Spasmalgon

Spasmalgon to lek o złożonym działaniu, który skutecznie łagodzi ból i rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych oraz dróg rodnych. Posiada silne działanie przeciwbólowe. Jest wskazany podczas silnych kurczy żołądka, kolki jelitowej, nerkowej i żółciowej oraz w czasie bolesnych miesiączek. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: , ,

Wskazania / działanie

Spasmalgon jest złożonym lekiem działającym rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych oraz dróg rodnych. Posiada silne działanie przeciwbólowe.

Spasmalgon służy do krótkotrwałego leczenia bólu wywołanego kolkami układu pokarmowego i moczowopłciowego: silne kurcze żołądka, kolka jelitowa, bolesne skurcze dróg moczowych i pęcherza moczowego, kolka nerkowa, kolka żółciowa w przebiegu kamicy dróg żółciowych, bolesne miesiączki.

Skład

Substancjami czynnymi leku są metamizol sodu 500 mg, pitofenonu chlorowodorek 2 mg i fenpiweryny bromek 0,02 mg zawarte w 1 ml roztworu do wstrzykiwań.

Pozostałe składniki leku to: woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lek Spasmalgon podawany jest domięśniowo.
Może być stosowany tylko do krótkotrwałego leczenia.

Dorośli i młodzież powyżej 15 lat
Dorosłym i młodzieży powyżej 15 lat (o masie ciała powyżej 53 kg) lek podaje się domięśniowo w ilości 2-5 ml roztworu do wstrzykiwań. Dawkę w razie konieczności można powtórzyć po 6-8 godzinach. Zdefiniowana dzienna dawka dobowa metamizolu sodu to 3 g. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 10 ml roztworu do wstrzykiwań (ekwiwalent 5 g metamizolu sodu).

Pacjenci w wieku powyżej 65 lat
U tych pacjentów zwykle zmniejszenie dawki leku nie jest konieczne. Konieczność zmniejszenia dawki może wystąpić w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. O konieczności zmniejszenia dawki zadecyduje lekarz.

Niewydolność nerek
W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę leku należy zmniejszyć o połowę ponieważ lek wydalany jest wolniej.

Niewydolność wątroby
W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby należy unikać podawania dużych dawek leku. W leczeniu krótkoterminowym nie ma konieczności redukcji dawki.

W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania najczęściej obserwuje się objawy toksycznego działania na układ krwiotwórczy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a w ciężkich przypadkach – zaburzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Leczenie jest objawowe i powinno być prowadzone w szpitalu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Picie alkoholu w trakcie stosowania leku Spasmalgon nie jest wskazane ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Stosowanie leku Spasmalgon w okresie ciąży niewskazane.

W przypadku konieczności stosowania leku w okresie karmienia piersią należy przerwać karmienie.

Ulotka Spasmalgon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Spasmalgon (forum)

Stosujesz Spasmalgon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Spasmalgon. Podziel się doświadczeniami na forum.