Podmiot odpowiedzialny | L.Molteni & C. dei F.lli Alitti Societa di Esercizio S.p.A. |
Kod ATC | N02AE01 |
Procedura | DCP |
Substancja | Buprenorfina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bunorfin?
Bunorfin zawiera substancję czynną – buprenorfinę.
Lek Bunorfin:
• przeznaczony jest dla pacjentów uzależnionych od opioidów, takich jak heroina lub morfina w ramach leczenia farmakologicznego, społecznego i psychologicznego.
Leczenie jest zalecane i kontrolowane przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu uzależnienia od narkotyków.
Jaki jest skład Bunorfin, jakie substancje zawiera?
• Substancją czynną leku jest buprenorfina w postaci buprenorfiny chlorowodorku.
• Każda tabletka podjęzykowa 2 mg zawiera 2 mg buprenorfiny.
• Każda tabletka podjęzykowa 8 mg zawiera 8 mg buprenorfiny.
• Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, mannitol (E421), skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy (E330), sodu cytrynian (E331), powidon K 30 (E1201), magnezu stearynian (E470b).
Dawkowanie preparatu Bunorfin – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Sposób stosowania leku Bunorfin
Tabletka podjęzykowa jest tabletką, którą należy włożyć pod język. Należy trzymać tabletkę pod językiem aż do jej rozpuszczenia, zwykle trwa to 5-10 minut. Nie należy połykać, gryźć ani żuć tabletki.
Pacjent może przyjmować lek niezależnie od posiłku.
Zazwyczaj stosowana dawka:
• Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Lekarz zadecyduje jaka dawka początkowa jest odpowiednia dla pacjenta. W zależności od reakcji pacjenta lekarz może zwiększyć dawkę aż do osiągnięcia dawki odpowiedniej. Dawka 16 mg na dobę jest zwykle wystarczająca. Maksymalna dawka dobowa to 24 mg. Lekarz w każdym przypadku indywidualnie decyduje o długości leczenia i stopniowym zmniejszaniu dawki. Nie należy zmieniać leczenia w żaden sposób lub go przerywać bez zgody lekarza prowadzącego leczenie.
• Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat):
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinni przyjmować leku Bunorfin.
• Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby:
W przypadku problemów z nerkami lub wątrobą może być wymagane zmniejszenie dawki. Należy porozmawiać z lekarzem. W przypadku niewydolności wątroby nie należy stosować buprenorfiny.
• Osoby jednocześnie leczone metadonem:
Dawka metadonu musi zostać zmniejszona do maksimum 30 mg na dzień przed rozpoczęciem leczenia lekiem Bunorfin. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów z odstawienia (pocenie się, uczucie niepokoju lub nerwowości).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania buprenorfiny, pacjent powinien natychmiast udać się, lub zostać zawieziony do ośrodka doraźnej pomocy lub do szpitala, w celu leczenia.
Objawy przedawkowania to: trudności w oddychaniu, spowolnienie oddechu lub zaburzenia dotyczące serca.
Po niewłaściwym użyciu (przedawkowaniu lub złej drodze podania) można obserwować toksyczne zatrucie i w najgorszym razie zatrzymanie oddechu/niewydolność serca i (lub) uszkodzenie wątroby.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bunorfin – czy mogę spożywać alkohol?
Bunorfin można stosować niezależnie od posiłków.
Nie należy przyjmować leku Bunorfin z napojami alkoholowymi, ponieważ alkohol może nasilić senność, wywołaną przez buprenorfinę.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Bunorfin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy stosować buprenorfiny w czasie ciąży. Wyjątkowo, gdy lekarz uzna to za konieczne można stosować lek przez pierwsze 3 miesiące ciąży.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Bunorfin w czasie karmienia piersią.
Ulotka Bunorfin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Bunorfin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Bunorfin - 8 mg, Tabletki podjęzykowe (Buprenorphini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Bunorfin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Bunorfin - 8 mg, Tabletki podjęzykowe (Buprenorphini hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Bunorfin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Bunorfin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Bunorfin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Moja żona nazywa to ” pigułką szczęścia” ponieważ ,po zarzyciu bunorfiny wszystko staje się inne.mam więcej ochoty do życia czuje sie wspaniale i przecodzą mi wszelkie bóle i dreszcze związane z efektem odstawiennym heroiny ,którą kiedyś zarzywałem.jestem bardzo zadowolony z tego leku gdyż pomaga mi nie myśleć o ćpaniu i narkotykach.skutecznie blokuje moje receptory w mózgu odpowiadające za przyjemność pod czas brania narkotyków,co pomaga mi bardzo w życiu codziennym .z dawki 0,8 na dobe zszedłem w ciągu miesiąca do dawki 0,2 na dobe.rewelacyjny lek.polecam ludziom z podobnym problemem.