sodowo-miedziowa (E 141), woda oczyszczona; warstwa zabezpieczająca przed działaniem soku żołądkowego: kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu metylu (1:1), karboksymetyloceluloza sodowa, talk, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Młodzież w wieku powyżej 12 lat, dorośli, osoby w podeszłym wieku
1-2 kapsułki do trzech razy na dobę, zależnie od nasilenia objawów.

Dzieci
Dzieci w wieku 8-12 lat

1 kapsułka do trzech razy na dobę.

Dzieci w wieku poniżej 8 lat
Nie zaleca się podawania leku dzieciom w wieku poniżej 8 lat.

Zaburzenia nerek
Nie ustalono dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek.

Zaburzenia wątroby
Nie należy stosować leku Oleomint u pacjentów z chorobami wątroby.

Sposób podawania
Lek stosuje się doustnie. Kapsułki należy przyjmować przed jedzeniem (30-60 minut przed posiłkiem) z niewielką ilością wody. Nie należy przyjmować kapsułek bezpośrednio po posiłku.

Kapsułki należy połykać w całości, nie należy ich żuć ani łamać, ponieważ spowoduje to uszkodzenie specjalnej warstwy zabezpieczającej przed działaniem soku żołądkowego, która umożliwa im dotarcie do właściwej części jelita.

Czas stosowania
Lek Oleomint należy stosować do czasu ustąpienia objawów.

Jeśli jednak po upływie 1 do 2 tygodni nie nastąpiła poprawa, należy skontaktować się z lekarzem, który może zdecydować o kontynuowaniu leczenia przez okres do trzech miesięcy.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub oddziału ratunkowego szpitala.

Przedawkowanie może prowadzić do ciężkich objawów ze strony układu pokarmowego, biegunki, zmian skórnych wokół odbytu (owrzodzenie odbytu), drgawek padaczkowych, utraty przytomności, bezdechu, nudności, zaburzeń rytmu serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie przeprowadzono specjalnych badań dotyczących oddziaływania olejku miętowego z alkoholem. Podczas jednoczesnego przyjmowania leku Oleomint z alkoholem mogą nasilić się działania niepożądane.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się przyjmowania leku Oleomint w okresie ciąży i karmienia piersią.
Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Prowadzenie pojazdów

Nie wykonano badań wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Oleomint

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Oleomint (forum)

Stosujesz Oleomint? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Oleomint. Podziel się doświadczeniami na forum.