Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | S01EE01 |
Procedura | DCP |
Substancja | Latanoprost |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xaloptic Free?
Xaloptic Free zawiera latanoprost i należy do grupy leków zwanych analogami prostaglandyn. Działa poprzez zwiększenie naturalnego odpływu płynu z wnętrza oka do krwioobiegu.
Xaloptic Free jest wskazany w leczeniu jednego z rodzajów jaskry zwanej jaskrą otwartego kąta oraz w leczeniu nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Stany te są związane ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego i mogą w rezultacie wpływać na wzrok.
Xaloptic Free może być również stosowany u dzieci w każdym wieku w leczeniu zwiększonego ciśnienia śródgałkowego oraz jaskry.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Xaloptic Free, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Xaloptic Free – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xaloptic Free – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Xaloptic Free w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Xaloptic Free – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Xaloptic Free, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest 50 mikrogramów/ml latanoprostu.
– Pozostałe składniki to: sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu fosforan bezwodny, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Xaloptic Free – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego osoby dorosłej lub dziecka, lub zaleceniami farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub farmaceuty.
Zalecana dawka dla dorosłych (w tym dla osób w podeszłym wieku) i dzieci to jedna kropla raz na dobę do chorego oka (oczu). Lek najlepiej zakraplać wieczorem.
Zawartość jednodawkowego pojemnika należy użyć natychmiast po jego otwarciu; wszelkie pozostałości leku należy wyrzucić.
Nie stosować leku Xaloptic Free częściej niż raz na dobę, ponieważ jego częstsze stosowanie może spowodować zmniejszenie skuteczności leczenia.
Stosować Xaloptic Free zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego osoby dorosłej lub dziecka do chwili, gdy zaleci on zaprzestanie stosowania leku.
Stosowanie soczewek kontaktowych:
Przed podaniem do oka osobie dorosłej lub dziecku leku Xaloptic Free, należy wyjąć soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe mogą być założone ponownie po upływie 15 minut od użycia leku Xaloptic Free.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku podania większej ilości kropli może dojść do umiarkowanego podrażnienia oka z zaczerwienieniem i łzawieniem. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym osoby dorosłej lub dziecka.
Jeżeli dojdzie do przypadkowego spożycia przez osobę dorosłą lub dziecko leku Xaloptic Free, należy tak szybko jak tylko jest to możliwe skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xaloptic Free – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Xaloptic Free w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Xaloptic Free nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
Ulotka Xaloptic Free – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Xaloptic Free - 0,05 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Latanoprostum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Xaloptic Free - 0,05 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Latanoprostum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Moje doświadczenia z kroplami Xaloptic są bardzo problematyczne. Początkowo stosowałam Xaloptic 0,5 mg przez kilka lat, jednak z czasem pojawiły się reakcje alergiczne objawiające się nieprzyjemnym uczuciem piasku pod powiekami. Po konsultacji z lekarzem otrzymałam zamiennik w postaci Xaloptic Free, niestety problem nie ustąpił. Szczególnie wieczorami dolegliwości są tak intensywne, że zmuszają mnie do zamykania oczu. Próby łagodzenia objawów kroplami przeciwalergicznymi Ekto-zel, a następnie dwoma innymi rodzajami kropli nie przyniosły oczekiwanej ulgi. Sytuacja jest bardzo uciążliwa i znacząco wpływa na komfort mojego codziennego funkcjonowania, szczególnie w godzinach wieczornych.
Chciałabym podzielić się swoją opinią na temat kropli do oczu Xaloptic Free 0,2 ml, które stosuję od dłuższego czasu w leczeniu jaskry. Sam preparat jest skuteczny i dobrze tolerowany przez moje oczy, jednak muszę zwrócić uwagę na poważny problem z opakowaniem jednodawkowym. Pojemnik wykonany jest z wyjątkowo twardego tworzywa sztucznego, co sprawia ogromną trudność przy aplikacji kropli. Mimo że cierpię na chorobę reumatyczną osłabiającą stawy rąk, zazwyczaj jestem w stanie samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Wcześniej stosowałam inne preparaty przeciwjaskrowe, przy których nie miałam żadnych problemów z dozowaniem, jednak ze względu na podrażnienia oczu musiałam przejść na krople bez konserwantów. Niestety, codzienna aplikacja leku z tego sztywnego pojemnika jest niezwykle uciążliwa i wymaga użycia znacznej siły, co stanowi dla mnie duże wyzwanie przy każdorazowym zakraplaniu.
Jestem głęboko zaniepokojony sytuacją związaną z wycofywaniem kolejnych serii leku Xaloptic Free. Ta sprawa jest szczególnie alarmująca, biorąc pod uwagę chronologię wydarzeń: pierwszy komunikat o wycofaniu pojedynczej serii pojawił się 15 stycznia, a obecnie, 29 marca 2019 roku, wycofywanych jest już kilka serii tego preparatu. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna w przypadku leku okulistycznego, który dla wielu pacjentów jest niezbędny do codziennego stosowania.
Jako pacjent stosujący ten lek od 10 stycznia, znalazłem się w krytycznej sytuacji. W moim posiadaniu znajduje się całe opakowanie oraz dodatkowe 5 sztuk z dwóch różnych, właśnie wycofanych serii. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że dowiaduję się o tym w piątek wieczorem, po godzinie 21:00, gdy większość aptek jest już zamknięta. Jedyna apteka w mieście, która ma ten lek w swoim asortymencie, jest niedostępna, a apteka dyżurna nie posiada tego preparatu na stanie.
Problem jest złożony – zostałem bez możliwości zastosowania wieczornej dawki leku, a perspektywa zdobycia go w sobotę rano stoi pod znakiem zapytania. Dodatkowo, nie posiadam aktualnej recepty, a najbliższa wizyta u okulisty jest zaplanowana dopiero za kilka tygodni. Ta sytuacja pokazuje poważne zaniedbania ze strony producenta oraz niedociągnięcia w systemie zabezpieczenia pacjentów w sytuacjach wycofywania leków z obrotu.