Bunorfin

Bunorfin to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną - buprenorfinę. Jest to opioidowy lek przeciwbólowy, pochodna tebainy. Lek jest przeznaczony dla dorosłych, którzy wyrazili zgodę na leczenie uzależnienia od opioidów. Leczenie musi odbywać się pod kontrolą lekarza mającego doświadczenie w leczeniu zależności/uzależnienia od opioidów. Bunorfin jest stosowany w ramach leczenia substytucyjnego uzależnienia od narkotyków opioidowych, obejmujące leczenie farmakologiczne, społeczne i psychologiczne.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Bunorfin zawiera substancję czynną – buprenorfinę.

Lek Bunorfin:
• przeznaczony jest dla pacjentów uzależnionych od opioidów, takich jak heroina lub morfina w ramach leczenia farmakologicznego, społecznego i psychologicznego.

Leczenie jest zalecane i kontrolowane przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu uzależnienia od narkotyków.

Skład

• Substancją czynną leku jest buprenorfina w postaci buprenorfiny chlorowodorku.
• Każda tabletka podjęzykowa 2 mg zawiera 2 mg buprenorfiny.
• Każda tabletka podjęzykowa 8 mg zawiera 8 mg buprenorfiny.
• Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, mannitol (E421), skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy (E330), sodu cytrynian (E331), powidon K 30 (E1201), magnezu stearynian (E470b).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Sposób stosowania leku Bunorfin
Tabletka podjęzykowa jest tabletką, którą należy włożyć pod język. Należy trzymać tabletkę pod językiem aż do jej rozpuszczenia, zwykle trwa to 5-10 minut. Nie należy połykać, gryźć ani żuć tabletki.

Pacjent może przyjmować lek niezależnie od posiłku.

Zazwyczaj stosowana dawka:
• Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Lekarz zadecyduje jaka dawka początkowa jest odpowiednia dla pacjenta. W zależności od reakcji pacjenta lekarz może zwiększyć dawkę aż do osiągnięcia dawki odpowiedniej. Dawka 16 mg na dobę jest zwykle wystarczająca. Maksymalna dawka dobowa to 24 mg. Lekarz w każdym przypadku indywidualnie decyduje o długości leczenia i stopniowym zmniejszaniu dawki. Nie należy zmieniać leczenia w żaden sposób lub go przerywać bez zgody lekarza prowadzącego leczenie.
• Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat):
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinni przyjmować leku Bunorfin.
• Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby:
W przypadku problemów z nerkami lub wątrobą może być wymagane zmniejszenie dawki. Należy porozmawiać z lekarzem. W przypadku niewydolności wątroby nie należy stosować buprenorfiny.
• Osoby jednocześnie leczone metadonem:
Dawka metadonu musi zostać zmniejszona do maksimum 30 mg na dzień przed rozpoczęciem leczenia lekiem Bunorfin. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów z odstawienia (pocenie się, uczucie niepokoju lub nerwowości).

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania buprenorfiny, pacjent powinien natychmiast udać się, lub zostać zawieziony do ośrodka doraźnej pomocy lub do szpitala, w celu leczenia.

Objawy przedawkowania to: trudności w oddychaniu, spowolnienie oddechu lub zaburzenia dotyczące serca.

Po niewłaściwym użyciu (przedawkowaniu lub złej drodze podania) można obserwować toksyczne zatrucie i w najgorszym razie zatrzymanie oddechu/niewydolność serca i (lub) uszkodzenie wątroby.

Jedzenie i picie (alkohol)

Bunorfin można stosować niezależnie od posiłków.

Nie należy przyjmować leku Bunorfin z napojami alkoholowymi, ponieważ alkohol może nasilić senność, wywołaną przez buprenorfinę.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie należy stosować buprenorfiny w czasie ciąży. Wyjątkowo, gdy lekarz uzna to za konieczne można stosować lek przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Bunorfin w czasie karmienia piersią.

Ulotka Bunorfin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bunorfin (forum)

Stosujesz Bunorfin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Bunorfin”

  1. Moja żona nazywa to ” pigułką szczęścia” ponieważ ,po zarzyciu bunorfiny wszystko staje się inne.mam więcej ochoty do życia czuje sie wspaniale i przecodzą mi wszelkie bóle i dreszcze związane z efektem odstawiennym heroiny ,którą kiedyś zarzywałem.jestem bardzo zadowolony z tego leku gdyż pomaga mi nie myśleć o ćpaniu i narkotykach.skutecznie blokuje moje receptory w mózgu odpowiadające za przyjemność pod czas brania narkotyków,co pomaga mi bardzo w życiu codziennym .z dawki 0,8 na dobe zszedłem w ciągu miesiąca do dawki 0,2 na dobe.rewelacyjny lek.polecam ludziom z podobnym problemem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bunorfin. Podziel się doświadczeniami na forum.