Tertensif sr

Podmiot odpowiedzialnyLes Laboratoires Servier
Kod ATCC03BA11
ProceduraNAR
SubstancjaIndapamid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tertensif sr?

Lek Tertensif SR to tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu, zawierająca indapamid jako substancję czynną. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych zwiększa objętość moczu wydzielanego przez nerki. Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu.

Lek Tertensif SR jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia).

Jaki jest skład Tertensif sr, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest indapamid. Każda tabletka zawiera 1,5 mg indapamidu.

Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna.
– otoczka: glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie preparatu Tertensif sr – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę, przyjmowana najlepiej rano.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy jej łamać ani żuć. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci w podeszłym wieku
Tertensif SR może być stosowany u pacjentów w podeszłym wieku pod warunkiem, że nie występują u nich zaburzenia czynności nerek.

Dzieci i młodzież (w wieku do 18 lat)
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u dzieci i młodzieży.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Bardzo duże dawki indapamidu mogą powodować nudności, wymioty, małe ciśnienie tętnicze, kurcze mięśni, zawroty głowy, senność, dezorientację oraz zmiany ilości moczu wytwarzanego w nerkach.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tertensif sr – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tertensif sr w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży. Kiedy jest planowana ciąża lub ciąża jest potwierdzona, należy najszybciej jak to możliwe rozpocząć alternatywne leczenie.

Substancja czynna przenika do mleka. Karmienie piersią nie jest zalecane w okresie stosowania tego leku.

Ulotka Tertensif sr – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tertensif sr przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tertensif SR - 1,5 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Indapamidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tertensif sr m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tertensif SR - 1,5 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Indapamidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Tertensif sr w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Tertensif sr - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Tertensif sr? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

5 komentarzy do “Tertensif sr”

  1. Zażywam ten lek o 15:00, bo rano za bardzo usypia. Łykam tylko jedną tabletkę bez skojarzeń z innymi. Bardzo dobrze reguluje ciśnienie.

    Odpowiedz
  2. Kardiolog powiedział mi, że mogę nie brać Tertensifu w okresie letnim, bo i tak jestem na słońcu dużo. Dwa razy go pytałam, czy dobrze zrozumiałam i dwa razy potwierdził. Wiem, że nie tylko mi tak mówił. Czy to możliwe?

    Odpowiedz
  3. Prawdopodobnie mam uczulenie na któryś składnik Tertensifu gdyz juz kilkanascie minut po zażyciu swedzą mnie dłonie, Zgłoszenie tego problemu niewiele dało i zaowocowało tylko skierowaniem do dermatologa. Oczywiscie zadne mascie nie pomagaja i nadal mam przyjmowac ten lek gdyz lekarz uważa, że swędząca i zaczynajaca grubieć skóra to nic nie znaczy. Zaczynam sama szukac innego leku na nadciśnienie i moze lekarz w końcu da sie przekonac, że ten mi szkodzi. Pomaga lek na uczulenie / Telfexo/ ale chyba nie tędy droga.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz