Vabomere

Vabomere to lek na receptę, który jest skomplikowanym preparatem zawierającym antybiotyk β-laktamowy (karbapenem) i inhibitor serynowych β-laktamaz klasy A i C, w tym karbapenemazy Klebsiella pneumoniae. Substancją czynną jest meropenem + waborbaktam. Lek jest stosowany w leczeniu powikłanych zakażeń układu moczowego (w tym odmiedniczkowego zapalenia nerek), powikłanych zakażeń w obrębie jamy brzusznej, szpitalnego zapalenia płuc (w tym zapalenia płuc związane ze stosowaniem respiratora). Jest również stosowany w leczeniu osób z bakteriemią przebiegającą w powiązaniu z ww. zakażeniami lub w przypadku podejrzenia o jej przebieganie w powiązaniu z tymi zakażeniami. Ponadto, lek jest stosowany do leczenia zakażeń wywołanych tlenowymi drobnoustrojami Gram-ujemnymi u dorosłych pacjentów z ograniczonymi możliwościami leczenia. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Vabomere. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Vabomere jest antybiotykiem, który zawiera dwie substancje czynne: meropenem i waborbaktam.
– Meropenem należy do grupy antybiotyków zwanych karbapenami. Wykazuje on zdolność zabijania wielu rodzajów bakterii uniemożliwiając im budowanie ochronnej warstwy wokół ich komórek.
– Waborbaktam jest inhibitorem beta-laktamaz. Blokuje on działanie enzymu, który pozwala niektórym bakteriom na wytworzenie oporności wobec działania meropenemu. Umożliwia to meropenemowi niszczenie pewnych bakterii, których sam nie byłby w stanie zabijać.

Lek Vabomere jest stosowany u dorosłych w leczeniu pewnych ciężkich zakażeń bakteryjnych:
– pęcherza moczowego lub nerek (zakażenia układu moczowego);
– żołądka lub jelit (zakażenia w obrębie jamy brzusznej);
– płuc (zapalenie płuc).

Jest on również stosowany w leczeniu zakażeń:
– krwi związanych z którymkolwiek w wyżej wymienionych zakażeń;
– wywołanych przez bakterie niewrażliwe na działanie innych antybiotyków

Jaki jest skład Vabomere, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są meropenem i waborbaktam. Każda fiolka zawiera 1 g meropenemu (w postaci meropenemu trójwodnego) i 1 g waborbaktamu.

Pozostały składnik to sodu węglan.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Vabomere – jak stosować?

Lek Vabomere będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wlewu dożylnego (kroplówki) trwającego 3 godziny.

Zalecana dawka to 2 fiolki (ogółem 2 g meropenemu i 2 g waborbaktamu) podawane co 8 godzin. Lekarz zdecyduje, ile dni musi potrwać leczenie, w zależności od rodzaju zakażenia.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Jeżeli u pacjenta występują problemy z nerkami, lekarz może zastosować mniejszą dawkę leku. Lekarz może również zalecić wykonanie pewnych badań krwi, aby sprawdzić czynność nerek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek Vabomere będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę, więc jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał niewłaściwą dawkę leku. Jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt dużą dawkę leku Vabomere, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vabomere – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Vabomere w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ważne jest, aby przed zastosowaniem leku Vabomere powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią. Niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka ludzkiego i wpływać na organizm dziecka. Z tego względu należy przerwać karmienie piersią przed zastosowaniem leku Vabomere.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Vabomere

Ulotka Vabomere – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Vabomere przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Vabomere m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Vabomere w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Vabomere

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Vabomere? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Vabomere. Podziel się doświadczeniami na forum.