Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | M05BA04 |
Procedura | NAR |
Substancja | Kwas alendronowy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ostemax 70 comfort?
Ostemax 70 comfort, którego substancją czynną jest kwas alendronowy (alendronian), jest lekiem z grupy bisfosfonianów, stosowanym w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie.
Osteoporoza charakteryzuje się postępującym zmniejszaniem się masy prawidłowej tkanki kostnej, co powoduje osłabienie wytrzymałości szkieletu. Najczęstszymi powikłaniami osteoporozy są złamania kości, zazwyczaj w obrębie szyjki kości udowej, kręgów lub kości nadgarstka.
Alendronian umiejscawia się w ogniskach postępującego zaniku tkanki kostnej. W wyniku jego działania dochodzi do stopniowego przyrostu masy kostnej.
Wskazaniem do stosowania leku jest:
Leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie, w celu zmniejszenia ryzyka złamań, w tym złamań kompresyjnych trzonów kręgów i szyjki kości udowej. Leczenie osteoporozy u mężczyzn w celu zapobiegania złamaniom kręgów i szyjki kości udowej.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Ostemax 70 comfort, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Ostemax 70 comfort – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ostemax 70 comfort – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Ostemax 70 comfort w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Ostemax 70 comfort – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Ostemax 70 comfort, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest kwas alendronowy. 1 tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego, co odpowiada 91,36 mg alendronianu sodu trójwodnego.
– Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Dawkowanie preparatu Ostemax 70 comfort – jak stosować ten lek?
Doustnie: 1 tabletka 70 mg raz w tygodniu.
Lek należy przyjmować przynajmniej na pół godziny przed pierwszym posiłkiem, napojem, a także przyjęciem innych leków, popijając szklanką przegotowanej wody. Inne napoje (również woda mineralna, soki, kawa, herbata), żywność i leki zmniejszają wchłanianie leku.
W celu ułatwienia przedostania się tabletki do żołądka i zmniejszenia ryzyka wywołania miejscowych podrażnień w przełyku oraz działań niepożądanych należy przestrzegać następujących zaleceń:
– lek należy przyjmować rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka, popijając pełną szklanką przegotowanej wody (nie mniej niż 200 ml);
– tabletkę należy połykać tylko w całości, nie należy tabletki żuć lub dopuścić do jej rozpuszczenia w jamie ustnej, ze względu na możliwość wystąpienia owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła;
– po połknięciu tabletki, nie należy się kłaść przez co najmniej pół godziny, do czasu pierwszego posiłku, którego nie należy spożyć wcześniej niż 30 minut po połknięciu tabletki;
– leku nie należy stosować wieczorem lub przed porannym wstaniem z łóżka.
Podczas leczenia należy spożywać odpowiednią ilość wapnia, a w razie niewystarczającej jego podaży w diecie, przyjmować dodatkowo preparaty wapnia i witaminy D (szczególnie ważne podczas leczenia glikokortykosteroidami). Wskazane jest również zaprzestanie palenia oraz regularne ćwiczenia fizyczne.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przedawkowania leku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie może spowodować hipokalcemię (zmniejszenie stężenia wapnia we krwi), hipofosfatemię (zmniejszenie stężenia fosforanów we krwi) i objawy niepożądane dotyczące górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak: niestrawność, zgaga, zapalenie przełyku i zapalenie błony śluzowej żołądka lub choroba wrzodowa żołądka.
Leczenie: Należy podać mleko lub leki zobojętniające sok żołądkowy, w celu związania alendronianu. Ze względu na niebezpieczeństwo podrażnienia przełyku nie wolno wywoływać wymiotów, a pacjent powinien pozostawać w pozycji siedzącej lub stojącej.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ostemax 70 comfort – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy przyjmować na czczo:
– przynajmniej na pół godziny przed pierwszym posiłkiem, napojem, a także innymi lekami.
– tabletkę należy popić szklanką przegotowanej wody. Inne napoje (również woda mineralna), żywność i leki zmniejszają wchłanianie leku.
– po przyjęciu leku należy bezwzględnie zachować pozycję pionową tzn. nie wolno się kłaść.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ostemax 70 comfort w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. Leku Ostemax 70 comfort nie należy stosować w okresie w ciąży.
Ulotka Ostemax 70 comfort – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Ostemax 70 comfort - 70 mg, Tabletki (Acidum alendronicum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ostemax 70 comfort - 70 mg, Tabletki (Acidum alendronicum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Przyjmuję Ostemax już od ponad dekady, a moja historia z tym lekiem rozpoczęła się w okresie, gdy doznałam poważnych złamań – ręki, śródstopia oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przeprowadzone wówczas badanie densytometryczne wykazało u mnie osteopenię, w związku z czym zalecono mi terapię Ostemaxem. Równolegle stosuję suplementację wapnia w połączeniu z witaminą D3.
Po dziesięciu latach systematycznego leczenia wykonałam kontrolne badanie densytometryczne w tej samej placówce w Sopocie. Porównanie wyników z poprzednimi parametrami wykazało, że choroba nie postępuje – wartości pozostały na tym samym poziomie, co świadczy o skuteczności terapii. Przez cały okres stosowania leku nie doświadczyłam żadnych efektów ubocznych ani dyskomfortu po przyjęciu tabletki.
Warto podkreślić, że ściśle przestrzegam zaleceń dotyczących przyjmowania Ostemaxu – zawsze pozostaję w pozycji pionowej przez 30 minut po zażyciu leku oraz popijam go pełną szklanką przegotowanej wody. Uważam, że właśnie ta systematyczność i dokładne przestrzeganie zasad przyjmowania leku przyczyniły się do powstrzymania rozwoju choroby i dobrych rezultatów leczenia.
Po zastosowaniu pierwszej tabletki Ostemax 70 comfort doświadczyłam szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przez kilka kolejnych dni utrzymywały się uporczywe nudności oraz dokuczliwe pieczenie w żołądku. Dodatkowo, wystąpiło u mnie znaczne wzdęcie brzucha – czuję się tak, jakbym była nienaturalnie napuchnięta, porównywalne do uczucia po zjedzeniu dużej ilości wzdymających produktów. Te dolegliwości znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia i budzą mój niepokój odnośnie dalszego stosowania leku.
Przyjmuję Ostemax 70 Comfort od miesiąca w ramach terapii osteoporozy. W tym czasie zaobserwowałam niepokojące dolegliwości w postaci silnych bólów, które występują w różnych częściach ciała. Jest to dla mnie trudne doświadczenie, ponieważ bóle są dość intensywne i wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Obecnie rozważam dalszą kontynuację leczenia tym preparatem i zastanawiam się, czy te dolegliwości są typowym objawem podczas stosowania leku? Chciałabym dowiedzieć się, czy inne osoby miały podobne odczucia podczas terapii Ostemaxem?
Chciałbym podzielić się niepokojącym doświadczeniem związanym ze stosowaniem leku Ostemax 70 comfort przez moją mamę. Po przyjęciu zaledwie sześciu tabletek zaobserwowaliśmy znaczące pogorszenie jej stanu zdrowia. Co szczególnie niepokojące, mimo że wcześniej nigdy nie uskarżała się na problemy z kręgosłupem, po około sześciu tygodniach terapii pojawiły się wyraźne zmiany w odcinkach L3-L4. Wpływ leku był zauważalny nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym – mama, która zawsze była osobą pogodną i pełną energii, stała się przygnębiona i pesymistycznie nastawiona do życia. Coraz większym wyzwaniem było dla niej nawet tak podstawowe czynności jak wstawanie z łóżka. Te niepokojące objawy ostatecznie doprowadziły do decyzji o przerwaniu terapii. Jest to dla nas trudne doświadczenie, szczególnie obserwując tak drastyczną zmianę w samopoczuciu i funkcjonowaniu bliskiej osoby.