Tertensif sr

Tertensif SR to lek moczopędny o działaniu hipotensyjnym. Jego substancją czynną jest indapamid, który powoduje zwiększenie objętości wydalanego moczu. Lek stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Działanie leku polega na bezpośrednim działaniu rozkurczowym na mięśniówkę naczyń krwionośnych, a w mniejszym stopniu poprzez zwiększenie diurezy. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Tertensif SR to tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu, zawierająca indapamid jako substancję czynną. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych zwiększa objętość moczu wydzielanego przez nerki. Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu.

Lek Tertensif SR jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia).

Skład

Substancją czynną leku jest indapamid. Każda tabletka zawiera 1,5 mg indapamidu.

Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna.
– otoczka: glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę, przyjmowana najlepiej rano.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy jej łamać ani żuć. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci w podeszłym wieku
Tertensif SR może być stosowany u pacjentów w podeszłym wieku pod warunkiem, że nie występują u nich zaburzenia czynności nerek.

Dzieci i młodzież (w wieku do 18 lat)
Nie zaleca się stosowania leku Tertensif SR u dzieci i młodzieży.

Przedawkowanie

Bardzo duże dawki indapamidu mogą powodować nudności, wymioty, małe ciśnienie tętnicze, kurcze mięśni, zawroty głowy, senność, dezorientację oraz zmiany ilości moczu wytwarzanego w nerkach.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży. Kiedy jest planowana ciąża lub ciąża jest potwierdzona, należy najszybciej jak to możliwe rozpocząć alternatywne leczenie.

Substancja czynna przenika do mleka. Karmienie piersią nie jest zalecane w okresie stosowania tego leku.

Ulotka Tertensif sr

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tertensif sr (forum)

Stosujesz Tertensif sr? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Tertensif sr”

  1. Zażywam ten lek o 15 bo rano za bardzo usypia.lykam tylko 1 tabletkę bez skojarzeń z innymi.bardzo dobrze reguluje cisnienie

    Odpowiedz
  2. Kardiolog powiedział mi, że moge nie brac tertensifu w okresie letnim, bo i tak jestem na słońcu duzo. Dwa razy go pytałam, czy dobrze zrozumiałam i dwa razy potwiedził. Wiem, że nie tylko mi tak mówił. Czy to mozliwe?

    Odpowiedz
  3. Prawdopodobnie mam uczulenie na któryś składnik Tertensifu gdyz juz kilkanascie minut po zażyciu swedzą mnie dłonie, Zgłoszenie tego problemu niewiele dało i zaowocowało tylko skierowaniem do dermatologa. Oczywiscie zadne mascie nie pomagaja i nadal mam przyjmowac ten lek gdyz lekarz uważa, że swędząca i zaczynajaca grubieć skóra to nic nie znaczy. Zaczynam sama szukac innego leku na nadciśnienie i moze lekarz w końcu da sie przekonac, że ten mi szkodzi. Pomaga lek na uczulenie / Telfexo/ ale chyba nie tędy droga.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tertensif sr. Podziel się doświadczeniami na forum.