Tertensif sr

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyLes Laboratoires Servier
Kod ATCC03BA11
ProceduraNAR
SubstancjaIndapamid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tertensif sr?

Lek Tertensif SR to tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu, zawierająca indapamid jako substancję czynną. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych zwiększa objętość moczu wydzielanego przez nerki. Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu.

Lek Tertensif SR jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia).

Reklama

Jaki jest skład Tertensif sr, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest indapamid. Każda tabletka zawiera 1,5 mg indapamidu.

Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna.
– otoczka: glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie preparatu Tertensif sr – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę, przyjmowana najlepiej rano.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy jej łamać ani żuć. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci w podeszłym wieku
Tertensif SR może być stosowany u pacjentów w podeszłym wieku pod warunkiem, że nie występują u nich zaburzenia czynności nerek.

Dzieci i młodzież (w wieku do 18 lat)
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u dzieci i młodzieży.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Bardzo duże dawki indapamidu mogą powodować nudności, wymioty, małe ciśnienie tętnicze, kurcze mięśni, zawroty głowy, senność, dezorientację oraz zmiany ilości moczu wytwarzanego w nerkach.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tertensif sr – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tertensif sr w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży. Kiedy jest planowana ciąża lub ciąża jest potwierdzona, należy najszybciej jak to możliwe rozpocząć alternatywne leczenie.

Substancja czynna przenika do mleka. Karmienie piersią nie jest zalecane w okresie stosowania tego leku.

Ulotka Tertensif sr – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Tertensif SR - 1,5 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Indapamidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Tertensif SR - 1,5 mg, Tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu (Indapamidum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
33%
Neutralny
67%
Słaby
0%
Fatalny
0%

3 komentarze do “Tertensif sr”

  1. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem ze stosowania leku Tertensif SR. Po dostosowaniu pory przyjmowania do godziny 15:00, zauważyłam znaczną poprawę w skuteczności działania. Wcześniejsze przyjmowanie leku rano powodowało nadmierną senność. Stosuję pojedynczą dawkę, bez łączenia z innymi preparatami, co okazało się optymalnym rozwiązaniem w moim przypadku. Najważniejsze jest to, że lek skutecznie reguluje moje ciśnienie tętnicze.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się dość zastanawiającą informacją otrzymaną od mojego kardiologa dotyczącą stosowania leku Tertensif SR. Podczas konsultacji lekarz zasugerował możliwość odstawienia leku w okresie letnim, argumentując to moją zwiększoną ekspozycją na słońce. Byłam na tyle zaskoczona tą rekomendacją, że dwukrotnie prosiłam o potwierdzenie, czy właściwie zrozumiałam zalecenie – za każdym razem otrzymując pozytywną odpowiedź. Co więcej, dotarły do mnie informacje, że nie jestem jedyną pacjentką, która otrzymała takie zalecenie. Zastanawiam się, czy ktoś z Państwa również spotkał się z podobną sugestią ze strony swojego lekarza prowadzącego? Czy istnieją jakieś medyczne przesłanki do sezonowego odstawiania tego leku w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce?

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Stosowanie Tertensifu SR wywołało u mnie niepokojące reakcje alergiczne, które objawiają się intensywnym świądem dłoni, pojawiającym się już kilkanaście minut po przyjęciu tabletki. Problem systematycznie się nasila – skóra na dłoniach zaczęła grubieć i swędzieć coraz bardziej, mimo stosowania różnych maści łagodzących. Niestety, zgłoszenie tych objawów lekarzowi prowadzącemu nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Zostałam jedynie skierowana do dermatologa, jednak podstawowy problem – prawdopodobna alergia na składniki leku – pozostał nierozwiązany. Chociaż przyjmowanie leku przeciwalergicznego Telfexo przynosi chwilową ulgę, nie wydaje się to być właściwym długoterminowym rozwiązaniem problemu nadciśnienia. Aktualnie prowadzę własne poszukiwania alternatywnego leku przeciwnadciśnieniowego, który mógłby zastąpić Tertensif SR i nie wywoływać tak uciążliwych skutków ubocznych. Mam nadzieję, że przedstawienie lekarzowi dowodów na występowanie alergii pomoże w zmianie terapii na bardziej odpowiednią dla mojego organizmu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz