Podmiot odpowiedzialny | Medical Valley Invest AB |
Kod ATC | A07EA06 |
Procedura | DCP |
Substancja | Budezonid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xirobud?
Lek Xirobud zmniejsza stan zapalny w jelicie cienkim i początkowym odcinku jelita grubego.
Lek Xirobud stosowany jest w leczeniu choroby Crohna obejmującej jelito cienkie i początkowy odcinek jelita grubego. Choroba Crohna jest chorobą zapalną jelit, która powoduje takie objawy, jak biegunka, gorączka i ból brzucha.
Lek Xirobud jest stosowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego, choroby z przewlekłym zapaleniem jelita grubego, która często powoduje wodnistą biegunkę. Lek Xirobud może być stosowany zarówno w leczeniu czynnej fazy choroby, jak i w ciężkich przypadkach, w celu zapobiegania jej nawrotom (leczenie podtrzymujące).
Jaki jest skład Xirobud, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest budezonid.
– Pozostałe składniki leku to:
Zawartość kapsułki
Etyloceluloza
Amonowy wodorotlenek 28%
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1)
Kwas oleinowy
Polisorbat 80
Sacharoza, ziarenka (skrobia kukurydziana, sacharoza)
Talk
Trietylu cytrynian
Triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha
Otoczka kapsułki
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelatyna.
Dawkowanie preparatu Xirobud – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą.
Kapsułek nie żuć i nie kruszyć.
Pacjenci, którzy mogą mieć trudności z połknięciem kapsułki w całości, mogą ją otworzyć i, po delikatnym wymieszaniu jej zawartości z łyżką stołową przecieru jabłkowego, wypić. Zawartości kapsułki nie należy kruszyć ani żuć.
Choroba Crohna:
Zalecana dawka dla dorosłych i dla dzieci w wieku powyżej 8 lat, o masie ciała większej niż 25 kg:
W leczeniu czynnej fazy choroby: 3 kapsułki o przedłużonym uwalnianiu (to jest 9 mg budezonidu), rano, przez 8 tygodni. Pełne działanie leku Xirobud uzyskuje się zwykle w ciągu 2 do 4 tygodni stosowania leku.
Nie należy zapominać o przyjmowaniu kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, nawet jeśli pacjent poczuje się lepiej.
Leczenie należy zakończyć poprzez stopniowe zmniejszanie dawki.
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego:
Zalecana dawka dla dorosłych:
W leczeniu czynnej fazy choroby: 3 kapsułki o przedłużonym uwalnianiu (to jest 9 mg budezonidu), rano, przez 8 tygodni. Jeśli leczenie zbliża się do końca, należy stopniowo zmniejszać dawkę przez okres ostatnich dwóch tygodni.
Leczenie podtrzymujące: 2 kapsułki (to jest 6 mg budezonidu) (lub najmniejsza skuteczna dawka).
Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Xirobud u dzieci.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Xirobud, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xirobud – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas leczenia lekiem Xirobud należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ grejpfruty mogą zwiększać wchłanianie budezonidu z jelita (inne soki, jak sok jabłkowy lub pomarańczowy, nie wpływają na wchłanianie budezonidu).
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Xirobud w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Istnieje ryzyko uszkodzenia płodu. Dlatego przed zastosowaniem leku Xirobud należy zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży.
Budezonid przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Dlatego należy omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego stosowania leku Xirobud podczas karmienia piersią.
Ulotka Xirobud – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Xirobud przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Xirobud - 3 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Budesonidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Xirobud m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Xirobud - 3 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Budesonidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Xirobud w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Xirobud - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Xirobud? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.