Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | C09AA04 |
Procedura | DCP |
Substancja | Peryndopryl |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vidotin?
Lek Vidotin należy do grupy leków nazwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitorami ACE). Leki te działają poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowanie krwi do organizmu.
Lek Vidotin stosuje się:
– w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia);
– w celu zmniejszenia ryzyka incydentów sercowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, u pacjentów ze stabilną chorobą niedokrwienną serca (stan, w którym zaopatrzenie mięśnia sercowego w krew jest zmniejszone lub zablokowane) lub u pacjentów, którzy przebyli już zawał mięśnia sercowego i (lub) zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę ukrwienia mięśnia sercowego poprzez poszerzenie naczyń.
Dotyczy tylko tabletek o mocy 4 mg:
– leczenie objawowej niewydolności serca (stanu, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu)..
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Vidotin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Vidotin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vidotin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Vidotin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Vidotin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Vidotin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest peryndopryl z tert-butyloaminą.
Vidotin, 4 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, co odpowiada 3,338 mg peryndoprylu.
Vidotin, 8 mg, tabletki:
Każda tabletka zawiera 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, co odpowiada 6,676 mg peryndoprylu.
Pozostałe składniki to:
celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka hydrofobowa koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Vidotin – jak stosować ten lek?
Przed podaniem pacjentowi leku Vidaza, lekarz poda dodatkowo inny lek, aby zapobiec wystąpieniu nudności i wymiotów na początku każdego cyklu leczenia.
– Zalecana dawka leku to 75 mg na m2 powierzchni ciała. Lekarz wybiera właściwą dawkę leku Vidaza dla pacjenta, w zależności od stanu ogólnego pacjenta, jego wzrostu i wagi. Lekarz sprawdza postępy w leczeniu i w razie potrzeby może zmienić dawkę.
– Lek Vidaza jest podawany codziennie przez jeden tydzień, po czym następuje okres odpoczynku trwający 3 tygodnie. Taki „cykl leczenia” jest powtarzany co 4 tygodnie. Pacjent otrzymuje zazwyczaj co najmniej 6 cykli leczenia.
Lek Vidaza jest podawany jako wstrzyknięcie pod skórę przez lekarza lub pielęgniarkę. Może być podawany pod skórę na udzie, brzuchu lub ramieniu.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (niedociśnienie tętnicze). Inne możliwe objawy to: szybka lub wolna czynność serca, kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, lęk i (lub) kaszel.
W przypadku wystąpienia znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego, pacjenta należy położyć z uniesionymi nogami, a jako zagłówka należy użyć wyłącznie małej poduszki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vidotin – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Vidotin należy przyjmować przed posiłkiem w celu zmniejszenia wpływu pokarmu na działanie leku.
Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Vidotin może powodować zawroty głowy lub uczucie „pustki” w głowie. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w kwestii dopuszczalności spożywania alkoholu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Vidotin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka sądzi, że jest w ciąży (lub może zajść w ciążę). Lekarz zwykle zaleci przerwanie stosowania leku Vidotin przed zajściem w ciążę lub od razu gdy pacjentka dowie się, że jest w ciąży i doradzi stosowanie innego leku zamiast leku Vidotin. Lek Vidotin nie jest zalecany we wczesnej ciąży i nie powinien być stosowany, jeśli pacjentka jest w ciąży dłużej niż 3 miesiące, ponieważ lek ten na tym etapie może być szkodliwy dla dziecka.
Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Nie zaleca się stosowania leku Vidotin u matek karmiących piersią. Jeśli pacjentka zdecyduje się karmić piersią, szczególnie jeśli dziecko jest noworodkiem, lub urodziło się jako wcześniak, lekarz może wybrać inne leczenie.
Ulotka Vidotin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Vidotin - 8 mg, Tabletki (tert-Butylamini Perindoprilum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Vidotin - 8 mg, Tabletki (tert-Butylamini Perindoprilum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?