Alverock

Alverock to lek przeciwskurczowy, który zawiera substancję czynną o nazwie cytrynian alweryny. Powoduje on rozluźnienie mięśni w jelitach i w macicy, co pomaga zmniejszyć ból spowodowany napięciem mięśni. Jest dostępny na receptę.

Alverock Silny

Alverock Silny to lek przeciwskurczowy, który zawiera substancję czynną o nazwie cytrynian alweryny. Powoduje on rozluźnienie mięśni w jelitach i w macicy, co pomaga zmniejszyć ból spowodowany napięciem mięśni. Lek ten jest stosowany u osób w wieku 12 lat i starszych z zespołem jelita drażliwego. Alverock Silny może być również stosowany w chorobie jelita grubego zwanej bolesną chorobą uchyłkową jelita grubego oraz w łagodzeniu bólu związanego z miesiączką. Lek jest dostępny na receptę.

Auroverin MR

Auroverin MR to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie mebeweryny chlorowodorek. Należy on do grupy leków nazywanych spazmolitykami. Jest stosowany w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego u dorosłych. Jest to bardzo powszechny stan, który powoduje skurcz i ból w jelitach.

Buscopan

Buscopan to lek o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Stosuje się go do złagodzenia dolegliwości takich jak bóle kolkowe i inne bóle narządów jamy brzusznej. Preparat zawiera substancję hioscyna (butylobromek hioscyny). Lek jest dostępny bez recepty.

Constella

Constella to lek stosowany w leczeniu zespołu jelita drażliwego, którego głównym objawem jest przewlekłe zaparcie. Lek ten działa poprzez zwiększenie ilości płynu w jelitach, co ułatwia wypróżnianie. Constella jest dostępna na receptę.

Debretin

Debretin to lek, który zawiera substancję czynną trimebutynę. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, skurcze jelit, biegunki czy zaparcia. Lek jest dostępny na receptę.

Dospax

Dospax to lek o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie. Substancją czynną zawartą w produkcie leczniczym Dospax jest chlorowodorek drotaweryny. Lek jest wskazany do stosowania w stanach skurczowych mięśni gładkich. Produkt leczniczy Dospax jest dostępny na receptę.

Dospax Forte

Dospax Forte to lek o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie. Substancją czynną zawartą w produkcie leczniczym Dospax Forte jest chlorowodorek drotaweryny. Wskazaniem do stosowania leku jest m.in. kamica dróg żółciowych lub kamica nerkowa. Lek jest dostępny bez recepty.

Duspatalin

Duspatalin to lek, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym. Substancją czynną preparatu jest mebeweryna. Lek jest przeznaczony do stosowania w objawowym leczeniu bólu brzucha lub dyskomfortu w jamie brzusznej, którym mogą towarzyszyć zaburzenia rytmu wypróżnień i zmiany konsystencji stolca, w tym biegunka i (lub) zaparcie, spowodowanych nieprawidłową pracą przewodu pokarmowego u dorosłych i dzieci powyżej 10 lat. Duspatalin jest dostępny na receptę.

Duspatalin retard

Duspatalin Retard to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń pracy układu pokarmowego. Substancją czynną tego leku jest mebeweryna, która działa bezpośrednio na komórki mięśni gładkich przewodu pokarmowego powodując ich rozkurcz. Wskazaniem do stosowania leku Duspatalin Retard są zaburzenia pracy układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha wywołane przez skurcze mięśni gładkich jelit oraz zaburzenia czynnościowe jelit związane z zespołem jelita drażliwego.

Ircolon Forte

Ircolon Forte to lek w formie tabletek, który jest dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną – trimebutynę, będącą agonistą receptorów enkefalinowych w ścianie jelit. Stosowany jest w leczeniu objawowym zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Lek działa bezpośrednio na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, regulując ich pracę, a jednocześnie nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Kolmentin

Kolmentin to preparat ziołowy w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera miętę pieprzową. Jest dostępny bez recepty. Lek jest stosowany do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

Loperamid Dr.Max

Loperamid Dr.Max to lek przeciwbiegunkowy, który działa na układ pokarmowy. Jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki. U osób z przetoką jelita krętego może być stosowany w celu zmniejszenia ilości i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji. Lek jest dostępny bez recepty.

Mebeverine Aristo

Mebeverine Aristo to lek, który zawiera substancję czynną mebewerynę. Jest to lek o działaniu rozkurczowym na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, który działa selektywnie i bezpośrednio na mięśnie gładkie jelit. Mebeweryna jest wskazana do stosowania w objawowym leczeniu bólów brzucha, wywołanych skurczem mięśni gładkich jelit i zaburzeń czynnościowych jelit związanych z zespołem jelita drażliwego. Lek jest dostępny na receptę.

Meteospasmyl

Meteospasmyl to lek, który jest stosowany w leczeniu objawów takich dolegliwości jak zespół jelita drażliwego czy bolesna uchyłkowatość jelita grubego. Składniki aktywne leku to alweryna i symetykon. Alweryna działa jako spazmolityk, który działa bezpośrednio na mięśnie gładkie, natomiast symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego, ułatwiając ich usuwanie. Lek jest zalecany w redukowaniu objawowych stanów skurczowych mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.

NO-IBS

NO-IBS to lek o działaniu przeciwskurczowym. Zawiera w składzie cytrynian alweryny, który powoduje rozluźnienie mięśni w jelitach i w macicy. Jest wskazany do łagodzenia skurczu mięśni gładkich w stanach, takich jak zespół jelita drażliwego, bolesna choroba uchyłkowa jelita grubego oraz pierwotne bolesne miesiączkowanie. Lek jest dostępny na receptę.

Olejek miętowy NO-SPA

Olejek miętowy NO-SPA to lek, który zawiera substancję czynną drotawerynę. Jest to lek rozkurczowy, który pomaga przy skurczach mięśni gładkich pochodzenia zarówno nerwowego jak i mięśniowego. Stosowany jest w stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych, dróg moczowych, przewodu pokarmowego, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki. Lek stosowany jest także przy bolesnym miesiączkowaniu. Jest dostępny bez recepty.

Oleomint

Oleomint to lek roślinny zawierający olejek miętowy. Jest stosowany w objawowym leczeniu umiarkowanych skurczów przewodu pokarmowego, wzdęć oraz bólu brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Lek pomaga przywrócić właściwą pracę jelit poprzez zmniejszenie stanów skurczowych mięśniówki ściany jelit. Oleomint jest dostępny bez recepty.

Panadol Femina

Panadol Femina to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwa składniki aktywne: paracetamol i butylobromek hioscyny. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast butylobromek hioscyny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego. Lek jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem, kolką nerkową, kolką wątrobową oraz zespołem drażliwego jelita.

Scopolan

Scopolan to lek o działaniu rozkurczowym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Substancje czynne (butylobromek hioscyny oraz metamizol sodowy) redukują stany skurczowe mięśni gładkich jamy brzusznej, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego. Stosowany jest w przypadku silnych dolegliwości bólowych i stanów skurczowych w obrębie jamy brzusznej. Lek jest dostępny bez recepty.

Scopolan Compositum

Scopolan Compositum to lek złożony, zawierający butylobromek hioscyny i metamizol sodowy jednowodny. Butylobromek hioscyny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego, a metamizol sodowy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu o dużym nasileniu w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego. Scopolan Compositum jest dostępny bez recepty.

Tribux

Tribux to lek w postaci tabletek, który zawiera trimebutynę. Jest stosowany do regulacji pracy przewodu pokarmowego i jego motoryki. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu objawowym zespołu jelita drażliwego oraz zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, takich jak biegunki czy zaparcia. Tribux jest dostępny na receptę.

Tribux forte

Tribux Forte to lek na receptę, który reguluje motorykę przewodu pokarmowego. Jest stosowany w przypadku wystąpienia objawów takich jak zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego, określane w medycynie jako zespół jelita drażliwego. Ponadto, Tribux Forte jest wskazany do stosowania w zaburzeniach czynnościowych dróg żółciowych i przewodu pokarmowego.

Truberzi

Truberzi to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu zespołu jelita drażliwego z dominacją biegunki (IBS-D) u dorosłych. Lek ten działa poprzez zmniejszenie aktywności w jelicie cienkim i okrężnicy, co pomaga zmniejszyć objawy IBS-D, takie jak biegunka, ból brzucha i uczucie pilnej potrzeby wypróżnienia.

Vemonis Femi

Vemonis Femi to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: metamizol sodu, drotaweryny chlorowodorek oraz kofeinę. Metamizol działa przeciwbólowo, kofeina zwiększa ten efekt, a drotaweryna działa rozkurczowo. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych do objawowego leczenia bólu różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz bólów związanych ze stanami skurczowymi mięśni gładkich, takimi jak bolesne miesiączkowanie, zespół jelita drażliwego czy zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Preparaty na zespół jelita drażliwego

Lista leków stosowanych w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS).

Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS), zwany też nerwicą lub nadpobudliwością jelit, to schorzenie objawiające się gwałtownymi i silnymi bólami brzucha, biegunką oraz uporczywymi wzdęciami. Wywoływane jest przez zaburzenia jelita grubego, które może być spowodowana przez wiele czynników – zarówno wewnętrznych (np. przebyte dotychczas choroby), jak i zewnętrznych (stres, zła dieta).

Dokuczliwe objawy zespołu jelita drażliwego

Objawy IBS bywają niestety bardzo uciążliwe i budzą duży dyskomfort. Pojawia się biegunka, nienaturalny stolec, uczucie pełności czy wzdęcia. Mogą wystąpić również zaparcia, bóle głowy, nieprzyjemne „przelewanie” w brzuchu, a nawet wymioty. Niestety, dolegliwości te wpływają negatywnie na samopoczucie, co dodatkowo wywołuje stres, a w wielu przypadkach prowadzi nawet do depresji i potęguje objawy.

IBS jak leczyć?

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca wyjaśnione, dlatego też wyróżnia się kilka podstawowych czynników wskazujących na odpowiednią drogę leczenia. Za występowanie IBS mogą odpowiadać czynniki genetyczne, czyli występowanie choroby w rodzinie, ale także przebyte infekcje jelitowe skutkujące zaburzeniami czucia trzewnego. Również zła dieta czy używki mogą wpływać na występowanie zespołu jelita drażliwego. Uwaga powinna być też zwrócona na aspekty psychologiczne (np. towarzyszący stres czy nerwica). Leczenie zazwyczaj obejmuje stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, jak i zmianę nawyków żywieniowych. Najczęściej przyjmuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, przeciwko zaparciom lub wzdęciom, ale też środki antydepresyjne czy antybiotyki. Stosowanie wspomnianych lekarstw powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem.