Klabion

Tabletki Klabion zawierają klarytromycynę. Jest to antybiotyk makrolidowy, który działa
przeciwbakteryjnie w zakażeniach wywołanych różnymi bakteriami chorobotwórczymi.

Klabion wskazany jest w leczeniu lekkich i średnio ciężkich zakażeń, wywołanych przez bakterie wrażliwe na działanie tego antybiotyku:
– zapaleń gardła i migdałków,
– ostrego zapalenia zatok,
– ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci,
– zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli,
– zapalenia płuc,
– niepowikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich,
– choroby wrzodowej dwunastnicy przebiegającej z zakażeniem Helicobacter pylori (w leczeniu skojarzonym z inhibitorami pompy protonowej i np. amoksycyliną),
– rozsianych zakażeń Mycobacterium avium lub Mycobacterium intracellulare oraz w zapobieganiu uogólnionym zakażeniom wywołanym przez kompleks Mycobacterium avium (MAC) u pacjentów z obniżoną odpornością, a zwłaszcza zakażonych HIV.

Skład

Substancją czynną leku jest klarytromycyna.
1 tabletka powlekana zawiera 250 mg lub 500 mg klarytromycyny.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana (Starch 1500), Powidon 30, kroskarmeloza sodowa, talk, kwas stearynowy, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna.
Otoczka: Hypromeloza, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek, Tween 80, kwas sorbowy, aromat waniliowy, lak żółcieni chinolinowej.

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Klabion?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Lek należy przyjmować tak jak zalecił lekarz.

Dawki dla dorosłych są ustalone w zależności od rodzaju i ciężkości zakażenia.
• Zapalenie gardła i migdałków: 250 mg dwa razy na dobę przez 10 dni.
• Ostre zapalenie zatok szczękowych: 500 mg dwa razy na dobę przez 14 dni.
• Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowanego przez:
– S. pneumoniae lub M. catarrhalis: 250 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni
– H. influenzae: 500 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni.
• Zapalenie płuc wywołane przez S. pneumoniae, M. pneumoniae: 250 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni.
• Niepowikłane zakażenia skóry: 250 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni.
• Zakażenia wywołane przez kompleks Mycobacterium avium (leczenie i zapobieganie): 500 mg dwa razy na dobę.

W eradykacji H. pylori klarytromycynę stosuje się w skojarzeniu z innymi lekami, w jednym z kilku schematów terapeutycznych, podając 500 mg klarytromycyny co 12 godzin przez 14 do 28 dni. U pacjentów, u których terapia klarytromycyną nie przyniosła rezultatów, należy wykonać test wrażliwości i ewentualnie wdrożyć inne leczenie.

Czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj od 6 do 14 dni.

Dzieci w wieku 12 lat i starsze: dawkowanie jak u dorosłych.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat: stosowanie klarytromycyny w postaci tabletek w tej grupie pacjentów nie jest zalecane.

Pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby
U pacjentów z prawidłową czynnością nerek nie ma konieczności modyfikacji dawki klarytromycyny w niewydolności wątroby. Jednak jeśli współistnieje ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min), niezależnie od czynności wątroby, dawkę należy zmniejszyć o połowę lub wydłużyć przerwy między kolejnymi podaniami.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo przyjął więcej niż dwie tabletki leku Klabion w ciągu doby lub dziecko przypadkowo połknęło tabletkę, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, nawet jeśli nie występują objawy lub dolegliwości. Lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leczenia podtrzymującego i usunięciu niewchłoniętego leku.
Przedawkowaniu leku Klabion mogą towarzyszyć objawy ze strony przewodu pokarmowego jak wymioty i ból żołądka.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Klarytromycyna może być przyjmowana razem z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Tabletki można popić niewielką ilością wody lub mlekiem.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Klabion. Bezpieczeństwo stosowania leku Klabion tabletki w okresie ciąży
i karmienia piersią nie zostało określone. Lekarz podejmie decyzję o stosowaniu leku Klabion po dokładnej ocenie korzyści do ryzyka.

Reklama

Ulotka Klabion

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Klabion - forum

Stosujesz Klabion? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

6 komentarzy do “Klabion”

  1. Seniorka, mam POCHP ,alergię na pylenie wiosenno-letnie. Zaostrzył się stan. W oskrzelach gra orkiestra. Dostałam Klabion Uno 500. Czwarta dawka dzisiaj a orkiestra dalej głośno gra, spać nie daje!!! Czy zrobili ze mnie testera??? Prosiłam o sprawdzony u mnie antybiotyk lekarka zdecydowała inaczej!!! Męczę się czwarty dzień, truję organizm bez efektu!!!

    Odpowiedz
  2. Klabion przepisał mi lekarz na zapalenie oskrzeli i już po dwóch dawkach poczułam znaczna poprawę . Dla mnie bardzo dobry antybiotyk brałam 10 dni ponieważ inni lekarze nie byli w stanie mi pomóc i prawie trafiłam do szpitala . Na szczęście trafiłam w końcu na właściwego lekarza , który przepisał odpowiedni lek .

    Odpowiedz
  3. Przepisano mi na zapalenie gardła. Biorę już 3 dni i nie czuję poprawy. W nocy jak się wybudzę ogromna suchość w gardle i bolesne szczypanie. Co raz kłucia w gardle. Na razie nieskuteczny.

    Odpowiedz
  4. Biorę klabion 500 trzecia dobę, nie widzę poprawy, źle się czuję, coraz słabsza jestem, zimne poty mnie oblewaja, w mostku gnięcie, w ustach sucho i gorycz. Dostałam go na gardło, zatoki i kaszel.

    Odpowiedz
  5. Tak mocnego antybiotyku w życiu nie brałam. Przepisano mi go na chore zatoki , jednakże po 3 tabletce osłabienie organizmu i zawroty głowy były nie do zniesienia. W nocy obidzila mnie suchość w ustach pieczenie i poczucie goryczy w ustach.Myslalam, ze to chwilowe i przejdzie po 12 h jednakże przy kolejnej tabletce już po godzinie odrętwienie ust i ten dziwny posmak powróciły.

    Odpowiedz
  6. Stosuję Klabion od kilku dni na zapalenie gardła. Na razie pomaga. Czuję się lepiej. Odczuwam lekki ból brzucha, ale nie jest źle..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Klabion. Podziel się doświadczeniami na forum.