Virtago

Podmiot odpowiedzialnyOrion Corporation
Kod ATCN07CA01
ProceduraDCP
SubstancjaBetahistyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Virtago?

Betahistyna jest lekiem nazywanym analogiem histaminy.

Lek Virtago stosowany jest w leczeniu:
Choroby Ménière’a, do objawów której należą:
– zawroty głowy;
– szumy uszne;
– utrata lub zaburzenia słuchu.

Lek ten działa poprawiając przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Powoduje to obniżenie ciśnienia.

Jaki jest skład Virtago, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest betahistyny dichlorowodorek. Każda tabletka zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg betahistyny dichlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, powidon, krospowidon, kwas cytrynowy bezwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i kwas stearynowy.

Dawkowanie preparatu Virtago – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Lekarz dostosuje dawkę w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.
– Nie należy przerywać stosowania leku. Skutki działania leku mogą pojawić się po pewnym czasie.

Jak stosować lek Virtago
– Tabletki należy połykać, popijając wodą.
– Tabletkę należy przyjmować w trakcie lub po posiłku. Jednak lek Virtago może powodować łagodne dolegliwości żołądkowe (wymienione w punkcie 4). Przyjmowanie leku Virtago w trakcie posiłku może złagodzić problemy żołądkowe.

Jaką dawkę leku Virtago należy przyjąć
Zawsze należy przestrzegać wskazówek lekarza, ponieważ lekarz może dostosować dawkę.
Zalecana dawka to:

Dorośli
Zalecana dawka wynosi 24 mg do 48 mg na dobę.
Tabletki 8 mg: jedna lub dwie tabletki trzy razy na dobę.
Tabletki 16 mg: połowa lub jedna tabletka trzy razy na dobę.
Jeśli pacjent przyjmuje więcej niż jedną tabletkę na dobę, dawkę należy równomiernie podzielić. Na przykład: należy przyjąć po jednej tabletce rano, w południe i wieczorem.
Tabletki należy przyjmować o stałej porze każdego dnia. Umożliwi to utrzymanie stałego stężenia leku w organizmie. Przyjmowanie leku o stałej porze ułatwi pamiętanie o konieczności przyjęcia tabletek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Virtago u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia zbyt dużej liczby tabletek leku Virtago (przedawkowania) mogą wystąpić nudności, senność lub ból żołądka. Należy niezwłocznie porozmawiać z lekarzem lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Virtago.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Virtago – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Virtago można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Jednak lek Virtago może powodować łagodne dolegliwości żołądkowe. Przyjmowanie betahistyny w trakcie posiłku może złagodzić problemy żołądkowe.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Virtago w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

O ile lekarz nie zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne, leku Virtago nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży. Należy zasięgnąć porady lekarza.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, w trakcie stosowania leku Virtago nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka matki.

Prowadzenie pojazdów

Jest mało prawdopodobne, aby betahistyna wpływała na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jednak należy pamiętać, że choroba, w leczeniu której stosowany jest lek Virtago (choroba Ménière’a) może powodować zawroty głowy lub nudności i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Virtago – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Virtago przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Virtago - 24 mg, Tabletki (Betahistini dihydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Virtago m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Virtago - 24 mg, Tabletki (Betahistini dihydrochloridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Virtago w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Virtago - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Virtago? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz