Podmiot odpowiedzialny | P&G Health Germany GmbH |
Kod ATC | A11CC05 |
Procedura | NAR |
Substancja | Witamina D3 (cholekalcyferol) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vigantol?
Lek Vigantol jest stosowany w:
– zapobieganiu krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych,
– zapobieganiu krzywicy u wcześniaków,
– zapobieganiu schorzeniom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych,
– zapobieganie niedoborom witaminy D w przypadku zaburzeń jej wchłaniania u dzieci i dorosłych,
– leczeniu krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych,
– leczeniu wspomagającym w osteoporozie u dorosłych,
– leczeniu niedoczynności przytarczyc u dorosłych.
Substancja czynna cholekalcyferol (witamina D3) jest fizjologicznie wytwarzana w skórze pod wpływem ekspozycji na światło UV, może być też dostarczana do organizmu w diecie lub w postaci odpowiedniego leku.
Witamina D reguluje gospodarkę wapniową i fosforanową w organizmie. Cholekalcyferol za pośrednictwem aktywnych metabolitów, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym, wchłanianie zwrotne wapnia w nerkach oraz stężenie wapnia i fosforanów w krwi. Hamuje wydzielanie parathormonu z przytarczyc, ułatwia mineralizację kości i zapobiega utracie wapnia z organizmu. Przy niedoborach witaminy D występują zaburzenia wapnienia kości (krzywica) lub utrata wapnia z kości (osteomalacja).
Jaki jest skład Vigantol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest cholekalcyferol
Pozostałe składniki to średniołańcuchowe trójglicerydy
Dawkowanie preparatu Vigantol – jak stosować ten lek?
Zapobieganie krzywicy: 1 kropla na dobę roztworu Vigantol (500 j.m. witaminy D3).
Zapobieganie schorzeniom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D: 1 kropla na dobę roztworu Vigantol (500 j.m. witaminy D3).
Dawki lecznicze (powyżej 500 j.m. witaminy D na dobę) można stosować po stwierdzeniu hipokalcemii i niedoboru witaminy D.
Zapobieganie niedoborom witaminy D w przypadku zaburzeń jej wchłaniania u dzieci i dorosłych: 6 do 10 kropli na dobę roztworu Vigantol (3000 j.m. do 5000 j.m. witaminy D3).
Leczenie wspomagające w osteoporozie: 2 krople na dobę roztworu Vigantol (1000 j.m. witaminy D3).
Zapobieganie krzywicy u wcześniaków: 2 krople na dobę roztworu Vigantol (1000 j.m. witaminy D3). Po osiągnięciu 40 tygodnia życia wieku skorygowanego dawkę profilaktyczną należy zmniejszyć.
Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego
Leczenie u niemowląt w wieku od 1 do 12 miesięcy przy stwierdzonej hipokalcemii i niedoborze witaminy D3: 6 kropli roztworu Vigantol na dobę (3000 j.m. witaminy D3) i wapń doustnie przez 3 miesiące, kontrolując jednocześnie stężenie wapnia, parathormonu i witaminy D3 w krwi. Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego.
Leczenie dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy z krzywicą i stwierdzoną hipokalcemią: 10 kropli (5000 j.m.) roztworu Vigantol na dobę i wapń doustnie przez 3 miesiące, kontrolując jednocześnie stężenie wapnia, parathormonu i witaminy D3 w krwi. Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego.
Leczenie schorzeń wywołanych niedoborem witaminy D u niemowląt i małych dzieci: 2-10 kropli na dobę roztworu Vigantol (1000 j.m. do 5000 j.m. witaminy D3). Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego w zależności od postaci i przebiegu choroby.
Leczenie schorzeń wywołanych niedoborem witaminy D u dorosłych: 2-10 kropli na dobę roztworu Vigantol (1000 j.m. do 5000 j.m. witaminy D3). Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego w zależności od postaci i przebiegu choroby.
Leczenie niedoczynności przytarczyc: zalecana dawka wynosi od 10000 do 20000 j.m. witaminy D na dobę. W zależności od stężenia wapnia w surowicy dawka dobowa wynosi od 20 do 40 kropli (odpowiednik 10 000-20 000 j.m. witaminy D3). Jeśli konieczna jest wyższa dawka zaleca się stosowanie produktu zawierającego większe stężenia cholekalcyferolu. Podczas długotrwałej terapii lekiem Vigantol lekarz powinien zlecić regularne badania stężenia wapnia w surowicy i w moczu oraz kontrolę czynności nerek przez pomiar stężenia kreatyniny w osoczu. W razie potrzeby lekarz może zmienić dawkę na podstawie wyników badań.
Czas stosowania i sposób podawania
Noworodki, niemowlęta i małe dzieci
Krople podawać z łyżką mleka lub pokarmu. Jeśli krople podaje się do butelki lub pokarmu należy upewnić się, czy dziecko zjadło cały posiłek, w przeciwnym razie dawka nie będzie przyjęta w całości. Przy wyznaczaniu dawki należy uwzględnić zawartość witaminy D w pokarmie, jeśli stosuje się równocześnie pokarm z dodatkiem witaminy D i produkt Vigantol.
Starsze dzieci i dorośli
Produkt Vigantol podawać z łyżką płynu.
Czas stosowania zależy od wskazania.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy przedawkowania są mało charakterystyczne: nudności, wymioty, biegunka po której następują zaparcia, utrata apetytu, znużenie, ból głowy, ból mięśni, ból stawów, osłabienie mięśni, senność, azotemia (zwiększone stężenie związków azotu w krwi), nadmierne pragnienie, wielomocz i odwodnienie. Przy dużych stężeniach wapnia we krwi występują zaburzenia czynności serca, niewydolność nerek, psychozy a nawet śpiączka.
W badaniach laboratoryjnych stwierdza się zwiększone stężenie wapnia w krwi, nadmierne wydalanie wapnia z moczem oraz zwiększone stężenie 25-hydroksykalcyferolu w surowicy. Nie jest znana specyficzna odtrutka dla witaminy D.
Przedawkowanie wymaga podjęcia środków zmierzających do opanowania często przedłużającej się i niekiedy zagrażającej życiu hiperkalcemii. O przedawkowaniu preparatu należy powiadomić lekarza, który zdecyduje o zastosowaniu odpowiedniego leczenia.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vigantol – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Vigantol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Dotychczas brak jest doniesień o szkodliwym wpływie witaminy D stosowanej w dawce dobowej do 500 j.m. na przebieg ciąży.
Lek Vigantol podczas ciąży powinien być przyjmowany wyłącznie wtedy, gdy istnieje wyraźne wskazanie do jego stosowania i tylko w ilości, która jest absolutnie konieczna do uzupełnienia niedoboru witaminy D.
Podczas ciąży należy unikać przedawkowania witaminy D, ponieważ hiperkalcemia (zbyt duże stężenie wapnia w krwi) może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, nadzastawkowego zwężenia aorty oraz retinopatii (zaburzenia siatkówki oka) u dziecka.
Karmienie piersią
Witamina D oraz jej metabolity przenikają do mleka matki. Nie obserwowano jednak wywołanego w ten sposób przedawkowania u noworodków i niemowląt.
Ulotka Vigantol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vigantol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Vigantol - 500 mcg/ml (20 000 IU/ml), Krople doustne, roztwór (Cholecalciferolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vigantol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Vigantol - 500 mcg/ml (20 000 IU/ml), Krople doustne, roztwór (Cholecalciferolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Vigantol w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Vigantol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Vigantol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.